Reklama

Beatyfikacja małżonków

TOMASZ MUSIAŁ
Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Spełniło się, jak mówią znawcy, kolejne wielkie marzenie Ojca Świętego. 21 października po raz pierwszy w dziejach Kościoła Papież wyniósł do chwały ołtarzy parę małżeńską: Luigiego Beltrame Quattrocchiego (1880-1951) i Marię Corsini (1884-1965). Na Mszy św., podczas której odbyła się ceremonia beatyfikacji, obecne były dzieci błogosławionych małżonków: synowie - ks. Tarcisio i ks. Paolino Beltrame Quattrocchi, którzy koncelebrowali z Janem Pawłem II Eucharystię, oraz najmłodsza córka Enrichetta.
To był tydzień rodziny w Watykanie. Uroczyście obchodzono w tym czasie 20-lecie adhortacji apostolskiej Familiaris consortio poświęconej rodzinie. Zwieńczeniem obchodów była wspomniana beatyfikacja. Rodziny nie mają w Rzymie szczęścia do pogody. W ubiegłym roku Msza św. kończąca Jubileusz Rodzin odbywała się w deszczu, podobnie i tegoroczne uroczystości. Nabożeństwo w ostatniej chwili przeniesiono z Placu św. Piotra do wnętrza Bazyliki Watykańskiej. Nie wszyscy pielgrzymi pomieścili się w jej, obszernym przecież, wnętrzu.
Kazanie Ojciec Święty poświęcił powołaniu do świętości w rodzinie. Jako przykład wskazał małżonków, którzy "przeżyli zwyczajne życie w sposób nadzwyczajny". Dotknął też korzeni ich świętości. " Wśród radości i trosk normalnej rodziny potrafili zrealizować egzystencję w wyjątkowy sposób bogatą duchowo. W centrum była codzienna Eucharystia, obok niej synowskie nabożeństwo do Maryi Panny, wyrażane w modlitwie różańcowej odmawianej co wieczór, oraz odwoływanie się do mądrych rad duchowych. W ten sposób zdołali towarzyszyć swym dzieciom w wyborze powołania, przysposabiając je do oceny każdej sprawy ´od dachu w górę´, jak mawiali. (...) Mamy dziś szczególne potwierdzenie, że droga do świętości przebyta wspólnie, jako para, jest możliwa, jest nadzwyczaj owocna i jest podstawowa dla dobra rodziny, Kościoła i społeczeństwa" - mówił Ojciec Święty.
Luigi Beltrame Quattrocchi i Maria Corsini są pierwszą parą małżeńską w historii Kościoła, która została wspólnie wyniesiona na ołtarze. Czym zasłużyli sobie na takie wyróżnienie? Zgodnym, pełnym ciepła i miłości wspólnym życiem rodzinnym, które stworzyli i kultywowali. Jak powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. JoseM Saraiva Martins - "uczynili swoją rodzinę prawdziwym domowym Kościołem, otwartym na życie, modlitwę, świadectwo Ewangelii, społeczny apostolat, solidarność z biednymi i przyjaźń".
Małżonkowie mieli czwórkę dzieci: Filippo - urodzonego w 1906 r., Stefanię - urodzoną dwa lata później, młodszego od niej o rok Cesare i najmłodszą Enrichettę - urodzoną w 1914 r. Najstarsza trójka poświęciła się służbie Bogu w stanie zakonnym. Do dziś żyją Filippo, Cesare i Enrichetta. Stefania zmarła w 1993 r.
Bohaterką szczególnego wydarzenia z życia małżonków jest najmłodsza, dziś już 87-letnia Enrichetta. Gdy jej matka nosiła ją jeszcze pod sercem, wystąpiły komplikacje. Słynny rzymski lekarz sugerował Marii Corsini i jej mężowi aborcję w imię ratowania życia matki. Propozycja została jednak natychmiast odrzucona. Sytuacja była poważna. Medycy dawali matce pięć procent szans na przeżycie porodu. Małżonkowie zaufali jednak Bogu i nie zawiedli się.
"Chociaż nigdy nie wyobrażałem sobie, że moi rodzice kiedykolwiek zostaną przez Kościół ogłoszeni świętymi - mówi dziś 92-letni syn państwa Quattrocchi, Cesare, który w zakonie przybrał imię Paolino - mogę szczerze powiedzieć, że zawsze dostrzegałem nadzwyczajną duchowość rodziców". Ks. Paolino podkreślił głęboką miłość małżonków, która wyrażała się m.in. w niezliczonych listach, jakie do siebie pisali. Dwa tomy tych listów były jednym z darów ołtarza złożonych podczas niedzielnej uroczystości.

Reklama

SONDAŻ. Polacy za jedno z największych zagrożeń dla Polski uważają ruchy LGBT

2019-09-18 09:50

wpolityce.pl

Według sondażu IPSOS dla OKO.press dot. największych zagrożeń dla Polski w XXI wieku - Polacy za największe zagrożenie uważają kryzys klimatyczny, a na drugim miejscu plasuje się zagrożenie ze strony ideologii gender i ruchów LGBT.

CarlosAlberto/fotolia.com

Zgodnie z sondażem, 38 proc. Polaków za największe zagrożenie dla Polski w XXI wieku uważa kryzys klimatyczny. Drugim najpoważniejszym zagrożeniem według Polaków jest ideologia gender i działalność ruchów LBGT. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo zagrożenia zatytułowane: „służba zdrowia”, „wyjście Polski z UE” oraz „nasilenie ruchów nacjonalistycznych” (po 19 proc.). Dalsze miejsca zajęły takie zagrożenia jak: kryzys demograficzny ( 17 proc.), zaostrzający się konflikt polityczny (16 proc.), zagrożenie ze strony Rosji (15 proc.) i kryzys ekonomiczny (14 proc.).

Co ciekawe, mężczyźni w wieku 18-39 lat za największe zagrożenie dla Polski uważają ideologię gender i ruchy LGBT (31 proc.). Natomiast dla kobiet w wieku 18-39 lat zagrożenie ze strony LGBT jest znacznie mniejsze niż to spowodowane kryzysem klimatycznym (18 proc. do 38 proc.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Parlament Ekwadoru odrzucił legalizację aborcji!

2019-09-18 14:36

We wtorek 17 września 2019 r. Zgromadzenie Narodowe odmówiło przyjęcia poprawek do Zintegrowanego Kodeksu Karnego (COIP), pomiędzy którymi była legalizacja aborcji eugenicznej oraz na skutek przemocy. Za zmianami opowiedziało się jedynie 65 deputowanych, a 6. wstrzymało się od głosu. Ekwadorskie Zgromadzenie Narodowe liczy 137 członków. Dla przyjęcia zmian koniecznych było 70 głosów.

Wynik był dla wielu dużym zaskoczeniem, ponieważ wcześniej wydawało się, że zmiany te zostaną zaaprobowane z przewagą ok. 20 głosów. Za odrzuceniem tych zamian głosowali niektórzy posłowie z prawie wszystkich ugrupowań, co było wielkim zaskoczeniem.

Ostatecznie do ich przyjęcia zabrakło 5 głosów! Prawo zabraniające aborcji w Ekwadorze pozostało nie zmienione!

Mobilizacja obrońców życia była bardzo duża. Bardzo stanowczo wypowiadali się ekwadorscy biskupi, mobilizując wiernych. Obrońcy życia z Guayaquil, największego miasta Ekwadoru, gdzie obecnie wędruje Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” postanowili z wielką modlitwą zabrać Ją ze sobą przed Zgromadzenie Narodowe do stolicy Quito. Ludzie byli przeciwni tym zmianom, ale w większości przekonani, że zostaną wprowadzone, więc prosili Matkę Boża o cud. Towarzyszył im ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz od ponad 30 lat pracujący w Ekwadorze, a obecnie kustosz wędrującej Ikony.

Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” została bezpiecznie ustawiona za barierkami, tuż koło wejścia do Parlamentu. Wszyscy wchodzący do środka patrzyli Jej w Oczy. Trwała wielka modlitwa na całym świecie.

Niepokonane Zwycięstwo, jak nazywają tę Ikonę prawosławni, znowu zwyciężyło! Aborcja w Ekwadorze pozostała nielegalna, uratowanych zostało tysiące, najczęściej bardzo ubogich dzieci.

Na plac przed Parlamentem przyjechały tłumy. Krzykliwa grupa feministek została zamknięta w osobnym sektorze, a i tak po ogłoszeniu wyniku głosowania stały się tak agresywne, że musiała interweniować policja.

Ks. Leon prosi, aby podziękować Polakom, którzy przyłączyli się do modlitwy w intencji Ekwadoru oraz wszystkim agencjom prasowym, które upowszechniły nasz apel. Przede wszystkim Jasnej Górze, która modliła się przed Cudownym Wizerunkiem w czasie Różańca i Apelu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem