Reklama

Kościół

Od dziś w kościołach może być więcej wiernych - 1 os./15 m kw.

Od 4 maja rząd poluzowuje niektóre antyepidemiczne obostrzenia sanitarne. Dotyczy to m.in. kościołów, gdzie zwiększona została liczba osób uczestniczących w liturgii z 1 osoby na 20 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. Inne poluzowania dotyczą głównie nauki w szkole, branży handlowej i imprez okolicznościowych.

[ TEMATY ]

Kościół

limity

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poluzowanie zasad m.in. w świątyniach nie oznacza zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Rząd planuje, że pozwoli na to od 15 maja, ale tylko na świeżym powietrzu. W pomieszczeniach zamkniętych, tak jak obecnie, obowiązek ten pozostanie bez zmian aż do odwołania.

"W miarę możliwości zalecamy oczywiście noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, a prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeśli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować szczegółowe zasady. Zajmie się tym sanepid i Główny Inspektor Sanitarny" - mówił 28 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wtorek otwarto ponadto galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblarskie, ale będzie tam od dziś obowiązywał limit 1 osoby na 15 metrów kw. Z kolei 8 maja wznowią działalność hotele (z 50 proc. obłożenia), a 15 maja restauracje i kawiarnie, choć na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.

Także od dziś do pełnej nauki stacjonarnej wracają uczniowie klas 1-3, a kolei od 15 maja zostanie wprowadzona nauka hybrydowa w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 ponadpodstawowych.

W optymistycznym wariancie przezwyciężania epidemii w najbliższych tygodnia rząd planuje, aby wszyscy uczniowie wrócili do szkół jeszcze w maju.

15 maja przywrócona zostanie możliwość organizowana imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy przyjęcia pierwszokomunijne, ale tylko na świeżym powietrzu, w limicie 25 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym (zachowanie dystansu, limit osób na stolik).

Od 29 maja zostanie wprowadzona możliwość organizowania takich przyjęć wewnątrz, ale w limicie 50 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym. Mają też zostać otwarte m.in. kina i teatry (przy 50 proc. obłożeniu) oraz kryte obiekty sportowe, takie jak baseny (50 proc.) i siłownie (1 osoby na 15m2).

2021-05-04 09:20

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah o głównych wyzwaniach dzisiejszego Kościoła

[ TEMATY ]

Kościół

kard. Robert Sarah

Magdalena Miła

Kościół stoi dziś wobec wielkiego wyzwania. Jest nim wierność Jezusowi, Jego Ewangelii, a także nauczaniu, które otrzymał od pierwszych papieży i soborów – uważa kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzielił wywiadu portalowi belgijskiego episkopatu Cathobel. Zaznaczył, że wyzwanie wierności jest ważne, ale nie dla wszystkich oczywiste, bo Kościół usiłuje dostosować się do swego środowiska, do współczesnej kultury.

Drugim wyzwaniem współczesnego Kościoła jest sama wiara, bo jak zauważył kard. Sarah, mamy dziś do czynienia z poważnym kryzysem wiary i to nie tylko w ludzie Bożym, ale również wśród osób odpowiedzialnych za Kościół. Przytoczył on głośny ostatnio przypadek z Turynu, gdzie jeden z księży podczas bożonarodzeniowej Mszy św. oświadczył, że liturgia będzie bez Credo, bo on stracił wiarę i zamiast tego proponuje pieśń, która będzie wyrazem wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

2025-11-29 08:23

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

MK

Co gdyby znany z dzieciństwa czekoladkowy Kalendarz Adwentowy przenieść w sferę duchową?
Portal niedziela.pl oraz Niezbędnik Katolika na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy.
Kalendarz Adwentowy to cykl rekolekcyjny, w którym każdego dnia, odkrywając kolejne okienko kalendarza, będziecie odkrywać nowe materiały pomocne w duchowym wzroście.
Oprócz tego każdego dnia będzie czekało na Was: słowo dnia, refleksja, wyzwanie i modlitwa.
Całość ubogaci rozważanie ks. Krzysztofa Młotka.
Przeżyjmy ten wyjątkowy czas razem.
Niech to będzie nowy początek!

1 30 listopada 2 1 grudnia 3 2 grudnia 4 3 grudnia 5 4 grudnia 6 5 grudnia 7 6 grudnia 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Promuj akcję na swojej stronie internetowej
CZYTAJ DALEJ

MŚ 2026 - Znamy potencjalnych rywali polskich piłkarzy

2025-12-05 20:23

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/SHAWN THEW

Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w Waszyngtonie. Biało-czerwoni, aby dostać się na mundial, muszą najpierw poradzić sobie w marcowych barażach.

W przyszłorocznym turnieju, który w dniach 11 czerwca - 19 lipca odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku, po raz pierwszy w historii wystąpi 48 drużyn, podzielonych na 12 czterozespołowych grup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję