Reklama

Metafora Sensu Rzeczywistości Łaski

Niedziela lubelska 24/2002

"Pragnąłbym życzyć sobie, aby Elementarz stanowił zaproszenie do własnej, twórczej refleksji nad problemami, których nie sposób uniknąć w życiu przeżywanym głęboko. W świecie głębokich przemian kulturowych, w epoce, którą Miłosz nazywa "czasem szyderczej brzydoty", niechaj inspiruje on nowe pytania pięknych dusz prowadząc je w stronę niewidzialnego Królestwa Sensu, w którym kolejne generacje odnajdują ślady wcześniejszych wielkich pytań o Prawdę i Piękno, o wartość, harmonię i ból."

Te słowa stanowią zaproszenie abp. Józefa Życińskiego do lektury i rozważań "Elementarza księdza Życińskiego dla biskupa i świeckiego" składającego się z tekstów wybranych autora i ułożonych przez Tomasza Kunza. Pozycja została wspaniale wydana przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa, będąc kolejnym Elementarzem po "Elementarzu Jana Pawła II dla wierzącego, wątpiącego i szukającego", "Elementarzu księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego", " Elementarzu Antoniego Kępińskiego dla zdrowego i chorego, czyli autoportrecie człowieka". W październiku obecnego roku ukaże się "Elementarz świętego Franciszka".

Lubelska promocja Elementarza odbyła się 22 maja br. w gmachu Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Prezentacja była prowadzona przez ks. Mieczysława Puzewicza - rzecznika prasowego Metropolity Lubelskiego. Recenzentami książki byli: Bogusława Cichoń (Wydawnictwo Literackie), Jan Pomorski (UMCS), Maria Brzezińska (Radio Lublin). Bogusława Cichoń zaznaczyła ważność poruszanych w treści wypowiedzi abp. Życińskiego kwestii egzystencjalnych i nazwała go "ojcem duchowym epoki". Inteligentny człowiek współczesny może znaleźć w tej pozycji podstawy ewangeliczne pomagające kształtować dojrzałe postawy Europejczyka, który sięgając do skarbca dokumentów Kościoła i przedstawianego "elementarza - katechizmu domowego" może sam wybrać odpowiednie opcje interpretacji jedynego Sensu życia. Stale towarzyszący promocjom publikacji Księdza Arcybiskupa Rektor UMCS prof. Jan Pomorski zaznaczył atrakcyjność stylu wyrażenia prawd najprostszych przez zastosowanie elementarnej metaforyki. Ukazywane prawdy wskazują czytelnikowi nadzieję dawaną przez Ewangelię, praktycznie zauważalną przez życie stylem Jezusa. Niełatwą postawą jest sprostanie tym wyzwaniom i tylko doświadczenie solidarności Boga z ludzkością pozwala na życie "Królestwem Sensu" i doświadczanie prawdziwej wolności. Nowością tej pozycji, jak zauważył Pan Profesor, w twórczości abp. Życińskiego jest motyw osobistego świadectwa "powstawania Piękna za cenę wysiłku - cierpienia". Red. Maria Brzezińska dokonała dokładnej analizy językowej Elementarza. Wyraziła swoją opinię co do języka tekstu w samych superlatywach. Określiła całość jako zbiór aforyzmów ukazujących "horyzont Sensu".

Autor Elementarza wyraził wdzięczność Wydawnictwu Literackiemu za efekt profesjonalności w postaci tej publikacji. W następnych słowach zaakcentował potrzebę poszukiwania Sensu celem odszukania wspólnego dziedzictwa wszystkich ludzi. Może się to dokonać tylko przez kształtowanie wrażliwych sumień otwartych na pozytywne wartości, które zmuszają do twórczych poszukiwań. Przed promocją Elementarza reprezentanci lubelskich mediów mogli usłyszeć słowa Arcybiskupa: " Zagrożeń i wyzwań doświadczamy dzisiaj wiele. Czymś podstawowym i fundamentalnym jest umiejętność dialogu z kulturą, która wyraża się w jasno określonej hierarchii wartości i sensu. Dramat naszej epoki to rozmycie sensu w taki sposób, że nawet ´nonsens´ może jawić się jako ´luksus´, bo alternatywę stanowi ´bełkot´. Jasno skrystalizowana hierarchia wartości, w której ciągle zachowują swoją żywość piękno, prawda, dążenie do tego, co trudne, zagospodarowanie wolności, jest czymś co w Elementarzu jawi się jako idea przewodnia...".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję