Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Charyzmat i hierarchia Kościoła w drodze do grobu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w wielu świątyniach o godzinie 6 rano odbywa się tradycyjna msza święta rezurekcyjna.

Po 40-dniowym poście i Triduum Paschalnym upamiętniającym ostatnie ziemskie chwile życia Chrystusa, Kościół z radością obwieszcza jego chwalebne zmartwychwstanie.

Msza święta rezurekcyjna rozpoczyna się od modlitwy przy grobie pańskim, skąd następnie w normalnych warunkach odbywa się procesja rezurekcyjna wokół świątyni. Ze względu na trwającą pandemię, w wielu parafiach procesja została całkowicie zniesiona lub odbyła się tylko przy udziale samej służy liturgicznej i kapłana niosącego Najświętszy Sakrament.

W parafii kolegiackiej Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku proboszcz ks. Kan. Piotr Pirek sprawował pierwszą mszę świętą po Zmartwychwstaniu w intencji Łaskich Rzymian i ich rodzin. Co roku Łascy Rzymianie zgodnie z wielowiekową tradycją pełnią wartę przy Grobie Pańskim, ubrani w charakterystyczne stroje. W homilii proboszcz parafii w Łasku odniósł się do wydarzeń Ewangelii: - Jeśli uważnie czytamy Ewangelię, zauważymy, że poranek zmartwychwstania był pełen niepokoju i lęku. Maryja jako pierwsza zdecydowała się iść do grobu, by namaścić ciało Jezusa. Piotr i Jan poszli nieco wolniej. Oni żyli w klimacie śmierci, nie zmartwychwstania. Zmartwychwstanie dopiero miało stać się ich udziałem. W osobie Jana widzą charyzmat, zaś w Piotrze hierarchię. Charyzmat pierwszy dociera do grobu, jednak ustępuje miejsca hierarchii. Jakże to dziś ważne. Jeśli byłaby tylko hierarchia bez charyzmatu, Kościół byłby skostniały. Jeśli byłby charyzmat bez hierarchii, byłaby anarchia. Dlatego dla dobra nas wszystkich tak ważne jest współistnienie obu. Oni stali się świadkami Jezusa do tego stopnia, że nie bali się oddać życia za Jezusa. Za to życie, które jest w Panu i jest z Pana – mówił ks. Piotr Pirek.

Reklama

Następnie celebrans odniósł się do obecnych czasów, porównując je do czasów tuż po zmartwychwstaniu Jezusa: - To co wiele osób przeżywa obecnie, można porównać do tego co się działo po zmartwychwstaniu. Apostołowie na nowo uwierzyli. I dziś wielu ludzi, uważających się za będących blisko Jezusa zostało wystawionych na próbę wiary. Wielu odeszło od kościoła. Dziś to jest próbą dla nas (…) Pusty grób Jezusa to nie pustka egzystencjalna, to nie pustka moralna. To znak zwycięstwa życia nad śmiercią. Co zrobimy z tą prawda? Czy będziemy mieli tyle siły aby głosić prawdę o życiu? Bądźmy świadkami, ale nie pustego grobu, ale zmartwychwstałego Jezusa – zachęcił swoich parafian ks. Pirek.

Msza święta rezurekcyjna zakończyła się radosnym odśpiewanie suplikacji „Alleluja”, obwieszczającej Zmartwychwstanie Pańskie i którą będziemy słyszeć na koniec każdej mszy świętej aż do zakończenie okresu wielkanocnego.

2021-04-04 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: czym Bóg może zaspokoić nasz głód?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Post to jest stosunkiem do Boga. Staję przed Bogiem z moim głodem tzn. jak patrzymy w dzisiejszą ewangelię – nie nasyci mnie to jak mnie widzą ludzie! Nie nasyci mnie nagroda, którą otrzymuję od ludzi, bo zobaczyli, że poszczę, że się modlę, albo usłyszeli o mojej jałmużnie i teraz mnie wszyscy wychwalają – otrzymałeś już swoją nagrodę.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Z przesłaniem dla młodych

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Frombork: Kongres 108 błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

2022-12-09 12:10

[ TEMATY ]

kongres

Materiał prasowy

W dniach 14-15 grudnia 2022 r. odbędzie się Kongres 108. błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Jest to druga edycja wydarzenia, pierwsza miała miejsce w 2019 roku w Gdańsku. Tym razem prelegenci i goście spotkają się w historycznych budynkach we Zespołu Katedralnego we Fromborku.

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję