Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

O godz. 12:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka, który zmarł w poniedziałek. W Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i przyjaciele oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i państwowych.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka

- Dobrze jest usłyszeć to pozdrowienie “pokój z wami”, pozdrowienie, w którym Jezus Zmartwychwstały mówił do swoich uczniów, ogłaszał pokój, przynosił pokój tym, których przygniotła Jego śmierć i którzy musieli się zmierzyć z bólem straty najważniejszej w ich życiu osoby. Dobrze jest usłyszeć, zobaczyć oczami wiary Zmartwychwstałego Pana, kiedy jesteśmy na liturgii, nie tylko otaczamy trumnę z ciałem Krzysztofa Krawczyka, bo razem z Krzysztofem otaczamy osobę żyjącego Pana Jezusa. – rozpoczął w słowie przywitania w liturgii pogrzebowej Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

W swoich słowach skierowanych do zgromadzonych wiernych Łódzki Pasterz odniósł się do doświadczenia obecności Boga w sztuce, w śpiewie – w tym, co towarzyszyło artyście w całym jego życiu.

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka

- Pan jest miłością! Śpiewamy o tym, co kochamy. Pan jest we wspólnocie, a śpiew przynosi nam doświadczenie wspólnoty. Ta wspólnota, która się zrodziła wokół pana Krzysztofa jest bardzo różnorodna. Pan jest pięknem, i przez to dociera do naszych serc, naszych pragnień. Pana można spotkać w pieśni, tak jak mówi psalmista, można przez pieśń do Niego dojść, kto przejdzie tę drogę spotyka Pana, spotyka Zbawcę. Obecność Pana odsłania się w sztuce. Wtedy też wszyscy mamy potrzebę powiedzieć dziękuję, za tych, przez których ta obecność się odsłaniała. Dzisiaj to nasze „dziękuję” wypowiadamy wobec Krzysztofa Krawczyka. Dziękujemy Bogu za jego życie i jego twórczość. Pan był Jego pieśnią i zbawcą w tej pieśni. – zakończył Metropolita Łódzki.

Ks. Szczepan Wylaź

W kazaniu wygłoszonym przez biskupa pomocniczego seniora diecezji częstochowskiej Antoniego Długosza padły bardzo ważne słowa dotyczące zmarłego artysty.

Reklama

Kto miłuje nowe życie, ten umie śpiewać pieśń nową. Sami bądźcie tym, co śpiewacie, a jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdyż wasze życie jest dobre – rozpoczął biskup.

Kaznodzieja dużą wagę przyłożył do cytatów z utworów Krzysztofa Krawczyka wplatając je w swoje słowo skierowane do zgromadzonych uczestników mszy pogrzebowej.

- Wyruszył parostatkiem w piękny rejs, najpiękniejszy, bo wieczny! Wydawać by się mogło, że potrafimy wszystko, to jednak wobec śmierci jesteśmy tak samo bezradni jak przed wiekami. Śmierć ma wymiar najczęściej kościotrupa trzymającego w ręku kosę. Przychodzi po uczonego i po analfabetę, po polityka i robotnika, po szeregowca i generała, po ucznia i nauczyciela. Nie ma oczu, bo nie patrzy. Nie ma uszu, bo nie wzrusza jej lamet. Nie ma języka, bo nikogo nie ostrzega o swoim przyjściu, nie ma czoła, bo jest bezwstydna. Wszędzie wchodzi bez zaproszenia i bez pukania. Nikt się przed nią nie schowa. 5 kwietnia odwiedziła dom Państwa Krawczyków w Grotnikach, nieopodal Łodzi. Jak zwykle nie proszona, jak zwykle niechciana, bez zapowiedzi i bez pozwolenia i zabrała ostatnie tchnienie. Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy, nikt nie zagłuszy tej prawdy. – dodał biskup Długosz.

Ks. Szczepan Wylaź

- Na narodziny dla Nieba możemy się przygotować. Od momentu powrotu doi Kościoła, jego wiara była gorąca i żywa. Każda śmierć daje lekcje życia. Nasz świat porażony materializmem i kultem przyjemności, goniący za sensacją, zachowuje się jakby Boga nie było, jakby życie miało trwać wiecznie. Nasz przyjaciel Krzysztof przypomniał nam dzisiaj, że przemijanie, nasz krok spotkaniem ze Zbawicielem. Dziś przypomina nam, że przy końcu życia będziemy sądzeni z miłości, a dokładnie z jej braku – podsumował biskup Senior.

Na zakończenie przemówienia kaznodzieja zacytował kilka wypowiedzi ludzi, którzy symbolicznymi zdaniami wyrazili swój ból po stracie i odejściu muzyka, który zawsze miał ogromny szacunek do publiczności i wiernych fanów.

Cechowała go szczególna wrażliwość na los ludzkiego człowieka, przychodził często do ojców Oblatów, by zorientować się o los biednych ludzi, mieszkających na terenie jego parafii. Wiedział, że droga do Boga przechodzi przez drugiego człowieka

Po wygłoszonym słowie biskup Antoni Długosz odśpiewał „Melancholię” stojąc przy trumnie Krzysztofa Krawczyka. W dalszej części uroczystości pogrzebowych został odczytany list Prezydenta Andrzeja Dudy a także słowo ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.

Przed archikatedrą zgromadzili się wielbiciele twórczości artysty.

- Z powodu pandemii, w mszy świętej pogrzebowej Krzysztofa Krawczyka, oprócz celebrujących ją duchownych, może uczestniczyć 75 osób - powiedział ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej. O godz. 15 zaplanowano pogrzeb artysty na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie mieszkał piosenkarz.

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

Karol Porwich

2021-04-10 14:52

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Święta Rodzina wzorem do naśladowania

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosi Ks. Adam Dolata, którego myślą przewodnią była - Święta Rodzina wzorem rodzin.

Rodzina odgrywa niezwykłą rolę w życiu człowieka i społeczeństwa, dlatego Kościół pragnie, aby wszystkie rodziny czerpały przykład z Najświętszej Maryi Panny, Jej przeczystego Oblubieńca Józefa oraz Jezusa, którzy tworzą Świętą Rodzinę z Nazaretu. Kapłan przypomniał wiernym słowa Papież Franciszka, który określa Rodzinę z Nazaretu terminem „święta” i umieszcza tę rodzinę w obrębie świętości, która jest darem Boga, ale jednocześnie jest dobrowolną i odpowiedzialną aprobatą dla Jego planu. Rodzina z Nazaretu była całkowicie dyspozycyjna wobec woli Boga.

CZYTAJ DALEJ

Zamach na Jana Pawła II - wstrząsające pamiątki wydarzenia sprzed 40 lat

2021-05-11 20:56

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

apaboys.org

13 maja mija 40. lat od zamachu na Jana Pawła II. W wielu miejscach w Polsce i poza granicami, przechowywane są różnego rodzaju przedmioty związane z tym dramatycznym wydarzeniem: przestrzelona sutanna, pocisk, który ranił papieża, pistolet, z którego strzelał Mehmet Ali Agca. Te szczególne pamiątki - z których część z uwagi na ślady krwi mają charakter relikwii - przechowywane są m.in. w Wadowicach, Krakowie i portugalskiej Fatimie.

Sutanna

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. w rocznice śmierci Józefa Piłsudskiego i gen. Władysława Andersa

2021-05-12 14:34

[ TEMATY ]

Józef Piłsudski

Zespół: Instytut Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski (1867 – 1935)

Józef Piłsudski (1867 – 1935)

W intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego w 86. rocznicę śmierci oraz w 51. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa odprawiona została Msza św. w katedrze polowej WP. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego Józefa Guzdka. W południe na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i kwiaty.

W homilii ks. płk Radziszewski podkreślił, że zarówno Marszałek Józef Piłsudski, jak i gen. Władysław Anders, rozumieli co znaczy „dbać o ducha narodu”. – Byli dzielnymi wodzami, którzy nie bali się walczyć z tymi, którzy zniewolili nasz naród. Rozumieli, jak ważny jest „duch narodu”, ta mickiewiczowska, gorejąca lawa, wewnętrzny ogień, który dawał siłę do walki o niepodległość – powiedział. Dodał, że „w ich sercach nie było bojaźni, ale czysta miłość do Ojczyzny”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję