Reklama

Aspekty

Dom Józefa

Za dwa dni przeżywać będziemy uroczystość św. Józefa, a my kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy wszystkie 11 parafii poświęconych Opiekunowi Świętej Rodziny w diecezji.

[ TEMATY ]

Rok Świętego Józefa

Karolina Krasowska

Proboszcz ks. Piotr Spychała mówi, że zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest Nowenna do św. Józefa.

Proboszcz ks. Piotr Spychała mówi, że zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest Nowenna do św. Józefa.

Dobiegniew to bodaj najbardziej wysunięta na północ parafia w diecezji. Pośrodku miasta, w południowej części układu staromiejskiego, vis a vis plebanii znajduje się monumentalny, gotycki kościół pw. Chrystusa Króla często brany za parafialny. Ten poświęcony patronowi parafii - św. Józefowi jest znacznie mniejszy i usytuowany kilka przecznic dalej. Do parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie należy piętnaście miejscowości i pięć kościołów – dwa w Dobiegniewie i trzy kolejne w Chomętowie, Mierzęcinie i Słonowie. Kościół parafialny pw. św. Józefa zlokalizowany jest w zachodniej części miasta. Wzniesiony został na planie krzyża św. Antoniego. Po stronie północnej umieszczona jest niewysoka wieża zwieńczona zapierzoną żaluzjową latarnią Jest to obiekt salowy, bezstylowy, wybudowany w 1934 r. Witraże wykonane zostały w 1937 r. w Penzig. Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest szafowy ołtarz, pochodzący ze zrujnowanego kościoła w Ostrowitem datowany na XVI w. i pierwszą połowę XVII w. Poświęcenie świątyni nastąpiło 1 VII 1941 r. Kościół parafialny jako „Dom Józefa” z racji wieku wymagał remontu, dlatego od 2011 roku w nim jako pierwszym spośród innych kościołów w parafii rozpoczęły się i sukcesywnie były wykonywane prace remontowe. Już na samym ich początku w miejscu obecnego tabernakulum odkryto tubę czasu z dwiema gazetami wraz z informacją o katolikach, którzy pracowali tu w 1936 roku przed wojną. 10 kwietnia 2011 roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej wspólnota parafialna złożyła w kościele nową tubę czasu z kroniką i odnotowanymi wydarzeniami, które wówczas miały miejsce w regionie, Polsce i na świecie. Jak mówi proboszcz ks. Piotr Spychała zawsze przed odpustem parafialnym 19 marca odprawiana jest nowenna do św. Józefa. - W każdy wtorek przed Mszą św. wieczorną odmawiamy Litanię do św. Józefa oraz jeśli jest możliwe w formularzu – Mszę do św. Józefa. Przed błogosławieństwem na zakończenie każdej Mszy św. wzywamy wstawiennictwa naszego Patrona zwłaszcza za dzieci i młodzież. Wszystkie troski, licznych ofiarodawców naszej parafii oraz prace remontowe w naszej parafii powierzamy na zakończenie Mszy św. w niedziele i święta krótką modlitwą zawierzenia św. Józefowi – mówi ks. Piotr Spychała. - W listopadzie 2015 roku bp Tadeusz Lityński poświęcił figurę patrona parafii stojącego z Jezusem przed domem parafialnym. Ufundowaliśmy też dwa obrazy św. Józefa – do kościoła parafialnego i do kościoła Chrystusa Króla – oba namalowane ustami przez miejscowego malarza Mariusza Mączkę, który do naszych pozostałych kościołów namalował jeszcze osiem obrazów, zaś w czasie modlitwy kolędowej w tym roku każda rodzina otrzymała książkę o św. Józefie – kończy proboszcz.

2021-03-17 11:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co łączy św Józefa i św. Ritę ?

[ TEMATY ]

św. Józef

św. Rita

Rok Świętego Józefa

Karolina Krasowska

Warto do św. Józefa, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki

Warto do św. Józefa, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki

W kościele w Chlebowie od 1946 roku patronuje św. Józef, zaś od 2012 roku wspomaga go również św. Rita. Oboje są specjalistami w sprawach trudnych i beznadziejnych, o czym zdążyli się już przekonać ci, którzy powierzyli im tutaj swoje troski.

- Łączy ich pokora. Św. Józef może nas dzisiaj szczególnie nauczyć cichości, pokory, dobroci. Jest patronem dobrej śmierci. Trzeba o tym pamiętać i to głosić. Warto do niego, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Chlebowie.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

2022-10-06 20:05

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję