Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny!

2021-04-10 14:52

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

O godz. 12:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka, który zmarł w poniedziałek. W Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i przyjaciele oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i państwowych.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka

- Dobrze jest usłyszeć to pozdrowienie “pokój z wami”, pozdrowienie, w którym Jezus Zmartwychwstały mówił do swoich uczniów, ogłaszał pokój, przynosił pokój tym, których przygniotła Jego śmierć i którzy musieli się zmierzyć z bólem straty najważniejszej w ich życiu osoby. Dobrze jest usłyszeć, zobaczyć oczami wiary Zmartwychwstałego Pana, kiedy jesteśmy na liturgii, nie tylko otaczamy trumnę z ciałem Krzysztofa Krawczyka, bo razem z Krzysztofem otaczamy osobę żyjącego Pana Jezusa. – rozpoczął w słowie przywitania w liturgii pogrzebowej Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

W swoich słowach skierowanych do zgromadzonych wiernych Łódzki Pasterz odniósł się do doświadczenia obecności Boga w sztuce, w śpiewie – w tym, co towarzyszyło artyście w całym jego życiu.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka

- Pan jest miłością! Śpiewamy o tym, co kochamy. Pan jest we wspólnocie, a śpiew przynosi nam doświadczenie wspólnoty. Ta wspólnota, która się zrodziła wokół pana Krzysztofa jest bardzo różnorodna. Pan jest pięknem, i przez to dociera do naszych serc, naszych pragnień. Pana można spotkać w pieśni, tak jak mówi psalmista, można przez pieśń do Niego dojść, kto przejdzie tę drogę spotyka Pana, spotyka Zbawcę. Obecność Pana odsłania się w sztuce. Wtedy też wszyscy mamy potrzebę powiedzieć dziękuję, za tych, przez których ta obecność się odsłaniała. Dzisiaj to nasze „dziękuję” wypowiadamy wobec Krzysztofa Krawczyka. Dziękujemy Bogu za jego życie i jego twórczość. Pan był Jego pieśnią i zbawcą w tej pieśni. – zakończył Metropolita Łódzki.

Ks. Szczepan Wylaź

W kazaniu wygłoszonym przez biskupa pomocniczego seniora diecezji częstochowskiej Antoniego Długosza padły bardzo ważne słowa dotyczące zmarłego artysty.

Reklama

Kto miłuje nowe życie, ten umie śpiewać pieśń nową. Sami bądźcie tym, co śpiewacie, a jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdyż wasze życie jest dobre – rozpoczął biskup.

Kaznodzieja dużą wagę przyłożył do cytatów z utworów Krzysztofa Krawczyka wplatając je w swoje słowo skierowane do zgromadzonych uczestników mszy pogrzebowej.

- Wyruszył parostatkiem w piękny rejs, najpiękniejszy, bo wieczny! Wydawać by się mogło, że potrafimy wszystko, to jednak wobec śmierci jesteśmy tak samo bezradni jak przed wiekami. Śmierć ma wymiar najczęściej kościotrupa trzymającego w ręku kosę. Przychodzi po uczonego i po analfabetę, po polityka i robotnika, po szeregowca i generała, po ucznia i nauczyciela. Nie ma oczu, bo nie patrzy. Nie ma uszu, bo nie wzrusza jej lamet. Nie ma języka, bo nikogo nie ostrzega o swoim przyjściu, nie ma czoła, bo jest bezwstydna. Wszędzie wchodzi bez zaproszenia i bez pukania. Nikt się przed nią nie schowa. 5 kwietnia odwiedziła dom Państwa Krawczyków w Grotnikach, nieopodal Łodzi. Jak zwykle nie proszona, jak zwykle niechciana, bez zapowiedzi i bez pozwolenia i zabrała ostatnie tchnienie. Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy, nikt nie zagłuszy tej prawdy. – dodał biskup Długosz.

Ks. Szczepan Wylaź

- Na narodziny dla Nieba możemy się przygotować. Od momentu powrotu doi Kościoła, jego wiara była gorąca i żywa. Każda śmierć daje lekcje życia. Nasz świat porażony materializmem i kultem przyjemności, goniący za sensacją, zachowuje się jakby Boga nie było, jakby życie miało trwać wiecznie. Nasz przyjaciel Krzysztof przypomniał nam dzisiaj, że przemijanie, nasz krok spotkaniem ze Zbawicielem. Dziś przypomina nam, że przy końcu życia będziemy sądzeni z miłości, a dokładnie z jej braku – podsumował biskup Senior.

Na zakończenie przemówienia kaznodzieja zacytował kilka wypowiedzi ludzi, którzy symbolicznymi zdaniami wyrazili swój ból po stracie i odejściu muzyka, który zawsze miał ogromny szacunek do publiczności i wiernych fanów.

Cechowała go szczególna wrażliwość na los ludzkiego człowieka, przychodził często do ojców Oblatów, by zorientować się o los biednych ludzi, mieszkających na terenie jego parafii. Wiedział, że droga do Boga przechodzi przez drugiego człowieka

Po wygłoszonym słowie biskup Antoni Długosz odśpiewał „Melancholię” stojąc przy trumnie Krzysztofa Krawczyka. W dalszej części uroczystości pogrzebowych został odczytany list Prezydenta Andrzeja Dudy a także słowo ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.

Przed archikatedrą zgromadzili się wielbiciele twórczości artysty.

- Z powodu pandemii, w mszy świętej pogrzebowej Krzysztofa Krawczyka, oprócz celebrujących ją duchownych, może uczestniczyć 75 osób - powiedział ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej. O godz. 15 zaplanowano pogrzeb artysty na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie mieszkał piosenkarz.

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś: Katechumenat w Kościele jest Skarbem! - przyjęcie do Katechumenatu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak bardzo trzeba Bogu dziękować za to, że każdego roku daje nam tych naszych braci i siostry, którzy idą do Chrztu jako ludzie dorośli, a my wraz z nimi możemy tę drogę przeżywać i pytać się jeszcze – co my w sobie odnajdujemy z takiej gorliwości, takiego wyczucia jakie oni posiadają? – mówił do katechumenów abp Grzegorz Ryś.

W I Niedzielę Adwentu – już tradycyjnie - w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu dorosłych. którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w trybie zdalnym obradowała Rada Kardynałów

2021-05-06 19:36

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

rada

Grzegorz Gałązka

Aktualna sytuacja Kościoła w poszczególnych regionach świata, a także kwestie związane z bliskim już wejściem w życie konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej to temat dzisiejszego spotkania Rady Kardynałów. Z powodu sytuacji sanitarnej obradowała ona w trybie online.

Podczas spotkania omówiono wiele kwestii bieżących, a każdy z kardynałów (Óscar A. Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, Reinhard Marx z Niemiec, Seán Patrick O'Malley z USA, Oswald Gracias z Indii i Fridolin Ambongo Besungu z Demokratycznej Republiki Konga) opisał również sytuację w swoim regionie, w tym ekonomiczne i społeczne konsekwencje pandemii oraz zaangażowanie Kościoła na rzecz zdrowia, odbudowy gospodarczej i wsparcia oferowanego najbardziej potrzebującym. Kardynałowie Pietro Parolin i Giuseppe Bertello oraz sekretarz Rady bp Marco Mellino – łączyli się z Watykanu, zaś Ojciec Święty śledził obrady z Domu św. Marty.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty objęty kwarantanną; jest pod nadzorem sanepidu

Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze - powiedział w czwartek PAP Jakub Troszyński, dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Krzysztof Saczka 4 maja poinformował, że do inspekcji wpłynęła informacja, iż w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układu dróg oddechowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję