Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust ku czci św. Jana z Dukli

Reklama

Przez dwa dni (7-8 lipca) trwały uroczystości odpustowe ku czci św. Jana w dukielskim sanktuarium Ojców Bernardynów.
7 lipca w pustelni "Na Puszczy" na górze Zaśpit uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Szyrokoradiuk z Kijowa, który podczas homilii nawiązał do papieskiej pielgrzymki na Ukrainie, nazywając ją "najtrudniejszą w pontyfikacie Jana Pawła II". Biskup Szyrokoradiuk dziękował Bogu za wielki dar, jaki otrzymał ukraiński naród. Wspominając czasy prześladowań i represji Kościoła na Ukrainie, Ksiądz Biskup podkreślił wielkie zasługi polskiego duchowieństwa.
Po uroczystej Sumie w ponad 30-stopniowym upale pielgrzymi przeszli z relikwiami św. Jana z Trzciany - gdzie znajduje się pustelnia " Na Puszczy" - do kościoła klasztornego w Dukli (około 7 km).
8 lipca niedzielnym uroczystościom w sanktuarium w Dukli przewodniczył metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski, który w okolicznościowej homilii przypomniał postać św. Jana - patrona Lwowa - i podkreślił: "Średniowieczni święci związani byli z Wydziałem Teologicznym Akademii Krakowskiej, gdzie zdobywali wiedzę, aby potem móc lepiej służyć Bogu i ludziom".
Dwudniowy odpust w Dukli zgromadził kilka tysięcy wiernych. W niedzielę 15 lipca uroczystą Mszę św. przy "złotej studzience" na zboczu góry Cergowej koło Dukli odprawił abp Edward Nowak z Rzymu. Był to ostatni akcent uroczystości odpustowych w dukielskim sanktuarium.

O. Fidelis Maciołek

III Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych

W dniach 5-8 lipca w Rościnnie koło Skoków odbył się III Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS) Prowincji Warszawskiej pod hasłem: Z Maryją - Królową Karmelu w Trzecie Tysiąclecie.
Dla uczestników Kongresu Mszę św. koncelebrowali polscy prowincjałowie Karmelu terezjańskiego: krakowski - o. dr Szczepan Praśkiewicz oraz warszawski - o. dr Mariusz Jaszczyszyn.
7 lipca uczestnicy Kongresu wzięli udział w obchodach z okazji Jubileuszu 750-lecia Szkaplerza Karmelitańskiego w sanktuarium Prowincji Warszawskiej Zakonu Karmelitów Bosych w Zamartem koło Chojnic. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. dr Mariusz Jaszczyszyn, a homilię wygłosił o. dr Szczepan Praśkiewicz. W koncelebrze uczestniczyło również wielu innych ojców. Zostało też odprawione nabożeństwo szkaplerzne z procesją i odśpiewaniem Te Deum pod przewodnictwem o. Jana Brzany.
Uczestnicy Kongresu podjęli wiele uchwał, w tym popierającą Prowincję Krakowską i Towarzystwo Przyjaciół Kunegundy Siwiec - polskiej mistyczki ze Świeckiego Karmelu w staraniach dotyczących rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Piotr Marceli Strojecki

Oblężenie tuchowskiego sanktuarium

Reklama

Kościół staje przy tych, którzy się źle mają, i pragnie im udzielać pomocy - stwierdził biskup tarnowski Wiktor Skworc. W homilii wygłoszonej 8 lipca w Tuchowie podkreślił, że Kościół będzie "wołał o nowy ład społeczny i ekonomiczny w naszej ojczyźnie". Bp Skworc przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie dorocznego Wielkiego Odpustu Maryjnego w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie.
Wielki Odpust Maryjny w Tuchowie zgromadził w tym roku wyjątkową liczbę pielgrzymów. Opiekujący się sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej ojcowie redemptoryści oceniają, że w dniach 1-8 lipca w odpuście mogło wziąć udział nawet 150 tys. pielgrzymów. Przyjechały lub przyszły pielgrzymki z wielu parafii diecezji tarnowskiej i z innych polskich diecezji. Specjalne Msze św. zostały odprawione dla rolników, kolejarzy, strażaków, pracowników służby zdrowia, dzieci, młodzieży, osób chorych i w podeszłym wieku, rodzin i ludzi pracy.
W czasie nawiedzania sanktuarium pielgrzymi przychodzili także do muzeum misyjnego oraz podziwiali czynną przez cały rok ruchomą szopkę. Przy sanktuarium otwarty był także w tym czasie "punkt powołaniowy", w którym ojcowie redemptoryści udzielali informacji o swoim Wyższym Seminarium Duchownym. Można było również zamówić Msze św. Będą one odprawiane przez cały rok przed obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.
Sanktuarium w Tuchowie jest najstarszym i największym sanktuarium w diecezji tarnowskiej. Czczony tam obraz Matki Bożej przedstawia Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki o łaskach wyproszonych za wstawiennictwem Matki Bożej Tuchowskiej pochodzą z 1597 r. Świadectwem doznawanych wielu łask i darów są tysiące podziękowań składanych w nieustannej nowennie.

Krzysztof Drwal

Ważne dla Polaków pielgrzymujących do Rzymu

Jak już informowaliśmy, Dom Polskiego Pielgrzyma i Ośrodek Duszpasterski dla Pielgrzymów Polskich "Corda Cordi" w Rzymie od 1 sierpnia mają nową siedzibę w dzielnicy Janikulum (Gianicolo). Nie jest to tak blisko Watykanu, jak dotychczas, ale bardzo szybko można z nowego miejsca dojechać do Watykanu. Kolejką ze stacji Transtevere (Zatybrze) do stacji San Pietro (w pobliżu Watykanu) jedzie się 3 minuty, tramwajem do przystanku Largo Argentina - 10 minut, autobusami różnych linii - około kwadransa, a samochodem osobowym - ok. 7 minut. Dobry dojazd jest też do lotniska i nad morze.
Ze względu na dobre położenie i wysoki standard pokoi muszą wzrosnąć opłaty za pobyt, które będą się obecnie wahać między 60 a 70 tys. lirów jednorazowo (łącznie z wyżywieniem). Przez cały sierpień czynne będą oba domy (dotychczasowy na via Pfeiffer i nowy), a od 1 września już tylko nowy. Obecny (od 1 sierpnia br.) adres Domu Polskiego Pielgrzyma: Duszpasterski Ośrodek dla Pielgrzymów Polskich "Corda Cordi" - via Vincenzio Monti 1, 00152 Roma; tel. (0-036 09) 6875235, fax 0-036 09) 6875873, 6879271.

Z JASNEJ GÓRY

Wejścia pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w dniach 3-14 sierpnia 2001 r.

Reklama


3 sierpnia: godz. 11.30 Bachledówka, Nowy Targ, Rabka;
4 sierpnia: godz. 13.30 Rybnik i Tychy;
6 sierpnia: godz. 12.30 Gniezno;
8 sierpnia: godz. 16.00 Gniezno "Promienista";
9 sierpnia: godz. 12.30 Dominikańska;
10 sierpnia: godz. 10.00 Wrocław, godz. 14.00 Legnica;
11 sierpnia: godz. 10.30 Ełk, godz. 13.30 Bielsko-Żywiecka, Oświęcim, Andrychów, godz. 16.00 Krakowska, godz. 18.30 Elbląg;
12 sierpnia: godz. 9.30 Stalowa Wola, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Janów Lubelski, godz. 11.00 Zielonogórsko-Gorzowska, godz. 13.00 Warmia, godz. 15.00 Gdańsk, godz. 17.00 Białystok, godz. 18.00 "Młodzieżowa" - ks. Szpak;
13 sierpnia: godz. 7.00 Toruńska, Ziemia Lubawska, godz. 7.45 Pelplińska, godz. 8.30 Szczecin, godz. 9.15 Koszalin, godz. 9.45 Drohiczyn, godz. 10.30-12.30 Rzeszów, godz. 14.00-15.00 Kielce, godz. 15.00-15.30 Sosnowiec, godz. 15.30-16.00 Włocławek-Konin, godz. 16.00-18.00 Radom, godz. 18.00-18.30 Kalisz, godz. 18.30 Łomża;
14 sierpnia: godz. 5.30-7.30 Siedlce, godz. 7.30-8.15 Płock, godz. 8.15-9.00 Warszawska APM, godz. 10.30-10.45 Zamość, godz.10.45-11.15 Łowicz, godz. 11.15-12.30 Lublin, godz. 12.30-12.40 Salezjańska Grupa Ewangelizacyjna, godz. 12.40-13.00 Praska Rodzin, godz. 13.00 Tomaszów Mazowiecki, godz. 14.30 Żołnierze WP, godz. 15.00-18.00 Warszawska PP, godz. 18.00 Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych

Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

Reklama

1 lipca Apelem Jasnogórskim rozpoczęła się 64. Ogólnopolska Piel-grzymka Nauczycieli. Modlitwę poprowadził ks. prof. Jan Kowalski - krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców. Przez całą noc trwało czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął wykład ks. prof. Mariana Graczyka poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.
Centralnym punktem spotkania ok. 6 tys. pedagogów była Msza św. pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia, metropolity katowickiego. Obecni byli: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej na czele z wiceministrem Wojciechem Książkiem, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Anna Pawłowska, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Częstochowie i duszpasterze nauczycieli.
Zebranych powitał o. Marian Lubelski, podprzeor Jasnej Góry. "Powołanie nauczyciela to nie zawód, to wielka godność - mówił o. Lubelski. Proście Matkę Najświętszą, abyście mogli spełniać to zaszczytne powołanie z Bożą łaską i Bożą pomocą".
W homilii abp Zimoń podkreślał, jak wielką misję mają do spełnienia nauczyciele. "Młodzi ludzie Was potrzebują (...) potrzebują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia - mówił metropolita katowicki. - Oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca. Przede wszystkim jednak oczekują od Was przykładu, świadectwa życia". Abp Zimoń stwierdził, że nauczyciele mają być "wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami" dzieci i młodzieży w zmaganiu się o ideały.
Podczas pielgrzymki głos zabrał także wiceminister edukacji narodowej Wojciech Książek, dziękując nauczycielom za całoroczny wysiłek w zakresie kształcenia i wychowania, a także za cierpliwość, z jaką przyjęli reformę szkolnictwa. Szczególne podziękowania skierował do Episkopatu Polski za "mocne wsparcie, jakie udzielił reformie u jej początków".
W dniach 2-5 lipca ok. 150 nauczycieli wzięło udział w rekolekcjach zamkniętych. Konferencje dotyczące życia w wierze głosił ks. Jerzy Kuliberda. Mszę św. na zakończenie dni skupienia odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca przybyła 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych. Pod Szczytem zebrało się ok. 2,5 tys. osób. Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez abp. Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego, i bp. Gerarda Bernackiego z Katowic. W homilii abp Nowak powiedział, że tylko Maryja, jako Matka Bolesna, może pomóc wytrwać w cierpieniu i odnajdywać jego sens. "Im bardziej będziecie podobni do Maryi, patrzącej z miłością i uwagą na cierpiące oblicze Syna - mówił abp Nowak - tym łatwiej będzie Wam żyć, tym łatwiej zrozumiecie to swoje powołanie - ludzi Bożych cierpiących".
Po południu w Kaplicy Matki Bożej chorzy uczestniczyli w nabożeństwie lourdzkim, połączonym ze specjalnym błogosławieństwem. Organizatorem pielgrzymki był ks. Czesław Podleski - krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.

W skrócie:

5 czerwca profesor Politechniki Poznańskiej Jan Węglarz ofiarował Matce Bożej wotum - Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zwaną Polskim Noblem. "Wszystko w życiu zawdzięczam Matce Bożej, również tę nagrodę - powiedział laureat. - Tu jest na nią miejsce".

10 czerwca przybyli członkowie polonijnego Chóru im. św. Cecylii z Francji.

"Zapiski więzienne" na Jasnej Górze

W dniach od 1 do 31 lipca br. w Sali Różańcowej na Jasnej Górze wystawiany jest spektakl "Zapiski więzienne kard. Wyszyńskiego" w reżyserii i adaptacji Jana Machulskiego, w wykonaniu Teatru Studio z Katowic.
Scenografię przygotował Andrzej Pągowski, muzykę Andrzej Zarycki, fotografie Sergiusz Sachno.
Obsada: Ksiądz Prymas - Jerzy Król, ksiądz - Jan Chmaj, ksiądz więzień - Saniwoj Król, siostra - Juranda Król / Oksana Szyjan, opiekun I - Sławomir Gałdyn, opiekun II - Robert Wdaniec, delegat rządu - Aleksander Rządkowski.
Spektakl wystawiany jest:
- w dni powszednie o godz. 12.20 i 19.20
- w soboty, niedziele i święta o godz. 13.20 i 19.20.
Bilety można nabywać w Centrum Informacji lub bezpośrednio przed spektaklem.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zamówienia dodatkowego spektaklu - godzina do uzgodnienia - tel. 0-602-812-605.

JEDNYM ZDANIEM

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakończyła przyznawanie nowych koncesji rozgłośniom diecezjalnym, parafialnym i zakonnym Kościoła katolickiego. Status nadawcy społecznego otrzymały 4 stacje: Katolickie Radio Rodzina (archidiecezja wrocławska), stacja diecezji kaliskiej, Radio Quo Vadis parafii św. Józefa w Pasłęku oraz Radio Jasna Góra.

Z wizytą w Polsce przebywał prezydent Rumunii Ion Iliescu.

Rząd Jerzego Buzka przyjął plan ratowania budżetu państwa. Ministrowie zgodzili się na "cięcia" w wydatkach swoich resortów o 7,5 mld zł łącznie. Deficyt budżetu ma wzrosnąć o 8,6 mld zł.

Urząd Ochrony Państwa zatrzymał uciekającego z kraju Zbigniewa Farmusa (doradcę wiceministra obrony narodowej Romualda Szeremietiewa), któremu zarzuca się korupcję. Jednocześnie odwołany ze stanowiska został min. Szeremietiew.

Sejm przyjął 3 ustawy prorodzinne: wprowadził (od jesieni br.) coroczny dodatek w wysokości 135 zł na trzecie i każde następne dziecko w wieku szkolnym; dodatek dla rodzin rolniczych, a także ulgę podatkową dla rodzin wielodzietnych. Przykładowo - posłowie SLD postulowali wprowadzenie jednorazowego dodatku w wysokości 65 zł.

Nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został Andrzej Zieliński, dotychczasowy zastępca min. Kazimierza Ujazdowskiego.

Sejm wybrał Mirosława Sekułę (AWS) na prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Komisja Etyki Poselskiej oświadczyła, że 16 posłów powinno zwrócić uposażenia, gdyż osiągali dochody z innych źródeł, o czym nie poinformowali. l Pięciu Polaków - min. Daniel Romański (prezes WSK Mielec) i Stanisław Padykuła (wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu) - zginęło w katastrofie samolotu w Puerto Cabello w Wenezueli, 200 km od Caracas.

Paweł Jaros, rzecznik praw dziecka, zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o podjęcie działań, które wyeliminują emisję w mediach programów niebezpiecznych dla dzieci, m.in. zawierających sceny przemocy. Poprosił też o "podjęcie wysiłku mającego na celu zmianę aktualnych zapisów ustawy o radiofonii i telewizji, tak aby nadawcy przygotowywali ofertę programową szanującą godność dziecka i kształtującą pozytywnie jego osobowość".

TV Puls wydała oświadczenie, w którym odniosła się do niedawnej wypowiedzi Marka Borowskiego (nazwał on TV Puls "telewizją partyjną" oraz powiedział, że SLD nie zgadza się na dalsze jej finansowanie przez spółki z udziałem Skarbu Państwa). W oświadczeniu napisano m.in., że jednym z głównych celów SLD jest zdławienie niezależnej telewizji katolickiego nadawcy.

KRRiTV nałożyła 100 tys. zł kary na stację telewizyjną TVN za emisję w tzw. czasie chronionym filmu Psychopata, przeznaczonego tylko dla dorosłych.

TP SA utraciła monopol na telefoniczne połączenia międzymiastowe. Na razie działa tylko jeden konkurent

TP SA - Niezależny Operator Międzymiastowy. Wkrótce działalność rozpoczną Netia 1 i Energis.

Nowym dyrektorem Zachęty została Agnieszka Morawińska, historyk sztuki, była wiceminister kultury.

Trójmiasto oraz Słupsk nawiedziła powódź. 4 osoby zginęły, 2 tys. ewakuowano. Straty materialne sięgają 200 mln zł.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór chrześcijanina

Niedziela Ogólnopolska 29/2022, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Szymon z Lipnicy

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Benedykt XVI podczas Mszy św. kanonizacyjnej, 3 czerwca 2007 r., podkreślił, że opiece św. Szymona z Lipnicy zostają zawierzeni ci, którzy „cierpią z powodu ubóstwa, choroby, osamotnienia i niesprawiedliwości społecznej”. Papież zaznaczył, że Szymon, „przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy lekcji religii

2025-07-18 07:09

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Bp Grzegorz Suchodolski

Więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy szkolnej lekcji religii, ale w codziennym byciu razem, poznawaniu ich języka, wartości i problemów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Podkreślił, że „duszpasterstwo młodzieży nie powinno koncentrować się na katechezie, ale na ewangelizacji czy wręcz preewangelizacji, czyli na pierwszym głoszeniu Ewangelii”.
CZYTAJ DALEJ

Dwaj patriarchowie: łaciński i prawosławny ze wspólną wizytą w Strefie Gazy

2025-07-18 15:20

[ TEMATY ]

strefa gazy

Latin Patriarchate of Jerusalem

W następstwie ciężkiego ataku na kompleks kościoła Świętej Rodziny w Strefie Gazy, Jego Eminencja Kardynał Pierbattista Pizzaballa, Łaciński Patriarcha Jerozolimy, wraz z Jego Eminencją Teofilem III, Prawosławnym Patriarchą Jerozolimy, wkroczyli dziś rano do Strefy Gazy jako część delegacji kościelnej, wyrażając wspólną pasterską troskę Kościołów Ziemi Świętej i ich zainteresowanie społecznością Strefy Gazy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję