Reklama

Aspekty

Dom Józefa

Za dwa dni przeżywać będziemy uroczystość św. Józefa, a my kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy wszystkie 11 parafii poświęconych Opiekunowi Świętej Rodziny w diecezji.

[ TEMATY ]

Rok Świętego Józefa

Karolina Krasowska

Proboszcz ks. Piotr Spychała mówi, że zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest Nowenna do św. Józefa.

Proboszcz ks. Piotr Spychała mówi, że zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest Nowenna do św. Józefa.

Dobiegniew to bodaj najbardziej wysunięta na północ parafia w diecezji. Pośrodku miasta, w południowej części układu staromiejskiego, vis a vis plebanii znajduje się monumentalny, gotycki kościół pw. Chrystusa Króla często brany za parafialny. Ten poświęcony patronowi parafii - św. Józefowi jest znacznie mniejszy i usytuowany kilka przecznic dalej. Do parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie należy piętnaście miejscowości i pięć kościołów – dwa w Dobiegniewie i trzy kolejne w Chomętowie, Mierzęcinie i Słonowie. Kościół parafialny pw. św. Józefa zlokalizowany jest w zachodniej części miasta. Wzniesiony został na planie krzyża św. Antoniego. Po stronie północnej umieszczona jest niewysoka wieża zwieńczona zapierzoną żaluzjową latarnią Jest to obiekt salowy, bezstylowy, wybudowany w 1934 r. Witraże wykonane zostały w 1937 r. w Penzig. Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest szafowy ołtarz, pochodzący ze zrujnowanego kościoła w Ostrowitem datowany na XVI w. i pierwszą połowę XVII w. Poświęcenie świątyni nastąpiło 1 VII 1941 r. Kościół parafialny jako „Dom Józefa” z racji wieku wymagał remontu, dlatego od 2011 roku w nim jako pierwszym spośród innych kościołów w parafii rozpoczęły się i sukcesywnie były wykonywane prace remontowe. Już na samym ich początku w miejscu obecnego tabernakulum odkryto tubę czasu z dwiema gazetami wraz z informacją o katolikach, którzy pracowali tu w 1936 roku przed wojną. 10 kwietnia 2011 roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej wspólnota parafialna złożyła w kościele nową tubę czasu z kroniką i odnotowanymi wydarzeniami, które wówczas miały miejsce w regionie, Polsce i na świecie. Jak mówi proboszcz ks. Piotr Spychała zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest nowenna do św. Józefa. - W każdy wtorek przed Mszą św. wieczorną odmawiamy Litanię do św. Józefa oraz jeśli jest możliwe w formularzu – Mszę do św. Józefa. Przed błogosławieństwem na zakończenie każdej Mszy św. wzywamy wstawiennictwa naszego Patrona zwłaszcza za dzieci i młodzież. Wszystkie troski, licznych ofiarodawców naszej parafii oraz prace remontowe w naszej parafii powierzamy na zakończenie Mszy św. w niedziele i święta krótką modlitwą zawierzenia św. Józefowi – mówi ks. Piotr Spychała. - W listopadzie 2015 roku bp Tadeusz Lityński poświęcił figurę patrona parafii stojącego z Jezusem przed domem parafialnym. Ufundowaliśmy też dwa obrazy św. Józefa – do kościoła parafialnego i do kościoła Chrystusa Króla – oba namalowane ustami przez miejscowego malarza Mariusza Mączkę, który do naszych pozostałych kościołów namalował jeszcze osiem obrazów, zaś w czasie modlitwy kolędowej w tym roku każda rodzina otrzymała książkę o św. Józefie – kończy proboszcz.

2021-03-17 11:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron ludzkiej pracy

Niedziela podlaska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok Świętego Józefa

Ks. Zenon Czumaj

Obraz św. Józefa Rzemieślnika w kościele w Nurcu Stacji

Obraz św. Józefa Rzemieślnika w kościele w Nurcu Stacji

1 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Taki tytuł, a ściślej – Robotnika, w diecezji drohiczyńskiej noszą trzy świątynie.

Wszystkie obiekty sakralne na terenie naszej diecezji, które noszą wezwanie św. Józefa Robotnika, łączy nie tylko patron, ale też identyczny status jako kaplic dojazdowych. Znajdują się one w: Lipnie (parafia Sarnaki), Korycinach (parafia Rudka) i Krzemieniu (parafia Jabłonna Lacka). Również początki każdej z nich sięgają roku 1982.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Ruchu Światło-Życie: postawmy w życiu Boga na pierwszym miejscu

„Oazy wakacyjne mają być rekolekcjami, w których znowu na pierwszym miejscu postawimy Pana Boga” – przypomniał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, który 19 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu.

Spotkanie zgromadziło około 300 przedstawicieli wspólnoty Ruchu: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej, Oazy Dorosłych oraz Rodzin Domowego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wiara domaga się naszego zaangażowania

2021-06-20 12:44

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Aby być uczniami Jezusa, nie wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje - trzeba zaangażować się razem z Nim. Nie wystarczy wiedzieć, że Bóg istnieje, trzeba jeszcze wznieść głos wraz z Nim, wołać do Niego” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytanego w 12 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 4, 35-41), mówiącego o uciszeniu przez Pana Jezusa burzy na jeziorze. Zauważył, że doświadczenie zagubienia i lęku w obliczu przeciwności nie jest obce także chrześcijanom dnia dzisiejszego, gdy brakuje nam pracy lub niespodziewana diagnoza sprawia, że boimy się o zdrowie nasze lub kogoś bliskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję