Reklama

Kościół

Akatyst do św. Józefa w sosnowieckiej katedrze

Z inicjatywy bp. Grzegorza Kaszaka klerycy diecezjalnego seminarium sosnowieckiego przygotowali Akatyst ku czci św. Józefa, patrona seminarium. Kontakiony i ikosy zostaną wykonane we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu po wieczornej Mszy Świętej.

[ TEMATY ]

chór

św. Józef

Akatyst ku czci św. Józefa

Karol Porwich /Niedziela

Przygotowania muzycznego podjął się ks. Marek Cisowski, wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W diecezji sosnowieckiej będzie to już kolejne wykonanie akatystu. 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła Świętego Chór Cantores Minores Basilica Andreae z Olkusza prowadzony przez ks. Roberta Żwirka, diecezjalnego referenta ds. muzyki kościelnej wykonał Akatyst w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

Z rokiem św. Józefa na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej związana jest możliwość zyskania odpustów zupełnych za odmówienie litanii do św. Józefa, akatystu lub innych modlitw ku jego czci.

Podziel się cytatem

Akatyst stanowi najsławniejszy w tradycji bizantyjskiej hymn. Początkowo to pojęcie odnosiło się jedynie do akatystu ku czci Zwiastowania Bogurodzicy. Na wzór tego maryjnego utworu powstały później inne, m. in. na cześć Zmartwychwstania Chrystusa, św. Mikołaja czy ku czci św. Józefa.

2021-04-23 08:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akatyst ku czci św. Józefa w Sulechowie

[ TEMATY ]

Akatyst ku czci św. Józefa

Karolina Krasowska

"Witaj, Józefie Synu Dawida/ Witaj, bo Bóg wejrzał na Izraela/ Witaj, bo obietnica się spełnia" - tak wierni w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie modlili się dzisiaj, śpiewając Akatyst ku czci Świętego Józefa Oblubieńca Bogurodzicy.

To wstęp do jutrzejszej uroczystości ku czci Opiekuna Świętej Rodziny i tzw. III Nocy Józefowej. Modlitwie przewodniczył i konferencję wygłosił ks. Dariusz Korolik. - To czuwanie, które zaczerpnięte jest z Kościoła wschodniego, Chcieliśmy tą modlitwą wprowadzić nas w klimat jutrzejszej uroczystości św. Józefa Oblubieńca. Przeszliśmy z Józefem całą historię zbawienia, bo o tym nam mówił Akatyst - o jego wielkich czynach, których dokonał w życiu Maryi i małego Jezusa - mówi ks. Dariusz Korolik.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję