Reklama

Historia

„Zaduszki katyńskie” w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

Katyń

Bożena Sztajner

Promocja książki: „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, monodram „Janina” oraz program artystyczny pt. „Katyń 1940”, przygotowany przez młodzież II LO im R. Traugutta w Częstochowie pod kierunkiem Anny Gołębiowskiej, złożyły się na program „zaduszek katyńskich”, które odbyły się wieczorem 4 listopada w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli” i poseł Jadwigi Wiśniewskiej (PiS).

W spotkaniu wzięła udział młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, alumni Niższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodzin katyńskich. W spotkaniu wzięli udział m. in. Andrzej Drogoń - dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego, ks. Tomasz Lubaś - dyrektor wydawnictwa Edycji Świętego Pawła.

Reklama

Na początku spotkania poseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że „zbrodnia katyńska przesz lata komunistycznego zniewolenia była konsekwentnie przemilczana przez PRL-owskie władze, a walka o pamięć o ofiarach tego bestialskiego mordu była jednocześnie walką o prawdę”.

Pani Poseł przypomniała słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”. Mówiąc o roli konkursu historyczno-literackiego o Katyniu w budowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia poseł Wiśniewska przekazała, że w ciągu czterech lat trwania konkursu zgłoszono do niego blisko 1000 prac. - Kilka osób mówiło mi, że temat już się wyczerpał, że wszyscy wiedzą co stało się w Katyniu. Okazuje się jednak, że sprawa zbrodni katyńskiej jest niestety ciągle aktualna. Rodziny ofiar Katynia domagały się sprawiedliwości przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Niestety, Trybunał jak Piłat umył ręce. Uznał, że nie może oceniać katyńskiego śledztwa - kontynuowała poseł Wiśniewska.

Następnie ks. inf. Ireneusz Skubiś zwrócił uwagę na znaczenie pamięci. - Zaduszki to święta pamięć o tych, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi. Trzeba bronić tej świętej pamięci - mówił ks. Skubiś i dodał, że Katyń „jest dziełem nie tylko bolszewików i Rosjan, ale jest dziełem ateistów”. - Gdzie rodzi się ateizm tam rodzi się cywilizacja śmierci - podkreślił.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” zaznaczył, że „dzisiaj wielkich Polaków chce się pogrzebać razem z lekcjami historii, tak jak tych w Katyniu”. - Świętą pamięć stanowi także Smoleńsk i ta wielka katastrofa. Wszyscy ci, którzy chcą tę pamięć wyciąć są niesprawiedliwi wobec Polski. Przyjdzie kiedyś sąd ostateczny i wszystko będzie objawione - zakończył ks. Skubiś.

Do kwestii zbrodni katyńskiej nawiązał również Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślił, że „w wymiarze publicznym wiemy o mordzie katyńskim tyle, ile wiadomo było 70 lat temu”. - Nawet po 70 latach nie możemy domagać się dokumentów o pełnej prawdzie tej zbrodni. To jest rzecz haniebna - powiedział Drogoń.

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć po raz pierwszy monodram „Janina” - wspomnienie Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety pośród ofiar sowieckiego mordu w Katyniu w wykonaniu Joanny Ryś, aktorki Studenckiego Koła Teatralnego „naJana” oraz wysłuchać piosenek m. in. „Katyń” Jacka Kaczmarskiego, „Ostatni List” Lecha Makowieckiego i „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza w wykonaniu młodzież II LO im R. Traugutta w Częstochowie pod kierunkiem Anny Gołębiowskiej.

Podczas spotkania została zaprezentowana również książka pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Publikacja wydana w serii Biblioteki „Niedzieli” zawiera prace młodzieży biorącej udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą, którą w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi, poprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś.

ZOBACZ GALERIĘ
2013-11-05 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalić od zapomnienia ofiary zbrodni katyńskiej

Niedziela łódzka 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

Archiwum Marioli Komorowskiej

Adam Kosiński z żoną i synami

Adam Kosiński z żoną i synami

Dziś pamięć o pomordowanych w Katyniu pielęgnowana jest poprzez miejsca pamięci, ekspozycje, wykłady, wspomnienia rodzin. Historia upomniała się o tych, którzy stali się ofiarami zbrodniczego systemu komunistycznego. Przywracanie im pamięci pozwala odkrywać prawdę historyczną i budować naszą tożsamość

Pośród blisko 22 tys. Polaków zamordowanych w 1940 r. był Bronisław Ambroziński. „W połowie 2009 r. szukając informacji o moim pradziadku ze strony mamy Wincentym Ambrozińskim, który mieszkał wcześniej w Rewicy (gm. Jeżów), znalazłem w internecie informacje, że brat mojej babci – Bronisław Ambroziński zginął w Kalininie. Został zastrzelony (zamordowany strzałem w tył głowy) przez NKWD. Cała rodzina myślała, że zginął na wojnie jako żołnierz. Wtedy dowiedziałem się, że był policjantem” – mówi Krzysztof Kotynia, krewny Bronisława. Według informacji przekazanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa posterunkowy Policji Państwowej Bronisław Ambroziński, syn Wincentego, ur. 29 grudnia 1914 r. Do Policji przyjęty został 10 grudnia 1937 r. w charakterze kand. kontr. na szer. z przydziałem do Grupy Rez. PP w Warszawie. Po ukończeniu 1 lipca 1939 r. NSzF w Mostach Wielkich pow. żółkiewski przydzielony do woj. tarnopolskiego i skierowany na Posterunek Bilcze Złote, pow. borszczowski (dzisiejsza Ukraina), gdzie nadal służył we wrześniu 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: Sprawca kradzieży przyniósł relikwie św. Brata Alberta

2021-06-18 08:57

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

facebook.com/ParafiaswJozefaKrakow

Jak informuje Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie, sprawca kradzieży sam przyniósł relikwie św. Brata Alberta.

Dziś tuż przed godziną 7.00 rano skradzione relikwie Świętego Brata Alberta wróciły do naszego Sanktuarium. Sprawca kradzieży przyniósł je osobiście i przeprosił za zaistniałą sytuację. Bogu niech będą dzięki! Dziękujemy Wam za modlitwę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję