Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odsłonięcie pomnika Jana Pawła II w Waszyngtonie

W Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Waszyngtonie odsłonięto 9 czerwca br. pomnik Papieża. Mszy św.
odprawionej z okazji tej uroczystości przewodniczył kard. Adam
J. Maida - arcybiskup Detroit. Koncelebrowali m.in. polscy kardynałowie Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski, który wygłosił homilię. Pomnik z brązu, przedstawiający postać Jana Pawła II z ramionami otwartymi w znanym geście błogosławieństwa - to dar Konferencji Episkopatu Polski. Jego autorem jest znany rzeźbiarz Maciej Zychowicz.
Kilkanaście tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia, przybyłych z odległych nawet zakątków USA, wzięło udział we Mszy św. odprawionej w monumentalnej bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Na cześć polskiego Papieża grał folklorystyczny zespół góralski z Chicago. Zgromadzeni przeszli procesyjnie pod pobliskie Centrum Kultury, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika. Przemawiali: kard. Maida i kard. Macharski oraz Edward Moskal, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Wyrok w sprawie zabójstwa bp. Gerardiego

Sąd w Gwatemali skazał 8 czerwca br. na karę więzienia 3 wojskowychi katolickiego księdza, oskarżonych o zamordowanie w 1998 r. bp. Juana Gerardiego Conedery. Na 30 lat więzienia skazano Disraela Limę Estradę, jego syna - Byrona Limę Olivę i Obdulio Villanuevaba. Ks. Mario Orantes otrzymał karę 20 lat więzienia za współudział w morderstwie.
Biskup pomocniczy archidiecezji gwatemalskiej Juan Gerardi Conedera kierował pracami archidiecezjalnego Biura Praw Człowieka. Zginął 26 kwietnia 1998 r. w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach. W przededniu śmierci zapowiedział ogłoszenie prawie 1000-stronicowego raportu o zbrodniach dyktatury wojskowej, do których doszło w czasie 36-letniej wojny domowej w tym kraju. Dokument obwiniał wyższe dowództwo wojskowe o śmierć 150 tys. i zaginięcie ponad 50 tys. osób.
W czasie trwania procesu wielokrotnie grożono śmiercią sędziemu, prokuratorom i świadkom procesu. O wyjaśnienie przyczyn śmierci bp. Gerardiego pod koniec maja br. zaapelował do biskupów podczas ich wizyty ad limina apostolorum Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Matka Boża w dialogu

Przy sanktuarium maryjnym w Lourdes w dniach 6-7 czerwca odbyło się międzynarodowe kolokwium teologiczne na temat roli Maryi w dialogu ekumenicznym i w stosunkach między religiami. W dyskusji na temat Najświętsza Maryja Panna a wezwanie do jedności chrześcijan, oprócz teologów katolickich, wystąpił protestant Corinne Charriau i pastor Michel Leplay, anglikanin Roger Greenacre i znawca sztuki prawosławnej o. Hieromonach Jean Vezel.
Wybór miejscowości pielgrzymkowej typowej dla katolickiej pobożności ludowej na miejsce dyskusji ekumenicznej może się wydawać paradoksalny, gdyż w pospolitym przekonaniu, nauka o Matce Bożej dzieli, niestety, chrześcijan. Tymczasem miejscowy biskup Jacques Perrier, organizator kolokwium, stwierdził, że w Lourdes już od 1984 r. pawilon "Na Rzecz Jedności Chrześcijan" przyciąga uwagę prawosławnych, anglikanów i protestantów. Tu właśnie zgłębiano rewolucyjną deklarację dialogowej grupy katolicko-protestanckiej z Dombes: Maryja w planach Bożych i wspólnota świętych. Według tego dokumentu, który jest wielkim osiągnięciem ekumenicznym, Maryja nie stanowi przeszkody dla dialogu ekumenicznego.
"Jutrzenką naszej ery" nazwał "Miriam z Nazaretu" rabin Michel Serfaty, który przedstawił ludzki profil Maryi. Temat Maryi w perspektywie muzułmańskiej omówił Jean Jacques Rouchi, a buddyjskie spojrzenie na Matkę Bożą przedstawił Chow-Ching-Lie. Jak podsumował dyskusję kard. Francis Arinze, przewodniczący Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego, dla Żydów Maryja jest Żydówką wierną tradycji swoich ojców; muzułmanie czczą Ją jako Dziewicę pełną wiary i posłuszną Bogu; natomiast religijność buddyjska ceni wartości kobiece charakterystyczne dla Maryi, jak współczucie, macierzyństwo i pobożność. Dzięki temu temat Matki Najświętszej z przeszkody w dialogu staje się mostem nie tylko między chrześcijanami, lecz także między wyznawcami różnych religii.

Reklama

(J. J.)

USA

Katolicka Liga Praw Religijnych i Obywatelskich w USA zdecydowanie zaprotestowała z powodu nadania przez kablową sieć telewizyjną Showtime programu atakującego chrześcijaństwo. 27 maja br., mimo licznych protestów ze strony telewidzów, stacja wyświetliła film Sister Mary Explains It All (Siostra Maria wszystko to wyjaśnia), będący wersją sztuki uznanej przez Ligę za jedno z najbardziej antykatolickich przedstawień w historii. Krytykowany film przedstawia dzieje przewrotnej zakonnicy, porównywanej i konfrontowanej z czwórką byłych jej uczniów, którzy wykazują zaburzenia powstałe w wyniku katolickiego wychowania. historia ta w praktyce wyśmiewa całe nauczanie katolickie. Na zakończenie filmu zakonnica zabija dwóch ze swych byłych uczniów.

MEKSYK

Rząd meksykański ukrywał fakty dotyczące okoliczności zabójstwa kard. Posadasa Ocampo w 1993 r. - uważa arcybiskup Guadalajary - kard. Juan Sandoval IMn]iquez. Podczas konferencji nt. Pojednanie: Kościół przebacza i prosi o przebaczenie w Guadalajarze przypomniał, że gdy w 1999 r. Prokuratura Generalna Republiki przedstawiła wyniki śledztwa w tej sprawie, nie uwzględniła w nich wiadomości uzyskanych od Kościoła.
Kard. Juan Posadas Ocampo zginął 24 maja 1993 r. na stołecznym lotnisku, gdy jako przewodniczący Konferencji Biskupiej witał nowego nuncjusza apostolskiego - abp. Girolamo Prigione. Według źródeł rządowych, został on zastrzelony przez przypadek, w czasie wymiany ognia między rywalizującymi ze sobą gangami przemytników narkotyków.

WŁOCHY

Apelem o pokój na Bliskim Wschodzie oraz na Bałkanach zakończyła się doroczna piesza pielgrzymka z Maceraty do Loreto, organizowana przez ruch Communione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Wśród uczestników byli m.in.: kard. Vinko Puljić z Sarajewa i bp Giacinto-Boulos Marcuzzo z Nazaretu. Przybyły z Ziemi Świętej Biskup mówił o roli mediacyjnej Kościoła katolickiego na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że Kościół popiera uznanie państwa palestyńskiego.
Natomiast kard. Puljić stwierdził, iż na Bałkanach, podobnie jak na Bliskim Wschodzie, nie można mówić o prawdziwym pokoju. Jego zdaniem, wiele problemów politycznych i ekonomicznych pozostaje otwartych, a liczni uchodźcy, zwłaszcza katolicy,
nie mogą jeszcze powrócić do swych domów.

SZWAJCARIA

Państwo nie będzie ustalało granic terytorialnych diecezji Kościoła katolickiego - wynika z przeprowadzonego 10 czerwca br. referendum w Szwajcarii. Za skreśleniem tzw. diecezjalnego artykułu konstytucji głosowało ok. 72% obywateli.
Zgodnie z uchwalonym w 1874 r. artykułem, aby utworzyć nowe diecezje bądź zmienić granice starych, należało uzyskać zgodę władz państwowych. Artykuł ten był reliktem XIX-wiecznego kulturkampfu.
Biskupi szwajcarscy z zadowoleniem przyjęli decyzję obywateli. Zdaniem rzecznika Konferencji Biskupów Marca Aellena, artykuł dyskryminował Kościół katolicki.
Według Centralnej Konferencji Rzymsko-Katolickiej reprezentującej wobec państwa interesy Kościoła katolickiego, po usunięciu artykułu z konstytucji nadszedł czas na rozpoczęcie prac nad konkordatem oraz opracowaniem ustawy o religiach.

JEDNYM ZDANIEM

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. Zygmunta Robaszkiewicza ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny biskupem diecezji Morombe na Madagaskarze.

We Francji zmarł kard. Pierre Eyt - arcybiskup Bordeaux. Do końca kierował on diecezją, wyróżniając się wielką odwagą i duszpasterską troską - czytamy w komunikacie Konferencji Biskupów Francji, wydanym po śmierci kard. Eyta.

Wykonanie wyroku na Timothym McVeigh´u - zamachowcy z Oklahoma City (USA) - spotkało się z krytyką w wielu krajach Europy. Wśród protestujących były m.in. Wspólnota św. Idziego z Włoch i Rada Europy; protestowano w Anglii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech i Portugalii. Rada Europy wezwała USA do przemyślenia stosunku do kary śmierci.

Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej (w tym szef MSZ Irlandii) uzgodnili w Luksemburgu, że nie będzie renegocjacji traktatu z Nicei. Głos polityków "Piętnastki" jest odpowiedzią na odrzucenie traktatu nicejskiego w referendum przez Irlandczyków. Istnieje obawa, że parlament Irlandii nie ratyfikuje traktatu, a następstwem tego będzie opóźnienie poszerzenia Unii (m.in. o Polskę) .

W szwedzkim Goateborgu odbył się szczyt państw Unii Europejskiej. Szefowie UE pragnęli podczas spotkania podkreślić historyczną wagę procesu poszerzenia UE oraz potwierdzić zamiar utrzymania dobrego tempa negocjacji z kandydatami do Unii.

We Włoszech został zaprzysiężony nowy rząd premiera Silvio Berlusconiego. Tworzą go partie: Forza Italia, Liga Północna i Sojusz Narodowy. Ministrem ds. europejskich mianowano Rocco Buttiglionego - znanego publicystę katolickiego związanego z ruchem Comunione e Liberazione. Buttiglione (szef niewielkiej Partii Demokratyczno-Chrześcijańskiej) uchodzi za człowieka niechętnego idei rozszerzenia Unii Europejskiej.

Niemiecki rząd i koncerny energetyczne zawarły umowę o stopniowym zamykaniu elektrowni jądrowych w tym kraju do 2021 r.

Polscy eksperci (antropolog i lekarz medycyny sądowej) udali się do Witebska, aby przeprowadzić prace ekshumacyjne obok tamtejszej byłej siedziby NKWD. Zbadają, czy spoczywają tam szczątki polskich oficerów zamordowanych w 1940 r.

Paweł Kozłowski, były minister obrony Białorusi, a obecnie jeden z opozycyjnych kandydatów do urzędu prezydenta, poinformował o próbie zamachu na jego życie. Pierwszym podejrzanym jest jego wyborczy rywal - despotyczny prezydent kraju Aleksander Łukaszenko.

Prokurator generalny oraz Sąd Najwyższy Chin zdecydowali, że chińskie sądy mogą skazywać członków nielegalnego stowarzyszenia Falun Gongna na karę śmierci.

Rebelianci muzułmańscy z organizacji Abu Sajef, którzy przetrzymują na wyspie Basilan kilkudziesięciu zakładników, zagrozili, iż będą kontynuować egzekucje, jeżeli filipińskie władze nie przystąpią do negocjacji w sprawie utworzenia islamskiego państwa na południu Filipin. Rebelianci zgładzili już jednego zakładnika - Amerykanina.

W Ruandzie ponownie wybuchły walki międzyplemienne między Hutu a Tutsi.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”

2024-04-16 09:52

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Mat.prasowy

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe.

Tematyka sympozjum będzie dotyczyć programu warsztatów „Wreszcie Żyć – 12 kroków ku pełni życia” a także duchowości 12 kroków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję