Reklama

To były piękne dni...

Dobiegły końca tegoroczne Dni Ostrołęki. Święto miasta od lat tradycyjnie wyznaczają dwie historyczne daty: 12 maja - rocznica nadania w 1373 r. praw miejskich osadzie nad Narwią przez księcia mazowieckiego Siemowita III i 26 maja - jako dzień upamiętniający powstańcze zmagania z 1831 r. W tym roku Dni miasta uświetniło wiele wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, sportowych i gospodarczych, nie zabrakło także festynów osiedlowych, konkursów poetyckich, malarskich czy literackich. Każdy z gości i mieszkańców miasta mógł w tym czasie znaleźć coś dla siebie, osobiście dotknąć historii i teraźniejszości miasta.

12 maja, w czasie inauguracji święta miasta, Ostrołęckie Centrum Kultury rozpoczęło oficjalnie działalność w nowej siedzibie przy ul. Inwalidów Wojennych 23. Po poświęceniu obiektu przez bp. Tadeusza Zawistowskiego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której złotą odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" został uhonorowany były poseł Henryk Dykty, który szczególnie przyczynił się do pozyskania środków na zakończenie tej kilkunastoletniej inwestycji. Następnie goście mogli wypocząć podczas seansu filmowego w supernowoczesnej sali kinowo-widowiskowej OCK, która od tego dnia zastąpiła wysłużone Kino "Jantar".

Kolejnym ważnym punktem obchodów Dni Ostrołęki była III edycja Ostrołęckich Prezentacji Gospodarczych, przygotowanych wspólnie przez Urząd Miasta i przedsiębiorców zrzeszonych w Ostrołęckim Forum Gospodarczym. Po raz pierwszy targi, w których uczestniczyło kilkadziesiąt firm, odbyły się pod dachem nowej hali sportowo-widowiskowej, co zapewniło duży komfort prezentacji i niezależność od aury. Najlepsi wystawcy zostali uhonorowani przez międzynarodowe jury. W kategorii " Najładniejsze stoisko" I nagrodę otrzymała ostrołęcka spółka "Lus-ar" prezentująca szkło i lustra. W kategorii "Najlepszy produkt" najwyższe uznanie jury zyskała Spółdzielnia Inwalidów "Narew" z Ostrołęki za płyty polgranit.

Podczas obchodów tegorocznych Dni Ostrołęki w mieście przebywały delegacje z Białorusi, Litwy, Węgier i Niemiec. Po rozmowach z władzami miasta doszło do wstępnej deklaracji nawiązania bliższej współpracy białoruskich Mostów i Ostrołęki. Wschodnich gości zainteresowały szczególnie wyroby Zakładów Mięsnych "Ostrołęka" S.A. Zgodnie z wolą obu stron już wkrótce dojdzie także do nawiązania bliższych kontaktów Ostrołęki z litewskim Alytusem.

W szczególnie serdecznej atmosferze przebiegała wizyta delegacji niemieckiej z partnerskiego Meppen. Były burmistrz Meppen, obecnie przewodniczący Komitetu Partnerskiego Miast - Wilhelm Mevenkamp został uhonorowany przez przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Kotowskiego złotą odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". To najwyższe miejskie wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane przez Radę Miejską obcokrajowcowi.

Na zakończenie obchodów 25 maja, po raz drugi w historii miasta, na łąkach w okolicach Fortów Bema została rozegrana plenerowa inscenizacja Bitwy pod Ostrołęką. Do walki stanęło ok. 200 żołnierzy, a wojenne zmagania z XIX w. obserwowało kilka tysięcy osób.

Wcześniej na historycznych Fortach Bema odbył się wojskowy biwak z udziałem aktorów widowiska - członków klubów historycznych, którzy przyjechali m.in. z Mińska na Białorusi, z Kowna na Litwie, z Rygi na Łotwie, a także Warszawy, Legnicy, Szczecina. Nie zabrakło także kosynierów i strzelców kurpiowskich z Ostrołęki.

Po oficjalnej części uroczystości upamiętniającej 171. rocznicę bitwy z powstania listopadowego wojska i liczna widownia zgromadzili się na okolicznych łąkach, które przed laty były miejscem wojennego teatru zmagań. Naprzeciw siebie stanęły wojska rosyjskie i polskie. Wśród wystrzałów armat i karabinów dochodziło do wielu bezpośrednich potyczek. Przebieg bitwy komentował Wojciech Krajewski z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Obserwatorzy zgodnie uznali, że kolejna inscenizacja była bardzo udaną rekonstrukcją historycznych zmagań i wspaniałą lekcją ojczystej historii.

Po wojennej zawierusze, po raz pierwszy w historii miasta, została wystawiona Opera Narodowa Straszny Dwór. W atmosferę niezwykłego, artystycznego spotkania wprowadzili gości Kazimierz Kowalski i red. Eugeniusz Ratajczyk z Polskiego Radia. Później, na tle majestatycznego monumentu upamiętniającego powstańcze zmagania z 1831 r., artyści Teatru Wielkiego z Łodzi i Polskiej Opery Narodowej zaprezentowali przedstawienie Stanisława Moniuszki. Spektakl został nagrodzony wieloma owacjami licznej publiczności. Świętowanie zakończyło dziękczynienie złożone Bogu podczas uroczystej Mszy św. odprawionej 26 maja 2002 r. w kościele farnym pw. Najświętszej Maryi Panny.

To były z pewnością udane, ciekawe i niepowtarzalne Dni Ostrołęki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję