Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta Biskupa Polowego WP w Stanach Zjednoczonych

Z wizytą w Stanach Zjednoczonych Ameryki przebywał ostatnio biskup polowy WP - gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź. Spotkał się z weteranami i kombatantami w okolicach Nowego Jorku, Connecticut oraz w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie 18 sierpnia odbyły się uroczystości święta Wojska Polskiego. Apel i Msza św., celebrowana przez Biskupa Polowego WP, były zwieńczeniem tych uroczystości.
Ksiądz Biskup - w obecności Ojców Paulinów - poświęcił płaskorzeźbę Ofiarowanie. Dzieło to, zamówione dla narodowego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, wykonał artysta z Krakowa, Władysław Dudek. Płaskorzeźba przedstawia kard. Jana Króla, kard. O" Hary, bp. Alfreda Abramowicza oraz prezydentów USA: Lyndona Johnsona i Ronalda Reagana, którzy odwiedzili Amerykańską Częstochowę,
Bp Głódź z kilkudniową wizytą zawitał też do Chicago, gdzie jest dobrze znany polonijnemu środowisku. 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, odprawił Mszę św. w kościele św. Ferdynanda w intencji Podhalan i miłośników Tatr oraz za rodziny polonijne.
Tegoż dnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej wierni odmówili Różaniec i wzięli udział w procesji ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. W wygłoszonej wtedy homilii bp Głódź wspomniał, że każdemu Polakowi bliskie są trzy wzgórza: Jasna Góra, gdzie znajduje się tron Matki Najświętszej, Królowej naszego narodu, danej nam ku obronie; Monte Cassino, gdzie leżą najwspanialsi synowie narodu, którzy polegli "za wolność naszą i waszą"; Wzgórze Watykańskie, gdzie znajduje się Stolica Chrześcijaństwa i gdzie sprawuje tak wspaniały pontyfikat nasz rodak - Jan Paweł II.

Jan Jaworski

Międzynarodowy Kongres Teologiczny w Grazu i Mariborze

W dniach 25-29 sierpnia br. odbył się w austriackim Grazu oraz w Mariborze na Słowenii 4. Międzynarodowy Kongres Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej, pod hasłem Katolicyzm w Europie. Motywem przewodnim spotkania była refleksja nad tym, jaką funkcję mogą pełnić Kościoły i teologia w zmieniającej się Europie. "Poważni chrześcijanie nie powinni się dać zepchnąć do roli widzów w procesie budowania nowej Europy" - powiedział m.in. do uczestników kongresu teologicznego biskup Grazu Egon Kapellari. "Teologowie powinni być świadkami Chrystusa, starać się żyć życiem wypływającym z wiary oraz autentycznie nauczać" - mówił m.in. arcybiskup Pragi - kard. Miloslav Vlk, wieloletni przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. W obradach wzięło udział ponad 200 teologów z 24 krajów; wśród nich prof. Gerhard Larcher, przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Biskup Mostaru broni krzyża jubileuszowego

Bp Ratko Perić stanął w obronie krzyża jubileuszowego na górze Hum nad Mostarem w Bośni i Herecegowinie. Ostatnio grupa bośniackich intelektualistów wystosowała petycję do wspólnoty międzynarodowej z żądaniem usunięcia krzyża. Do ich protestu dołączyła gmina islamska ze wschodniej (muzułmańskiej) części miasta. Autorzy petycji twierdzą, że krzyż na Humie, ustawiony z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000, stał się przyczyną podziału Mostaru i stanowi przeszkodę w ustanowieniu pokojowego współżycia Chorwatów i Bośniaków. Biskup Mostaru w liście otwartym do mostarskiego muftiego Seida Smajlicia skrytykował inicjatywę intelektualistów. Napisał, że żądanie usunięcia krzyża jest wezwaniem do prawdziwej wojny religijnej prowadzonej przeciw wyznaniowej mniejszości. Bp Perić podkreślił, że chrześcijanom, zarówno katolikom, jak i prawosławnym, nie przychodzi do głowy, by wzywać wspólnotę międzynarodową do zburzenia odbudowanych czy nowo budowanych meczetów.

Będzie cmentarz Polaków zamordowanych w Bykowni - "małym Katyniu"

Na październik br. planowane jest rozpoczęcie prac w miejscu upamiętniającym męczeńską śmierć ok. 3 tys. Polaków w Bykowni k. Kijowa, tzw. małym Katyniu. Rozmowy w tej sprawie prowadził 22 sierpnia br. w Kijowie sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik. Powiedział, że spoczywają tam także polscy oficerowie, którzy zostali zamordowani w oparciu o tę samą decyzję, na podstawie której dokonano zbrodni katyńskiej (stąd nazwa "mały Katyń").
Między 1937 a 1941 r. w Bykowni zginęło ok. 100-150 tys. ludzi, zamordowanych przez komunistów; w tej liczbie ok. 3-7 tys. Polaków.
W ramach pielgrzymki na Ukrainę Jan Paweł II odwiedził to miejsce kaźni i modlił się przy stojącym tam krzyżu-pomniku.

Reklama

WŁOCHY

Chór "Laudate Dominum" z warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus zajął II miejsce podczas 49. Międzynarodowego Konkursu Chórów Kościelnych w toskańskim mieście Arezzo. W konkursie, który odbywał się w dniach 22-26 sierpnia br., startowało 38 chórów z całego świata. Patronem tego święta muzycznego był mnich Guido z Arezzo - włoski teoretyk i reformator muzyki średniowiecznej. "Laudate Dominum" zajął II miejsce w kategorii chórów dziecięcych - śpiewacy mają bowiem od 8 do 15 lat.
Jak podał ks. Roman Indrzejczyk, proboszcz parafii Dzieciątka Jezus, chór "Laudate Dominum" w kwietniu br. został wyróżniony na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych "Caecilianum" w praskiej katedrze św. Floriana. Założycielką i dyrygentem chóru jest Anna Perzanowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie.

FRANCJA

W podparyskim Arcueil pallotyni tworzą międzynarodowe środowisko akademickie. Za jego główną siedzibę obrano Dom Studencki im. Jana Pawła II. Placówka przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jedną trzecią obecnych mieszkańców domu stanowią Polacy.
Ks. Henryk Hoser, superior pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, oświadczył, że Regia chce stworzyć młodzieży z Europy Środkowo-Wschodniej studiującej we Francji nie tylko odpowiednie warunki pobytu i pracy, ale również środowisko, które pozwoli na wzajemne poznanie się i integrację ze społeczeństwem francuskim. Przy Domu działa duszpasterstwo akademickie. Dom Studencki jest kontynuacją istniejącego od 20 lat w Paryżu domu akademickiego pod tą samą nazwą, kierowanego przez ks. Mariana Falenczyka.

Reklama

INDIE

W 4. rocznicę śmierci Matki Teresy z Kalkuty, 5 września br., będzie obchodzony już po raz trzeci "Dzień Brata". Celem tej inicjatywy jest utrwalanie dziedzictwa zmarłej w 1997 r. założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.
Taką formę uczczenia osoby i dzieła Matki Teresy zaproponował w 1999 r. ks. Miguel Elias Alderete Garrido. "Otwórzcie drzwi swego domu najbiedniejszym; siądźcie przy jednym stole z głodnymi, przyodziejcie tych, którzy nie mają ubrania, dajcie pragnącym pić, odwiedzajcie chorych i przyjmijcie pod swój dach podróżnych" - mówił agencji " Fides" ks. Garrido.
Inicjatywę ks. Garrido poparła następczyni Matki Teresy, s. Nirmala, wyrażając nadzieję, że "dzień ten powinien być dla ludzi zaproszeniem do modlitwy i otwarcia się na bliźniego".

AUSTRALIA

Katolicki arcybiskup Sydney George Pell zaproponował nałożenie specjalnego podatku na osoby, które zdecydują się na rozwód. Stwierdził on, że w Australii zbyt łatwo dochodzi do rezygnacji z pożycia małżeńskiego. Podatek miałby służyć na pokrycie szkód społecznych, spowodowanych przez rozbite małżeństwa. W propozycji przewidziano ulgi podatkowe dla tych par, które, posiadając nieletnie dzieci, zdecydują się na pozostanie razem mimo decyzji o separacji.
Zdaniem abp. Pella, obecne normy prawne dotyczące rozwodu za zgodą obu stron zachęcają do rozbijania małżeństw. Powoduje to znaczne szkody społeczne, szczególnie wśród dzieci. "Tymczasem rolą władz powinno być zachęcanie małżonków do bycia razem" - wyjaśniał arcybiskup Sydney.

JEDNYM ZDANIEM

Ponad 3 mln Greków podpisało protest przeciw usunięciu z dowodów osobistych adnotacji wyznaniowej. "Przemówił naród" - stwierdził arcybiskup Aten Christodoulos, domagając się od rządu przeprowadzenia referendum lub przegłosowania nowej ustawy. Jego zdaniem, zebranie 3 mln podpisów na 11 mln Greków jest "faktem o znaczeniu historycznym w Europie i świecie".

"Azerbejdżan bardziej niż Armenia potrzebuje miłosierdzia, troski i moralnego poparcia Papieża" - powiedział szef MSZ Azerbejdżanu Wilajat Gulijew, przyjmując listy uwierzytelniające nuncjusza apostolskiego w krajach południowego Kaukazu, abp. Piotra Zubriggena. Jednocześnie poinformował o ciężkiej sytuacji 800 tys. uchodźców z 7 rejonów Azerbejdżanu zajętych przez Armenię.

Kościoły chrześcijańskie w Zimbabwe ostro skrytykowały rząd prezydenta Mugabe i jego politykę, nazywając go "potworem przemocy". W liście opublikowanym w opozycyjnym dzienniku The Daily News Rada Kościołów Zimbabwe stwierdziła, że obecnie w kraju panuje chaos i bezład z winy rządu, który zezwolił kombatantom wojny wyzwoleńczej wymierzać sprawiedliwość na własną rękę.

W Kolumbii przedstawiciele opozycyjnej Partii Liberalnej zgłosili w parlamencie projekt ustawy legalizującej produkcję i handel narkotykami. Stany Zjednoczone ostrzegły kolumbijskie władze przed poważnymi konsekwencjami międzynarodowymi, gdyby ustawa miała wejść w życie.

Władze niemieckie zgodziły się na wprowadzenie pilotażowego projektu dystrybucji heroiny wśród najbardziej uzależnionych.

Byłemu prezydentowi Jugosławii Slobodanowi Miloszeviciowi grozi zaostrzenie warunków aresztu za systematyczne łamanie regulaminu i okazywanie lekceważenia haskiemu Trybunałowi ONZ, przed którym odpowiada za zbrodnie wojenne.

Już ponad 62 tys. Czechów podpisało petycję domagającą się odrzucenia przez parlament ustawy o rejestrowanym partnerstwie homoseksualnym. Akcję zbierania podpisów prowadzi świecka organizacja Centrum na rzecz Rodziny, powołana przez episkopat Czech.

Pod naciskiem Brytyjczyków czeskie władze wyraziły zgodę, aby brytyjscy urzędnicy imigracyjni wznowili kontrolę pasażerów odlatujących z Pragi do Londynu. Od lipca br. nie wpuścili oni na pokłady samolotów 120 osób, głównie Cyganów, masowo występujących o azyl w Wielkiej Brytanii.

Polsko-litewska umowa w sprawie pisowni nazwisk polskich na Litwie w najbliższym czasie nie zostanie podpisana: zespoły negocjacyjne obu krajów, które spotkały się w Wilnie, nie osiągnęły porozumienia.

Uroczystym koncertem przed Pałacem Ukraina w Kijowie uczczono 10. rocznicę uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Na centralnym placu Kijowa odsłonięto Pomnik Niepodległości. W obchodach rocznicowych uczestniczyli, poza szefem państwa ukraińskiego, prezydenci Polski, Rosji i Macedonii.

"Prezydent Rosji Władimir Putin ściśle współpracował z niemiecko-rosyjską firmą ´piorącą´ pieniądze mafii" - napisał amerykański tygodnik Newsweek.

Rządzący Afganistanem talibowie zakazali korzystania z internetu.

Prezydent Indonezji - Megawati Sukarnoputri uznała prawo do niepodległości Timoru Wschodniego. Znajdujący się obecnie pod zarządem ONZ Timor wybierze Zgromadzenie Konstytucyjne - zalążek przyszłego parlamentu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w dorocznym raporcie wysoko ocenił tempo rozwoju gospodarki Chin i perspektywy jej wzrostu.

Armia izraelska zabiła Abu Ali Mustafę, szefa Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, jednego z najważniejszych działaczy OWP. Jednocześnie izraelskie czołgi przekroczyły granice strefy Zachodniego Brzegu Jordanu i zajęły pozycje w Hebronie oraz na przedmieściach Betlejem. Jest to, jak do tej pory, najdalej idące naruszenie integralności terytorialnej Autonomii Palestyńskiej.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję