Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorąco pragnąłbym, aby społeczeństwo coraz bardziej uznawało rolę Kościołów w formowaniu młodzieży. Przekazują one młodym pokoleniom zasadnicze wartości, przygotowując je, by w przyszłości były odpowiedzialne za swoje rodziny i za życie społeczne całego narodu

Jan Paweł II

(Z przemówienia do patriarchy Syryjskiego Kościoła Katolickiego - 8 czerwca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Przygotowujemy się wszyscy do jutrzejszej uroczystości Bożego Ciała. Pamiętam procesje Bożego Ciała w Polsce, w Krakowie. Procesję, o którą trzeba było długo walczyć z władzami komunistycznymi, a która teraz znów swobodnie wyrusza z Wawelu (katedry, na Rynek Główny) i wraca na Wawel. Jak za czasów Niepodległej Polski".
Zwracając się do polskiego chóru, który zaśpiewał na audiencji kilka pieśni ludowych, Ojciec Święty powiedział: "Pięknie śpiewaliście, moglibyście nawiązywać do tych Psalmów, które tutaj rozważamy co środę, Psalmów z liturgii, Psalmów Starego Testamentu. Połączyć jedno z drugim. Szczęść Wam Boże, wszystkim!".

Audiencja generalna 13 czerwca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

10 czerwca br. przed modlitwą Anioł Pański, odmówioną na zakończenie Mszy św. kanonizacyjnej, Jan Paweł II wezwał wszystkich do naśladowania nowych świętych. Powiedział m.in.: "Przed zakończeniem tej uroczystej celebry skierujmy spojrzenie na Maryję Pannę, Królową Wszystkich Świętych. Jej pokorne i wrażliwe życie jest arcydziełem Trójcy Świętej i stanowi dla każdego ochrzczonego ´wysoką miarę´ życia chrześcijańskiego, ku której zwraca się (On) z ufnym zaangażowaniem (...)
Pozdrawiam Jego Błogosławioność kardynała Sfeira, patriarchę maronickiego, biskupów, księży, osoby zakonne, jak również przedstawicieli władz i wszystkich wiernych libańskich, obecnych na kanonizacji Siostry Rebeki. Kieruję swe serdeczne pozdrowienia do członków Maronickiego Zakonu Libańskiego, którzy widzą jedną ze swych sióst wyniesioną ku chwale ołtarzy. To do nich kieruję szczególny apel, aby kroczyli na nowo drogą świętości w życiu całkowicie zgodnym z Ewangelią. Niech wszyscy pamiętają, że codzienne świadectwo, oparte na życiu i łączności z Chrystusem, jest niezrównanym środkiem ewangelizacji".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misja Watykanu w b. Jugosławii

W dniach 4-5 czerwca br. na zaproszenie jugosłowiańskiego Episkopatu przebywał w Belgradzie abp Paul Josef Cordes - przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum". Jako wysłannik Ojca Świętego, zapoznał się z sytuacją ekonomiczną kraju oraz z potrzebami w zakresie pomocy Kościoła katolickiego dla uchodźców w dziedzinie oświaty, zdrowia i rozwoju społecznego. W trakcie wizyty abp Paul Josef Cordes omawiał również z katolickimi biskupami i premierem kraju Zoranem Djindjiciem nowe możliwości współpracy między stanowiącym mniejszość w Jugosławii Kościołem katolickim a nowymi demokratycznymi władzami w Belgradzie.
Zdaniem abp. Cordesa, największym wyzwaniem dla Jugosławii, obok podniesienia się ze zniszczeń wojennych, jest "odbudowanie poczucia odpowiedzialności wśród ludzi". Arcybiskup stwierdził, że "obecnie bardzo ważne jest, by nastąpiła zmiana mentalności, a w tym procesie Kościół może odegrać zasadniczą rolę".
Zdaniem przewodniczacego Papieskiej Rady "Cor Unum", mimo iż katolicy stanowią jedynie 5% ludności Jugosławii, katolickie parafie działają bardzo dobrze, zwłaszcza w dziedzinie organizowania pomocy społecznej. Abp Cordes podkreślił, że "nadszedł czas tworzenia nowej sieci placówek Caritasu" i dodał, że sprawę tę omawiał z przychylnie nastawionym do tej koncepcji jugosłowiańskim premierem Djindjiciem.
Charakteryzując sytuację panującą w Jugosławii, abp Cordes powiedział, że nadal obecny jest tam "demon nacjonalizmu", który wprowadza napięcie i stał się powodem wielu wojen.

Reklama

Papieski dar dla szpitala w Kijowie

Miejski Szpital Pediatryczny w Kijowie otrzymał w darze od Jana Pawła II wyposażenie dziecięcej sali operacyjnej. Poinformował o tym 12 czerwca w specjalnym komunikacie rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej JoaquuMn Navarro-Valls. Podkreślił, że "gestem tym Ojciec Święty pragnie okazać swą więź z chorymi dziećmi ukraińskimi, a zwłaszcza z tymi, które cierpią w następstwie katastrofy w Czarnobylu".
Oficjalna uroczystość odbyła się 11 czerwca na terenie szpitala. Obecni byli czołowi przedstawiciele życia kościelnego i świeckiego Ukrainy i jej stolicy, z wiceministrem spraw zagranicznych Petro Sardaczukiem.
Personel lekarski zapewnił, że sprzęt jest już używany i przyczynia się do ratowania życia wielu chorych dzieci.

Reklama

Audiencja dla patriarchy Syryjskiego Kościoła Katolickiego

8 czerwca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji nowego patriarchę Syryjskiego Kościoła Katolickiego. Jest nim Ignace Pierre Abdel-Ahad, któiry przybył do Watykanu z pierwszą wizytą po objęciu urzędu. W audiencji wzięła także udział liczna grupa biskupów, kapłanów i świeckich.
Przyjmując pielgrzymów tego obrządku na audiencji, Ojciec Święty nawiązał do swojej niedawnej podróży do Syrii. Wskazał na znaczenie obecności ich Kościoła w różnych krajach Bliskiego Wschodu. Papież podkreślił, że będąc mniejszością, Kościół ten stanowi "ewangeliczny zaczyn dla całego społeczeństwa" i wnosi szczególny wkład w szkolnictwo.
Jan Paweł II przypomniał bogatą tradycję duchową, liturgiczną i teologiczną Kościoła syryjskiego. "Może się on chlubić dziedzictwem wybitnych syryjskich Ojców Kościoła, takich jak wielki poeta i Doktor Kościoła św. Efrem".
"Winniście stale zdążać ich śladami, rozwijając teologię i duchowość właściwą Waszej tradycji. Utwierdzi to Wasze wspólnoty kościelne i sprzyjać będzie kontaktom z Waszymi braćmi prawosławnymi" - powiedział Ojciec Święty.
Zwracając się do syryjskokatolickiego patriarchy Antiochii, Papież przekazał pozdrowienia jego dwóm poprzednikom. Są nimi: 90-letni Ignace Antoine Hayek, który kierował Kościołem przez 30 lat, i kard. Ignace Moussa I Daoud, obecny prefekt watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.
Patriarcha Abdel-Ahad jest następcą patriarchy Ignace Moussy I Daouda, który w listopadzie ub.r. został mianowany prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a 21 lutego br. - wyniesiony do godności kardynalskiej.

Pierwsza kanonizacja w trzecim tysiącleciu

10 czerwca pierwsza w 2001 r. uroczystość kanonizacyjna, podczas której Jan Paweł II ogłosił świętymi pięć osób, była okazją do wystosowania kolejnego apelu o pokój na Bliskim Wschodzie. Wśród nowych świętych znalazła się bowiem Libanka s. Rebeka (Rafqa) ar-Rajes, reprezentująca " bohaterski i umęczony naród chrześcijański" tego regionu. Pozostali nowi święci pochodzą z Włoch: dwaj księża i brat zakonny oraz siostra zakonna.
W kazaniu podczas Mszy św. kanonizacyjnej Ojciec Święty powiedział, że "kanonizując błogosławioną Rebekę, Kościół wyjaśnia w sposób bardzo szczególny tajemnicę miłości dawanej i przyjmowanej dla chwały Boga i zbawienia świata".
"Oby święta Rebeka mogła czuwać nad tymi, którzy doznają cierpienia, zwłaszcza nad narodami Bliskiego Wschodu, doświadczającymi niszczycielskiej i wyjaławiającej spirali przemocy!"
Nowa święta (1832-1914) była członkinią Libańskiego Zakonu św. Antoniego Maronitów. W czasie swego długiego życia doświadczyła najpierw rzezi chrześcijan, dokonanej w 1860 r. przez druzów, a następnie osobistego cierpienia: przez prawie 30 lat była ociemniała i sparaliżowana. Znosiła wszystkie te ciężkie doświadczenia z wielką pogodą ducha, a nawet radością, czerpiąc siły duchowe ze świadomości, że w ten sposób jest bliżej cierpień i męki Chrystusa. Jest pierwszą świętą Libanką.
Nawiązując podczas tej Mszy św. do kanonizacji pięciorga błogosławionych, Papież nazwał to "świętem świętości". Następnie zaprezentował nowych świętych.
O św. Alojzym Scrosoppim (1804-84) powiedział m.in., że "tajemnicą jego długiego i niezmordowanego apostolatu, ożywianego ciągłym kontaktem z Chrystusem, (...) była miłość". "Dlatego Kościół daje go kapłanom i wiernym jako wzór głębokiej i skutecznej syntezy łączności z Bogiem i służby braciom".
"Miłość Boga do ludzi objawiła się w sposób szczególny w życiu św. Augustyna Roscellego (1818-1902)", którego "całe życie, przesiąknięte głęboką wiarą, może być uważane za dar ofiarowany ku chwale Boga i dla dobra dusz". Papież przypomniał, że święty ten " stał się nauczycielem życia duchowego, zwłaszcza dla zgromadzenia sióstr, które założył". "Zachęca także nas, abyśmy zawsze ufali Bogu, zanurzając się w tajemnicy Jego miłości" - powiedział Papież.
Św. Bernard z Corleone (1605-67), skromny, prosty brat kapucyn z Sycylii, "może być dla nas wzorem całkowitego oddania się Chrystusowi i naśladowania Go w codziennym życiu". Ojciec Święty podkreślił, że również dzisiaj "świat potrzebuje takich świętych, jak brat Bernard, zanurzonych w Bogu i właśnie dlatego zdolnych do przekazywania prawdy i miłości".
O św. Teresie Eustochium Verzeri (1801-52) Papież powiedział, że jest ona przykładem całkowitego zaufania Duchowi Świętemu. "W Nim Bóg objawił się jako tajemnicza obecność w obliczu Tego, przed kim należy z głęboką pokorą zgiąć kolana" - stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że właśnie pełne zaufanie do Opatrzności Bożej jest głównym testamentem, pozostawionym nam przez św. Teresę.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję