Reklama

Niedziela Lubelska

Pola nadziei

W parafii Świętej Rodziny w Puławach dziękowano Bogu i ludziom za dzieło Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty.

2021-04-07 13:29

Agnieszka Marek

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego zainaugurowała tegoroczną akcję Pola Nadziei. Jej celem od ponad 20 lat jest nie tylko szerzenie idei hospicyjnej, ale także pozyskiwanie funduszy na opiekę nad chorymi oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia im pomocy. Na wstępie proboszcz ks. Ryszard Winiarski przypomniał ideę ruchu hospicyjnego i przywitał zgromadzonych na liturgii. Następnie prezes puławskiego hospicjum Justyna Walecz - Majewska wyraziła wdzięczność wobec wszystkich osób, które wspierają hospicjum i poprosiła o modlitwę za pacjentów, zespół hospicyjny oraz darczyńców. Zwróciła uwagę, że miniony rok był szczególnie trudny dla hospicjum, gdyż ze względu na pandemię pacjenci nie mogli spotykać się ze swoimi rodzinami, a koronawirus dotknął także personel placówki.

Reklama

W homilii bp Artur Miziński wskazał, że w niedzielę radości przez Wielki Post przebija blask Wielkanocy, a serce człowieka dosięga miłosierna miłość Boga. - Z żywą wiarą czekamy na czas Paschy Chrystusa, pamiętając że radość i nadzieja to podstawowe wymiary chrześcijańskiego życia - powiedział ksiądz biskup. W duchu nadziei i miłości ukazał działalność puławskiego hospicjum. Podkreślił, że każdy człowiek, niezależnie od swojej kondycji fizycznej czy psychicznej, ma niezbywalną godność wynikającą ze stworzenia go na obraz i podobieństwo Boga. - Cierpienie, którym naznaczone jest życie pacjentów hospicjum, przyjęte i złączone z cierpieniem Chrystusa jest skarbem całego świata - podkreślił. Bp Miziński zaapelował, by chrześcijanie dostrzegali potrzeby drugiego człowieka, a teraz, w czasie pandemii i izolacji, wspierali bliźnich miłością i konkretnymi uczynkami. Pasterz podziękował wszystkim, którzy rozumieją potrzeby osób chorych, począwszy od pracowników hospicjum i wolontariuszy, poprzez kapłanów wspierających pacjentów duszpasterską posługą, władze rządowe i samorządowe, aż po każdego człowieka, który modlitwą i ofiarą materialną wspiera działalność puławskiej placówki. - Ta liturgia jest świadectwem braterskiej miłości i troski o bliźniego; jest świadectwem życia Ewangelią na co dzień - podkreślił bp Miziński.

Inauguracja Pól Nadziei była okazją do uhonorowania tytułem „Przyjaciela Hospicjum” wieloletniego kapelana ks. Ryszarda Winiarskiego oraz Tadeusza Rybaka, prezesa zarządu „Mostostal” Puławy S.A., który ufundował dla hospicjum samochód. Dzięki tej darowiźnie zespół hospicyjny może bez problemów docierać do pacjentów pozostających w swoich domach. Cichym przyjacielem hospicjum może zostać każdy, kto wesprze działalność placówki, choćby dzięki przekazaniu 1% podatku. W dobie pandemii, kiedy możliwości prowadzenia innych zbiórek są mocno ograniczone, takie wsparcie jest bardzo ważne, a każda pomoc wręcz nieoceniona.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najbardziej znana historia świata w nowej prozatorskiej odsłonie! Midrasz o Świętym Józefie

2021-04-13 10:36

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Materiał prasowy

Jego pokorę i uległość wobec Bożych planów znają wszyscy. Szanują go też za wielką miłość i oddanie dla Jezusa. Co sprawiło, że Józef z Nazaretu nie odrzucił – zgodnie z ówczesnym prawem – brzemiennej Maryi, ale przyjął ją za żonę i sprowadził do swojego domu? Można się tego dowiedzieć z książki „Był, jak mniemano, synem Józefa”, której premiera pod patronatem "Niedzieli" już 15 kwietnia br.

Książka „Był, jak mniemano, synem Józefa”, napisana przez Tarcisia Zanniego, ukazała się nakładem Wydawnictwa Serafin. Warto zwrócić uwagę na tę publikację, ponieważ tym razem najbardziej znana historia świata ukazała się w nowej prozatorskiej odsłonie – jest to bowiem midrasz o Józefie z Nazaretu.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: z nauczaniem zdalnym trzeba kończyć najszybciej, jak tylko to się da

Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z nią kończyć najszybciej, jak tylko to się da, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister pokreślił, że trzecia fala koronawirusa słabnie, systematycznie każdego dnia jest mniej zakażeń, a jednocześnie ponad pół miliona nauczycieli zostało zaszczepionych.

CZYTAJ DALEJ

Maturzysto, daj się... adoptować!

2021-04-13 13:45

[ TEMATY ]

matura

duchowa adopcja

matura 2021

Karol Porwich/Niedziela

Już po raz dziewiąty ruszyła Duchowa Adopcja Maturzysty. To zainicjowana przez ojców pijarów w 2013 roku ogólnopolska akcja, która ma na celu modlitewne towarzyszenie przygotowującym się i zdającym egzaminy maturalne. Każdy maturzysta, który zgłasza się do akcji, jest przez zakon pijarów szczególnie omadlany.

- W modlitewną sztafetę za maturzystów włączają się nie tylko ojcowie, siostry, bracia, klerycy i nowicjusze pijarscy, ale także uczniowie i nauczyciele szkół pijarskich, nasi parafianie, przyjaciele, osoby należące do Bractwa Szkół Pobożnych i wiele innych. Tej modlitwy za maturzystów w tych dniach jest i będzie naprawdę całkiem sporo. Warto dodać, że do tej pory w naszej akcji wzięło już udział 17 284 maturzystów – mówi pijar o. Piotr Recki SchP, koordynator akcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję