Reklama

Prosto z Sejmu

Bezpieczeństwo pod choinkę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed pięciu laty obecny Prezydent obiecywał w kampanii wyborczej bezpieczne parki i ulice. Oczywiście, były to tylko obietnice. Dzisiaj Sojusz Lewicy Demokratycznej obiecuje, że jak przejmie władzę, każdy odetchnie bezpieczeństwem jak świeżym powietrzem. Rozumiem, że są to znowu tylko obietnice. Tymczasem każdego interesuje tylko to, czy będzie bezpieczniej. Co w tym zakresie robi Akcja Wyborcza Solidarność, a konkretnie Sejm RP oraz rząd J. Buzka?
Nie będzie przesady w słowach, że sprawa bezpieczeństwa jest kolejną wielką reformą AWS-u. Czy niepotrzebną? Jeśli media rozpoczynają swoje serwisy od przywoływania najbardziej okrutnych wydarzeń dnia - może warto napisać o kilku dobrych wiadomościach, aby porządni ludzie poczuli się bezpieczniej. Jest bowiem nadzieja, że dzięki sejmowym ustawom w tym zakresie, a przede wszystkim zdecydowanej postawie ministra M. Biernackiego, szefa MSWiA, rok 2000 będzie przełomowy w zakresie efektywności pracy policji i podległych mu służb. Po raz pierwszy bowiem wykrywalność sprawców przestępstw jest większa niż ich liczba. W porównaniu z rokiem ubiegłym policja aresztowała o ponad 43% osób więcej. Dodać należy, że znacznie wzrosła w tym roku aktywność policji w ujawnianiu przestępstw gospodarczych. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy ujawnione zostały przez policję straty skarbu państwa w wyniku przestępstw gospodarczych, nielegalnego obrotu, łapówek i tzw. uszczupleń podatkowych na sumę prawie 1,3 mld zł.
Do takich wyników przyczyniło się utworzenie Centralnego Biura Śledczego. Dzięki pracy CBŚ rozbity został np. gang pruszkowski, a jego szefom postawiono zarzuty o kierowanie grupą zorganizowaną o charakterze zbrojnym. W sumie w latach 1999/2000 policjanci rozbili ponad 130 grup zorganizowanych (w tym łódzką "ośmiornicę"), co doprowadziło do aresztowania ok. 750 osób. W wielu miastach, dzięki pracy policjantów z wydziałów do walki z przestępczością zorganizowaną, narkotykową, gospodarczą i kryminalną, do aresztu trafili liderzy zorganizowanych grup przestępczych wraz ze wspólnikami.
Ważnym narzędziem w ściganiu przestępców jest dobre prawo, dlatego też min. Biernacki zaproponował w ramach Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa nowelizacje wielu ustaw, m.in. ustawy o policji i straży granicznej. Większość z tych projektów jest w Sejmie. Została przygotowana nowelizacja ustawy o policji pod kątem operacyjnym. Według niej, policjanci otrzymają prawo prowadzenia podsłuchów operacyjnych równolegle i niezależnie od prowadzonego postępowania karnego i sądowego, co ma istotne znaczenie dla skutecznego rozpracowywania grup przestępczych. Policjanci będą mieli prawo do pozyskiwania informacji od operatorów telekomunikacyjnych o rejestrach prowadzonych rozmów. Rozszerzone będą także uprawnienia organów ścigania i prokuratury w dostępie do informacji objętych tajemnicą bankową, skarbową, ubezpieczeniową, zawodową lub handlową. Dopuszczalna stanie się tzw. prowokacja policyjna, polegająca na umożliwieniu policjantom składania propozycji wręczania łapówek nieuczciwym urzędnikom. A także prowokacja policyjna, zwana zakupem kontrolowanym, pozwalająca na walkę z korupcją. Projekt nowelizacji przewiduje również możliwość korzystania z informacji dotyczących umów ubezpieczeniowych, z informacji objętych tajemnicą bankową w uzasadnionych przypadkach. Opracowano także nowelizację ustawy o świadku koronnym. Sądowy nadzór nad stosowaniem kontroli operacyjnej pozwala mieć nadzieję, że te uprawnienia policji nie będą nadużywane.
Minister Biernacki podpisał w ostatnim czasie rozporządzenie wprowadzające od 1 listopada 2000 r. sztywne stawki mandatów za wykroczenia drogowe, tzw. taryfikator mandatów. Skończą się wreszcie negocjacje z policjantami. Jeżeli pirat drogowy przekroczy prędkość o 40 km/h, to policjant będzie musiał go ukarać odpowiednią karą przewidzianą w taryfikatorze. Policjanci mają także zaprzestać pobierania należności za mandaty. Będą wystawiali wyłącznie mandaty kredytowe - nad stosownym rozporządzeniem pracuje obecnie Rada Ministrów. Funkcjonariusze policji otrzymają także identyfikatory, aby w trakcie procedury zatrzymania nie byli anonimowi. Kolejnym elementem paktu antykorupcyjnego jest wprowadzenie na polskich drogach fotoradarów. Efektem ich zainstalowania będzie również poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ważnym elementem w ograniczeniu przestępczości kradzieży samochodów będzie utworzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Umożliwi szybkie sprawdzanie danych pojazdów i ich właścicieli, co ograniczy wprowadzenia do obiegu pojazdów pochodzących z kradzieży.
Uruchomiono już system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej (AFIS), który pozwala na porównanie, w ciągu kilku minut, pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa z odciskami palców milionów osób. Służy także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Trwają prace nad gromadzeniem bazy danych DNA (Genom), która umożliwi szybką identyfikację przestępcy na podstawie zostawionych na miejscu przestępstwa swoich kodów DNA (niedopałek, kawałek skóry, krew i inne wydzieliny organizmu, włosy itp.). Fantomas - jest to kolejny, trzeci system stworzony na rzecz szybkiej identyfikacji przestępców. Na podstawie portretu pamięciowego określającego jedynie kilka najbardziej charakterystycznych cech twarzy przestępcy, będzie możliwa jego identyfikacja. Tak więc portret pamięciowy nie będzie już tylko potrzebny do listu gończego, ale do identyfikacji osoby łamiącej prawo. ASIŁIP (Automatyczny System Identyfikacji Łusek i Pocisków) to centralna baza danych umożliwiających na podstawie amunicji identyfikację broni użytej w przestępstwie.
Przygotowano też i wdrożono, mimo oporów lewicy, motywacyjny system płac dla policji. Chociaż SLD głosował przeciw większym płacom dla policjantów, to jednak rząd znalazł środki i w tym roku wskaźnik zarobków w policji nie wzrósł, jak wyliczano, do 1,76, ale do 1,83. W celu utrzymania na właściwym poziomie bezpieczeństwa i porządku publicznego w dużych aglomeracjach miejskich utworzony zostanie System Wspomagania Dowodzenia Policją (SWPD). Budowa SWPD przyczyni się do skuteczniejszego koordynowania służbami policji, a jednocześnie pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie bazy kadrowej i technicznej policji oraz umożliwi bezpośrednią interwencję na miejscu zdarzenia.
Z innych spraw można wspomnieć, że Polska jest pierwszym krajem z grupy oczekujących na wejście do UE, który został zaproszony do rozmów przedakcesyjnych, dotyczących zasad funkcjonowania policji w ramach Europolu. Powołano również urząd Rzecznika Praw Ofiar, mający pośredniczyć między osobami pokrzywdzonymi w wyniku przestępstwa a instytucjami odpowiedzialnymi za utrzymanie bezpieczeństwa. Można by jeszcze długo wymieniać te elementy służące naszemu bezpieczeństwu. Najbardziej jednak liczyć trzeba na to, że także ludzie będą lepsi. Ale to już inne zagadnienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję