Reklama

Homilie

Papież o grzechu łapówkarstwa i korupcji

[ TEMATY ]

grzech

Franciszek

Archiwum prywatne

Papieska modlitwa za młodych, których rodzice karmią „brudnym chlebem łapówek i korupcji”, zabrzmiała podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii Franciszek nawiązał do przypowieści o nieuczciwym rządcy, który kupuje sobie przychylność ludzi redukując ich długi wobec jego pana. Jak zaznaczył, Jezus konkludując tę przypowieść w dzisiejszej Ewangelii ostrzega przed duchem tego świata, który jest wrogiem Jego uczniów. „Gdy myślimy o naszych nieprzyjaciołach, myślimy w pierwszym rzędzie o diable, bo to właśnie on nam szkodzi – mówił Ojciec Święty. – Atmosfera światowości, styl życia bardzo się podoba diabłu: żyć według światowych pseudowartości. A ów rządca to przykład światowości. Ale ktoś mi powie: «Przecież ten człowiek zrobił to, co wszyscy czynią!». No, wszyscy, to może nie. Niektórzy zarządcy: przedsiębiorstw, sektora publicznego, administracji rządowej... Pewnie nie ma ich zbyt wielu. Ale istnieje taka postawa pójścia na skróty, łatwiejszą drogą, by zarobić na życie”.

Papież wskazał też na pochwałę, jaką otrzymał nieuczciwy rządca od swojego pana. „O, tak, to jest pochwała za łapówkę! A łapówkarski zwyczaj jest światowy i głęboko grzeszny. To postawa, która nie pochodzi od Boga: Bóg nakazał nam przynosić do domu chleb zarobiony uczciwą pracą! I ten rządca go przynosił, tylko jak? Dawał do jedzenia swoim dzieciom brudny chleb! A te dzieci, pewnie wychowane w kosztownych koledżach, wyrosłe w światłych środowiskach, dostawały od swojego taty do jedzenia brud, bo ich tata, przynosząc brudny chleb do domu, utracił godność. A to jest ciężki grzech! Bo zaczyna się pewnie od niewielkiej kopertki, ale to jest jak narkotyk!”.

Tym niemniej, jak zaznaczył Franciszek, jeśli istnieje „światowe cwaniactwo”, to jest także rodzaj „chrześcijańskiego sprytu”, jednak bez stosowania ducha świata, lecz uczciwie. To ta postawa, o której mówi Jezus, gdy zachęca swoich uczniów, by byli roztropni jak węże i niewinni jak gołębie. „To łaska Ducha Świętego” – dodał Papież.

„Dobrze byłoby dzisiaj pomodlić się za wszystkie te dzieci i młodzież, które dostają od swoich rodziców brudny chleb. Także one są głodne, spragnione godności! Módlmy się, aby Pan przemienił serca tych dewotów Bogini Łapówki, by uświadomili sobie, że godność pochodzi z uczciwej, codziennej pracy, a nie z tych dróg na skróty, na których ostatecznie zabiorą ci wszystko. A na koniec przypomnę tego drugiego z Ewangelii, co miał tak wiele spichlerzy pełnych zboża, że nie wiedział co z nimi zrobić: «Tej nocy umrzesz» – powiedział Pan. Ci biedni ludzie, którzy utracili godność na łapownictwie, wezmą ze sobą nie pieniądze, które zarobili, ale brak godności! Módlmy się za nich!” - zakończył swa homilię Ojciec Święty.

2013-11-09 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję