Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 lat temu w Lipnicy Murowanej

29 czerwca br. w Lipnicy Murowanej odbyły się uroczystości związane z 25. rocznicą beatyfikacji Marii Teresy Ledóchowskiej. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup stwierdził, że w Lipnicy Murownej potwierdzają się słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, że diecezja tarnowska jest ziemią świętych i błogosławionych. " Stąd pochodzi bł. Szymon. To tutaj sięgają korzenie rodu Ledóchowskich, z którego wywodzą się błogosławione: Urszula i Maria Teresa" - mówił Kaznodzieja. Wezwał wiernych do naśladowania bł. Marii Teresy Ledóchowskiej przez podjęcie odpowiedzialności za misyjną działalność Kościoła.
25 lat temu uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Marii Teresy Ledóchowskiej przewodniczył w Lipnicy Murowanej Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński, a towarzyszył mu metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła. Nawiązał do tego Jan Paweł II w telegramie do uczestników tegorocznej uroczystości. Papież wspominając podobne celebracje sprzed 25 lat, napisał, że dziękuje Opatrzności Bożej za dar bł. Marii Teresy i włącza się w zanoszone do Boga prośby o kanonizację jej oraz dwojga innych lipnickich błogosławionych: Szymona z Lipnicy i Urszuli Ledóchowskiej.

K.D.

Jubileusz Legionu Maryi

Jubileusz 80-lecia istnienia Legionu Maryi obchodzili 8 czerwca br. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie członkowie tej wspólnoty. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu Polski.
Legion Maryi jest stowarzyszeniem świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, wspierają ich duchowo, pomagają im pogłębiać wiarę, szerzą kult Matki Bożej, głoszą Ewangelię. Ruch jest obecny w Polsce w
21 diecezjach i liczy 5 tys. członków aktywnych, podejmujących czynną pracę apostolską i 15 tys. członków wspierających to dzieło modlitwą. W świecie Legion Maryi obecny jest na wszystkich kontynentach i liczy 3 mln członków aktywnych i 7 mln członków pomocniczych. Z okazji 80-lecia istnienia, Legion Maryi w Polsce otrzymał apostolskie błogosławieństwo Ojca Świętego.
Uroczystość w archikatedrze warszawskiej zgromadziła blisko tysiąc legionistów z całej Polski. Obecni byli również legioniści z Irlandii. Wszyscy oni uczestniczyli najpierw w modlitwie różańcowej, a następnie we Mszy św. w intencji Legionu.
Podczas Mszy św. kazanie wygłosił delegat kard. Józefa Glempa - bp Piotr Jarecki. Powiedział, że nie ma autentycznego chrześcijaństwa i ewangelicznego porządku społecznego bez walki. "Czyż my codziennie nie musimy walczyć w naszym sercu z siłami zła? - pytał Ksiądz Biskup. - Legion - mówił - to zorganizowani ludzie, którzy łatwo się nie poddają. Walczą i zwyciężają".
Bp Jarecki podkreślił, że w naszej polskiej rzeczywistości bardzo nam dzisiaj potrzeba niewzruszonych i aktywnych, autentycznych postaw ludzi wiary, którzy są obrońcami dobra, piękna, szlachetności i tych, którzy te wartości promują.
Podczas Mszy św. Enda Dunleawy - przedstawiciel Legionu Maryi z Irlandii - wyraził wdzięczność Bogu za obecność w Polsce legionistów, przypomniał okoliczności ich przybycia, a także podziękował za życzliwość hierarchii kościelnej dla ruchu.
Przed błogosławieństwem bp Roman Marcinkowski nazwał legionistów ludźmi odważnymi, którzy stają się doskonałym narzędziem Matki Bożej.
Na zakończenie Mszy św. legioniści przeszli do grobu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i modlili się o jego beatyfikację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wojciech Świątkiewicz

Arka-Invesco z Pocztylionem

Arka-Invesco Powszechne Towarzystwo Emerytalne i Pocztowo-Bankowy PTE SA połączyły swoje aktywa. Ta pierwsza fuzja towarzystw emerytalnych na polskim rynku dokonała się na podstawie uzgodnień akcjonariuszy obu stron. Nowe towarzystwo emerytalne nosi teraz nazwę Poczta Polska - Cardif (BNB Paribas) - Arka Invesco PTE.
Początkowo, do czasu kiedy - zgodnie z przepisami - nastąpi konsolidacja aktywów, aktywami obu funduszy zarządzało będzie Pocztowo-Bankowe PTE SA Według przewidywań, dokona się to w ciągu 60 - 90 dni.
Udziały w połączonym towarzystwie będą kształtowały się następująco: 66,6% akcji będzie mieć Pocztowo-Bankowy PTE SA ( wchodzący w jego skład akcjonariusze: Poczta Polska - 33,3% akcji, BNB Paribas z Cardif SA - 33,3% akcji), Arka-Invesco PTE SA (Amvescap PLC i Konferencja Episkopatu Polski) będzie mieć 33,3% akcji.
Pierwszą wymierną zmianą dla klientów jest obniżenie prowizji od składek z 7,9% do 7,5%. Klienci zostali powiadomieni o fuzji towarzystw emerytalnych. Mają prawo do przystąpienia do innego funduszu emerytalnego bez ponoszenia kosztów.
Do 31 maja br. OFE Pocztylion posiadał 380 tys. członków, zarządzał aktywami w wysokości ponad 212 mln zł. Arka-Invesco OFE posiadała 70 tys. klientów, zaś jej aktywa wynosiły 61 mln zł.

Reklama

W.O.

Z Rzeszowa do Rzymu na rowerach

Z Rzeszowa wyruszyła 15 czerwca br. II Ogólnopolska Rowerowa Pielgrzymka do Rzymu. Pielgrzymów przyjmie 4 lipca na prywatnej audiencji Ojciec Święty. W tej niezwykłej wyprawie uczestniczy 50 kolarzy, w tym 5 kobiet, a przewodzi im organizator pielgrzymki i prezes Katolickiego Klubu Sportowego "Alpin" - ks. Mariusz Nowak. Pielgrzymka potrwa 17 dni. W tym czasie kolarze przejadą około 1,6 tys. km Na każdy dzień, w zależności od trudności trasy, przypada od 80 do 150 km. Noclegi będą w szkołach, domach parafialnych i pod namiotami. Przyjazd do Rzymu planowany jest 1 lipca po południu. Niedziela sprawuje patronat medialny nad pielgrzymką. Więcej napiszemy za tydzień.
Święcenia kapłańskie diakonów paulińskich
9 czerwca 14 diakonów paulińskich przyjęło święcenia kapłańskie. Byli to: Zygmunt Bola, Michał Bortnik, Tomasz Dorosiński, Ludwik Kaszowski, Franciszek Morgiel, Bogdan Olzacki, Marcin Oparcik, Rafał Pajęcki, Grzegorz Prus, Ireneusz Pyłka, Faustyn Muir (Szkocja), Rastislav Ivanecky (Słowacja), Juris KrisuMns i JaMnis Vtlaks (Łotwa) . Święceń kapłańskich udzielił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Generał Zakonu - o. Stanisław Turek, zwracając się do nowo wyświęconych kapłanów, stwierdził, że są oni przyjaciółmi Jezusa. "Nie zawiedźcie nigdy tej przyjaźni - powiedział - pamiętajcie, że całe Wasze życie oddane jest Bogu, że jesteście synami Bożej Matki". Na zakończenie abp St. Nowak zwrócił się do neoprezbiterów w słowach: "Idźcie i przynieście owoc obfity, byście mogli pod wieczór życia stanąć przed Panem jako utrudzeni żniwiarze i powiedzieć Mu: ´dokonałem dzieła, wypełniłem Twoje słowa´". Po południu neoprezbiterzy sprawowali swoje pierwsze Msze św. w Kaplicy Matki Bożej. Chorwat, diakon Mario Fundak, święcenia kapłańskie przyjmie w swoim ojczystym kraju.

Reklama

Pielgrzymka Pocztowców

9 czerwca w Pielgrzymce Poczty Polskiej uczestniczyło ponad 20 tys. osób. Witając pocztowców ze Szczytu, przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski podziękował im za piękny dar, jaki ufundowali dla Jasnej Góry - replikę pękniętego, XVII-wiecznego dzwonu o imieniu " Jezus Maryja". Wśród pielgrzymów obecni byli: minister łączności Tomasz Szyszko, dyrektor generalny Poczty Polskiej Jacek Turczyński, dyrektorzy okręgów Poczty z gospodarzem Mariuszem Popkiem z Katowic, Rada Poczty Polskiej z przewodniczącym Piotrem Gawłem oraz - witany w sposób szczególny przez Ojca Przeora - dyrektor Rejonowego Urzędu Poczty w Częstochowie Józef Błaszczeć, inicjator ufundowania dzwonu.
W wygłoszonej homilii główny celebrans - ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, ukazał pracę pocztowców jako służbę człowiekowi.
"Wy bardziej widzicie ludzi potrzebujących i oczekujących na Dobrą Nowinę. To Wy, Bracia Pocztowcy, kształtujecie obraz serca ludzkiego" - powiedział ks. Skubiś, wskazując na specyfikę pracy pocztowców, którzy - jak dobre anioły - docierają na co dzień do wielu różnych osób.
Dyrektor generalny Poczty Polskiej Jacek Turczyński, dziękując pracownikom Poczty za ofiary złożone na ufundowanie nowego dzwonu, powiedział: "Stworzyliśmy dzieło, które przeżyje nas wszystkich i przez wieki będzie dostarczać wzruszeń niezliczonym rzeszom pielgrzymów, naszym dzieciom, wnukom i prawnukom". Natomiast Józef Błaszczeć dziękował Jezusowi, Królowi Wszechświata, za szybką realizację zamiaru odlania nowego dzwonu: "Niech za głosem tego dzwonu jak najwięcej ludzi przybywa przed tron Twojej Matki na Jasną Górę, aby szukać u Niej pociechy i nadziei".
Po Mszy św. abp Nowak, w obecności delegacji pocztowców oraz Generała Zakonu i Przeora Jasnej Góry, poświęcił dzwon "Jezus Maryja". "Ten dzwon będzie przekazywał słowo Boże. Będzie to czynił w nowym tysiącleciu, będzie głosił Chrystusa i Maryję" - powiedział abp Nowak. Na zakończenie uroczystości zabrzmiał po raz pierwszy nowy jasnogórski dzwon.

Reklama

Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych

Trzecia już pielgrzymka zgromadziła 10 czerwca przed Szczytem jasnogórskim ok. 25 tys. dzieci z Polski, a także z Niemiec, Białorusi i Czech. Obecna była Madzia Buczek, inicjatorka Kółek Różańcowych. " Nie wstydźcie się, nie bójcie się odmawiać modlitwę różańcową - mówiła do dzieci. - Matka Boża czeka na każdego z Was i woła: ´Odmawiaj Różaniec Święty!´. Mszy św. dla małych pielgrzymów przewodniczył bp Edward Janiak. W homilii mówił "Matka Boża bardzo Was potrzebuje, aby pocieszać Jezusa, który jest smutny z powodu wyrządzanych mu zniewag. Potrzebuje Waszych modlitw i ofiar za grzeszników". Organizatorami pielgrzymki byli ojcowie redemptoryści z Radia Maryja.
Podwórkowe Kółka Różańcowe zrzeszają ponad 74 tys. dzieci, które w 19 krajach świata codziennie odmawiają jeden dziesiątek Różańca.

W SKRÓCIE:

4 czerwca przybyli na Jasną Górę kard. Julio Terrazas, metropolita diecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, wraz z biskupem pomocniczym tej diecezji Stanisławem Dowlaszewiczem OFMCap.

7 czerwca pielgrzymował na Jasną Górę o. Tarcisjo Benvenuti, opat Benedyktyńskiej Rodziny Monastycznej "Braterstwo Jezusa" z Florencji, wraz z przedstawicielami wspólnoty.

8 czerwca odbyła się VIII Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. 1,5 tys. osób uczestniczyło we Mszy św. sprawowanej przez abp. Stanisława Nowaka. Spotkanie zorganizowało częstochowskie Stowarzyszenie Diabetyków. W Polsce jest ok. 4 mln cukrzyków.

8 czerwca odbyła się VII Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy, zorganizowana przez Krajowe Duszpasterstwo OHP. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1 tys. młodych ludzi. Centralnym punktem była Msza św. sprawowana przez bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Na pielgrzymce obecni byli: Janusz Lewandowski, komendant główny OHP, wraz ze swymi zastępcami oraz komendanci wojewódzcy. Spotkanie zorganizowali ks. Jarosław Sroka i ks. Jacek Gancarek z Częstochowy.

8 czerwca przybyła 140-osobowa piesza pielgrzymka z Rusinowic.

8/9 czerwca trwały Rekolekcje dla Intronizacji Serca Pana Jezusa. Mszę św. dla ok. 200 osób odprawił bp Edward Frankowski. Organizatorem modlitewnego spotkania był o. Henryk Klimaj, redemptorysta.

O. Robert Mirosław Łukaszuk -rzecznik prasowy Jasnej Góry

Jubileusz Sióstr Służebniczek

9 czerwca prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski, wraz z 7 biskupami i 52 kapłanami, odprawił Mszę św. na Szczycie z okazji 150-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Podczas uroczystości dziękowano także za beatyfikację bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia. W uroczystości wzięło udział ponad 15 tys. osób, wśród nich licznie zgromadzone siostry służebniczki z czterech prowincji: wielkopolskiej, wraz z przełożoną generalną matką Oktawią Olejnik, starowiejskiej, z matką Mariolą Karaś, śląskiej, z matką Zofią Fryc, i dębickiej z matką Joanną Światłowską. Przez całą noc siostry czuwały na modlitwie dziękczynnej przed Cudownym Obrazem.

JEDNYM ZDANIEM

Podczas obrad Komisji Wspólnej Episkopatu Litwy i Polski biskupi bardzo wysoko ocenili współpracę na polu kościelnym i rządowym między obu krajami.

Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał oficjalne zaproszenie samorządowców z Wadowic do odwiedzenia swego rodzinnego miasta. - " Aby Bóg pozwolił jeszcze raz pochodzić po wadowickich uliczkach i rynku i zobaczyć górę Leskowiec" - powiedział Papież.

O ideałach Akcji Katolickiej dyskutowali m.in. uczestnicy specjalnej konferencji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Spotkanie pod hasłem Świadkowie miłującego Boga poświęcono postaciom i myśli bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego oraz Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tablicę-kamień węgielny monumentu upamiętniającego Polaków ratujących Żydów poświęcił na terenie kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie Prymas Polski kard. Józef Glemp. Na tablicy znajdują się nazwiska tych Polaków, którzy ratowali Żydów, ryzykując własnym życiem.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem przyjął imię kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ojcowie Franciszkanie otrzymali decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na satelitarny kanał religijny. Być może już w lipcu br. program Niepokalanów II będzie dostępny drogą satelitarną. Niepokalanów II będzie programem zbliżonym do swojego poprzednika - TV Niepokalanów.

TV Puls wchodzi na platformę cyfrową Wizja TV. Niekodowany program będzie nadawany na pozycji 32, wśród innych polskich programów.

Prezesi Klubów Inteligencji Katolickiej zadeklarowali, że w nadchodzących wyborach poprą tych kandydatów, którzy jednoznacznie opowiadają się za wartościami chrześcijańskimi, a ich deklaracje są zgodne z czynami. Prezesi wydali oświadczenie w tej sprawie 10 czerwca br. na Jasnej Górze.

Polskę odwiedził prezydent USA George W. Bush, podczas swojej pierwszej podróży do Europy. Amerykański prezydent spotkał się m.in. z władzami naczelnymi RP w Warszawie.

W Warszawie odbyła się VIII sesja Zgromadzenia Poselskiego Sejmów Polski i Litwy. W przyjętej przez aklamację uchwale posłowie zwrócili się do swych parlamentów z apelem, by wspólnie święcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest "częścią dziedzictwa obu państw i narodów".

Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie aresztowania w 1953 r. Prymasa Wyszyńskiego dostarczy mnóstwo nowych materiałów, które będą dla polskiego społeczeństwa wstrząsem moralnym - stwierdził członek Kolegium Instytutu - dr Andrzej Grajewski.

W obecności premiera Jerzego Buzka w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał Obywatelski Komitet Edukacji Narodowej. Stawia on sobie za cel czuwanie, by edukacja nie pozostawała tylko w rękach polityków i urzędników resortowych, lecz była sprawą obywatelską.

Mieszkańcy Żar (Żarska Grupa Obywatelska) zaprotestowali przeciwko organizowaniu w ich mieście Przystanku Woodstock. Ich zdaniem, Przystanek w Żarach mógłby się odbyć, gdyby wcześniej wprowadzono tam zakaz sprzedaży alkoholu oraz przygotowano odpowiednią ochronę imprezy. Do protestu dołączyli się mieszkańcy sąsiednich miast - Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Głogowa.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję