Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa śledztwo w sprawie uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego

W śledztwie prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej uwięzienie kard. Stefana Wyszyńskiego przez władze PRL w latach 1953-56 r. jest traktowane jako zbrodnia komunistyczna - powiedział prowadzący śledztwo prokurator Dariusz Gabrel. Na pytanie, czy ktoś zostanie oskarżony w tej sprawie, prokurator D. Gabrel odpowiedział, że prowadzone teraz przesłuchania służą ustaleniu, kto personalnie był odpowiedzialny za decyzję uwięzienia Księdza Prymasa. Zauważył również, że po 47 latach te osoby mogą już nie żyć.
Decyzja o uwięzieniu kard. S. Wyszyńskiego zapadła na posiedzeniu Sekretariatu Biura Politycznego 23 września 1953 r. Obecni byli m.in.: Józef Cyrankiewicz, Roman Zambrowski, Jakub Berman. Protokół posiedzenia zachował się do dzisiaj. Ustawa o IPN nakłada obowiązek wyjaśnienia wszelkich okoliczności i mechanizmów zbrodni komunistycznej, a także ustalenia pełnej listy osób pokrzywdzonych.

Posłowie żądają zamknięcia wystawy w "Zachęcie"

Posłowie RP skierowali pismo do Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym domagają się zamknięcia wystawy w warszawskiej "Zachęcie". W liście czytamy: " Ponownie apelujemy do Pana o niezwłoczne zamknięcie aktualnej wystawy związanej z jubileuszem ´Zachęty´ i o odwołanie dyrektora Galerii, Pani Andy Rottenberg. Zwracamy uwagę, że Galeria ´Zachęta´ powołana jest do podnoszenia poziomu narodowej kultury, a nie do nieustannych, niesmacznych prowokacji przeciw jej wartościom.
Niechaj wyrażona również przez Pana negatywna opinia na temat doboru ekspozycji w ´Zachęcie´ znajdzie potwierdzenie w zdecydowanych, konkretnych decyzjach przywracających polskiej kulturze narodowej godne oblicze. Mamy nadzieję, że tak rozumie Pan rolę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informujemy, że w związku z pracami nad budżetem państwa rozważamy możliwość podniesienia sprawy zasadności dotacji budżetowej dla jednostki, która w tak oczywisty sposób przeciwstawia się swoim podstawowym zadaniom". 0
List, z datą 22 grudnia 2000 r., podpisało 90 posłów RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krajowe Forum Młodych

Jak zorganizować wyjazd na XVII Światowy Dzień Młodzieży do Toronto w 2002 r., nowa ewangelizacja czy duszpasterstwo "po staremu" oraz prezentacja projektu Kolegium Duszpasterzy Młodzieży - to niektóre zagadnienia, jakie będą omówione podczas Krajowego Forum Młodych, które odbędzie się w Siedlcach w dniach 25-28 stycznia br. pod hasłem Nowa ewangelizacja u progu trzeciego tysiąclecia.
Jednym z celów spotkania będzie dyskusja nad propozycją przyjęcia nowej jednolitej struktury duszpasterstwa młodzieży w Polsce. " To będzie próba poszukiwania wspólnych form pracy, ale z pełnym szacunkiem dla już istniejących działań. W diecezjach i poszczególnych parafiach dużo się dzieje, ale brakuje nam pewnej formy strukturalnej" - stwierdził ogólnopolski duszpasterz młodzieży - bp Henryk Tomasik.
Zauważył, że nie ma w polskim Episkopacie komisji ds. duszpasterstwa młodzieży, dlatego chce zaproponować powstanie Kolegium Duszpasterzy Młodzieży. Jego zdaniem, księża widzą potrzebę spotkań i współpracy poszczególnych duszpasterzy, chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i wspólnie poszukiwać rozwiązań.
Kolegium będzie również miejscem wspólnej refleksji nad konkretnymi problemami. Zajmie się m.in. sprawą wpływu środków przekazu na postawy i poglądy młodzieży, upowszechnianiem i promocją katolickich środków przekazu oraz problemem obecności młodzieży w mediach. Jednym z zagadnień będzie też sprawa subkultur, informacja o metodach ich działania, a także poszukiwanie form ewentualnego przeciwdziałania.
Podczas spotkania Prymas Polski przekaże przedstawicielom każdej diecezji symboliczne lampki-kaganki, posyłając ich jako "stróżów trzeciego tysiąclecia z zadaniem nowej ewangelizacji".
Organizatorem Forum jest bp Henryk Tomasik oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Wszelkich informacji udziela Sekretariat Biura w Siedlcach: ul. Szkolna 22, tel./fax (0-25) 644-33-05, e-mail: biuro&rzym2000.pl

Reklama

"Nysa - miasto niezwykłe"

5 stycznia br. w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie przy współpracy z Muzeum w Nysie została otwarta wystawa pt. Nysa, miasto niezwykłe. Wystawa jest formą podziękowania za dar Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i ponadstuletnią obecność Werbistów w Nysie. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD.
Wystawa składa się z dwóch części: Nysa w dawnych grafikach oraz Widok ziemi nyskiej na kartach pocztowych XX w. ze zbiorów Muzeum w Nysie. Pierwsza z nich to kolekcja grafik z widokami Nysy, od 1897 r. Drugą stanowią karty pocztowe, przedstawiające Nysę i okolice w okresie od ok. 1900 do 2000 r.
Wystawa jest czynna do 15 lutego 2001 r.

Modlitewne spotkanie w Terliczce

23 grudnia 2000 r. sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i bł. Ojca Pio w Terliczce gościło ks. inf. Ireneusza Skubisia wraz z grupą dziennikarzy Niedzieli. Każdego 23. dnia miesiąca, dla uczczenia narodzin dla nieba bł. Ojca Pio, odprawiana jest w Terliczce nowenna ku jego czci. Ksiądz Redaktor - fundator relikwiarza bł. Ojca Pio - przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. i wygłosił słowo Boże. W homilii wprowadził wiernych w tajemnicę Bożego działania i ukazał niewyczerpane skarby Bożej miłości. Przez pośrednictwo bł. Ojca Pio Bóg objawia swoje miłosierdzie. Po Mszy św. Celebrans poświęcił obraz bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, patrona na czasy trudne, założyciela licznych rodzin zakonnych, głównie bezhabitowych. Na zakończenie modlitewnego spotkania Ksiądz Redaktor życzył zgromadzonym pomyślności w nowym stuleciu i w nowym tysiącleciu, życzył, by Matka Boża otoczyła wszystkich swym sercem. Dzieci terlickie ofiarowały gościom z Częstochowy bożonarodzeniowe szopki jako wyraz pamięci i wdzięczności.

Jasnogórskie "Pawełki"

W XIII wieku na Węgrzech powstały wspólnoty klasztorne złożone z pustelników żyjących w królestwie węgierskim. Organizatorami mniszego życia byli Bartłomiej i bł. Euzebiusz. Bartłomiej, biskup PeMcs, w 1225 r. wybudował dla pustelników klasztor i kościół pw. św. Jakuba na górze Patacs i napisał pierwszą regułę dla mnichów. Niemal równocześnie Euzebiusz, kanonik kapituły katedralnej w Ostrzyhomiu, razem z pustelnikami żyjącymi nad Dunajem utworzył wspólnotę zakonną, budując na górze Pilis klasztor z kościołem pw. Świętego Krzyża. Wkrótce powstałe wspólnoty mnisze utworzyły unię, przyjmując nazwę "Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika". W 1308 r. Stolica Święta zatwierdziła powstałą unię jako zakon i nadała mu regułę św. Augustyna. W niedługim czasie Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (Paulinów) rozszerzył się nie tylko na Węgrzech, ale i w innych krajach Europy Środkowej.
Do Polski - na Jasną Górę Paulini przybyli w 1382 r., szerząc kult maryjny związany z Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej i podtrzymując nabożeństwo do patriarchy Zakonu - św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Urodził się on w 228 r. w Górnym Egipcie, w Tebach, jako syn zamożnej rodziny chrześcijańskiej. Gdy za cesarza Decjusza rozpoczęło się prześladowanie, Paweł schronił
się na pustyni. Gdy powrócił do rodzinnego domu, jego szwagier, poganin, aby zagarnąć majątek, zagroził mu denuncjacją. Wówczas 23-letni Paweł po raz drugi udał się na pustynię i zamieszkał w skalnej grocie. Żył tam jako pustelnik 90 lat. Umarł w 341 r., przeżywszy 113 lat. Życie tebańczyka Pawła jako Pierwszego Pustelnika opisał Doktor Kościoła - św. Hieronim, który przez wiele lat przebywał na Bliskim Wschodzie, m.in. na pustyni syryjskiej, a później w Betlejem. Interesował się życiem mnichów. Zwiedzał ich klasztory w Egipcie i w Nitrii. W latach 375-377 napisał dzieło pt. Żywot św. Pawła Tebańskiego Pustelnika.
Paulini, którzy za swego patriarchę, czyli głównego przedstawiciela Zakonu, obrali św. Pawła Pierwszego Pustelnika, z natury rzeczy szerzyli jego kult, m.in. budując ołtarze i kaplice pw. świętego Patriarchy. Jedną z form kultu Świętego są "Pawełki", czyli nowenna obchodzona w paulińskich klasztorach przed odpustową uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Na Jasnej Górze "Pawełki" przybrały bardzo uroczysty charakter. W pierwszym roku trzeciego tysiąclecia rozpoczęły się 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego -
Trzech Króli. Każdego dnia nowenny o godz. 18.00 cała wspólnota jasnogórskich paulinów ubranych w białe płaszcze chórowe przechodziła procesjonalnie przez Bazylikę do kaplicy św. Pawła. Celebrans w asyście niósł relikwiarz ze szczątkami Świętego, umieszczał go na ołtarzu, okadzał, po czym rozpoczynał się śpiew hymnu przy akompaniamencie organów i orkiestry dętej. Dwa hymny, śpiewane każdego dnia na przemian, mówiły o życiu Pustelnika, opisanym przez św. Hieronima. Po śpiewie Celebrans wygłaszał słowo Boże. Ucałowanie świętych relikwii przez zakonników i wiernych oraz procesjonalny powrót paulinów do zakrystii kończył nowennowe nabożeństwo.
14 stycznia odpustową Sumę w Bazylice Jasnogórskiej celebrował i wygłosił słowo Boże ordynariusz diecezji sosnowieckiej, konfrater Zakonu -
bp Adam Śmigielski. Po południu celebransem i kaznodzieją ostatnich w tym roku "Pawełek", odprawionych nie w kaplicy św. Pawła, ale przy wielkim ołtarzu w Bazylice, był również konfrater Zakonu - biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Z ostatnimi "Pawełkami" tradycyjnie związane jest błogosławieństwo dzieci, jako że św. Pustelnik jest patronem kobiet pragnących i oczekujących potomstwa, a także opiekunem dzieci. Dlatego Ksiądz Biskup po nabożeństwie błogosławił indywidualnie każde dziecko. Dzieci otrzymały także podarunki w postaci słodyczy i owoców pustyni (figi i daktyle).

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

JEDNYM ZDANIEM

Prymas Polski - kard. Józef Glemp odprawił w kolegiacie św. Anny w Wilanowie uroczystą Mszę św. na rozpoczęcie trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.

W Ludźmierzu odbył się pogrzeb ks. prał. Leonarda Harędzińskiego, wieloletniego kustosza sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. List z tej okazji wystosował Ojciec Święty (Zmarły był jego kolegą w seminarium duchownym).

Wyznawcy prawosławia oraz wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, staroobrzędowcy, wierni obrządku bizantyjsko-słowiańskiego i ormiańskiego obchodzili w dniach 6-8 stycznia br. Święta Bożego Narodzenia.

Zespół polskich lekarzy i chemików skontrolował warunki bezpieczeństwa w rejonie stacjonowania polsko-ukraińskiego batalionu w Kosowie, w związku z używaniem na tym terenie bomb uranowych.

Rozpoczął działalność zespół złożony z przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców, który ma wypracować zasady ustalania najniższego wynagrodzenia w Polsce; obowiązek taki nakłada Konstytucja.

Minister skarbu państwa przejął całkowicie kontrolę nad grupą PZU SA.

Ministerstwo Finansów przyznało, że gospodarka w tym roku będzie się rozwijała dużo wolniej niż przewidywano; w związku z tym Ministerstwo zaproponowało rządowi, żeby w budżecie na 2001 r. wprowadził niższą prognozę wzrostu PKB - 4,3% zamiast 5,1%.

Min. Jerzy Kropiwnicki został karnie usunięty z szeregów klubu parlamentarnego AWS po tym, jak oddał swój głos przeciwko powołaniu Leszka Balcerowicza na stanowisko prezesa NBP.

Po ratyfikacji przez wszystkie ugrupowania AWS umowy o powołaniu nowej federacji Marian Krzaklewski przekazał przywództwo AWS Jerzemu Buzkowi. Maciej Płażyński oświadczył, że nie wejdzie do odnowionego AWS.

Prokuratura oskarżyła Grzegorza Piotrowskiego, zabójcę ks. Jerzego Popiełuszki, o znieważenie i zniesławienie sędziów podczas wywiadu w telewizji łódzkiej w marcu ub.r.; grozi mu za to do 2 lat więzienia (Piotrowski ma wyjść na wolność w sierpniu br.).

Prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich, zwrócił się do Ministra sprawiedliwości o zajęcie stanowiska w sprawie funkcjonowania tzw. agencji towarzyskich, będących zakamuflowaną formą domów publicznych (czerpanie zysków z nierządu jest karalne).

Ujawniono, że nierzetelna ewidencja zboża skupionego przez Agencję Rynku Rolnego spowodowała bezpodstawne wypłacenie z budżetu państwa co najmniej 1 mln 282 tys. zł; terenowe oddziały Agencji obracały między sobą zakupionym zbożem, uzyskując w ten sposób dopłatę.

Utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na książki prawdopodobnie nie zapobiegnie podwyżce ich cen; z początkiem br. 22-procentowym VAT-em obłożono bowiem wykonywanie usług poligraficznych.

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa Wielka encyklopedia PWN; w 30-tomowym dziele znalazło się 140 tys. haseł, 15 tys. ilustracji, 700 map i wiele tabel statystycznych.
Słynna krakowska restauracja "Wierzynek" przeszła w prywatne ręce; dwoje inwestorów nabyło za 29 mln zł 80% akcji "Wierzynka"; 15% otrzymali pracownicy; tzw. złotą akcję i 5% (rezerwę reprywatyzacyjną) zachował Skarb Państwa.

W ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyło się zatrudnienie w administracji państwowej; wzrosło natomiast w urzędach samorządowych. Łącznie "armia" urzędników w Polsce liczy 306 tys.; planowane jest powołanie kolejnych urzędów centralnych.

W ciągu 10 miesięcy 2000 r. wartość polskiego eksportu do USA wyniosła niemal 850 mln dol. i była prawie o 30% wyższa niż w 1999 r. Analitycy podkreślają, że 2001 r. powinien być pod tym względem jeszcze korzystniejszy.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łańcut: pogrzeb ks. prał. Władysława Kenara – Honorowego Prałata Ojca Świętego

2024-06-01 19:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Był to kapłan według Bożego Serca, który kochał Chrystusa, kochał Jego Matkę i kochał Kościół - powiedział abp Adam Szal o śp. ks. Władysławie Kenarze. W sobotę 1 czerwca w Łańcucie odbył się pogrzeb wieloletniego proboszcza tutejszej parafii farnej. Za swoją pracę ks. Kenar został w przeszłości mianowany przez św. Jana Pawła II Honorowym Prałatem Ojca Świętego, a przez radnych miejskich odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łańcuta.

Ks. Władysław Kenar zmarł 28 maja wieczorem, przeżywszy 87 lat, w tym 63 w kapłaństwie. Mszy św. pogrzebowej w łańcuckiej Farze przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a koncelebrowali ją: rocznikowy kolega ks. Kenara bp Edward Frankowski - emerytowany biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej, jego uczeń bp Marian Buczek - senior diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie oraz wielu księży.

CZYTAJ DALEJ

Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu

2024-06-01 07:20

[ TEMATY ]

pesel

Adobe.Stock

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Numer PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od 17 listopada 2023 r. Umożliwiała to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: święcenia nie upoważniają do sięgania po „rzeczy złote, a skromne"

2024-06-01 16:17

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Archidiecezja Krakowska

Święcenia nie dają wam prawa do reformowania Kościoła według własnych wizji i pomysłów. Nie są przepustką na salony polityczne ani do miejsc, gdzie bywają ludzie z wyższych sfer - mówił bp Damian Muskus OFM do franciszkanów, którzy z jego rąk przyjęli święcenia diakonatu i prezbiteratu. - Nie bądźcie teoretykami bliskości z Jezusem, ale praktykujcie ją wiernie - apelował do nich.

Święcenia w stopniu prezbitera i diakona przyjęło w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 14 braci ze Studium Franciszkańskiego: franciszkanie konwentualni, reformaci i kapucyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję