Reklama

Podziękowanie

Rodzina i Przyjaciele
Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Składamy serdeczne podziękowania Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, wielkiemu orędownikowi wszelkich działań zmierzających do jedności wśród różnych środowisk, jak i prac podejmowanych na rzecz formacji człowieka - za wyrazy solidarności i łączność modlitewną podczas pogrzebu śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego - Sodalis Marianus.
Wyrazy podziękowań przekazujemy również Księdzu Biskupowi Marianowi Dusiowi, który reprezentował Księdza Prymasa, Księdzu Biskupowi Polowemu W.P. Leszkowi Sławojowi Głódziowi, Księdzu Biskupowi Zbigniewowi Kraszewskiemu, Księdzu Biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu z Łowicza, Księdzu Biskupowi Henrykowi Tomasikowi z Siedlec, Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Zawistowskiemu z Łomży oraz Biskupowi Zdzisławowi Trandzie reprezentującemu Kościół Ewangelicko-Reformowany, a także przedstawicielom innych Kościołów - za dar modlitwy
Dziękujemy ponad 150 Kapłanom z Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej, Łomżyńskiej, Drohiczyńskiej, Siedleckiej, Archidiecezji Częstochowskiej i z innych diecezji Polski, a także Kapłanom Zakonnym, Kolegom Kursowym, Księdzu Infułatowi Ireneuszowi Skubisiowi - Redaktorowi Naczelnemu Niedzieli - za sprawowanie Najświętszej Ofiary w intencji Zmarłego.
Bóg zapłać również Siostrom Zakonnym z różnych zgromadzeń oraz przedstawicielom instytutów świeckich.
Szczególne podziękowania przekazujemy Księdzu Piotrowi Szepietowskiemu - Wiceproboszczowi i pozostałym Księżom oraz Siostrom Zakonnym z parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, Księdzu Kanonikowi Henrykowi Stawierejowi - Proboszczowi rodzinnej parafii Księdza Prałata w Bogutach i Księdzu Kanonikowi Stanisławowi Uradzińskiemu z Zuzeli.
Dziękujemy Przedstawicielom obu Izb Parlamentu, władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli - za pamięć oraz uczestnictwo w żałobnej Mszy św.
Ponadto dziękujemy Współpracownikom Księdza Prałata z pierwszych lat pracy kapłańskiej, całemu środowisku akademickiemu ze wspólnoty kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Ich Magnificencjom Rektorom Wyższych Uczelni Warszawskich, przedstawicielom organizacji i stowarzyszeń kościelnych oraz świeckich - za obecność i modlitwę.
Składamy podziękowania za tak liczny udział całemu Środowisku Kombatanckiemu, Weteranom bitew i wojen obronnych, Sybirakom, Więźniom obozów zagłady, Stowarzyszeniu Katolików Wojskowych, a także Parafialnym Szkołom Katolickim. Dziękujemy wszystkim Wiernym z parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, w Zuzeli i w Bogutach, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali agapę. Dziękujemy Chorym i Cierpiącym oraz Przyjaciołom z Polski i z zagranicy - za łączność modlitewną.
Serdeczne Bóg zapłać składamy Księdzu Prałatowi Józefowi Majowi i Księdzu Prałatowi Ryszardowi Borkowskiemu za wygłoszone Słowo Boże.
Wszystkim Pocztom sztandarowym, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestrze Wojskowej, Chórowi Akademickiemu kościoła św. Anny w Warszawie, Służbie Liturgicznej, Policji, Przedstawicielom mediów - wyrażamy wdzięczność za udział w uroczystościach pogrzebowych.
Jednocześnie informujemy, że w kościele parafialnym św. Andrzeja Apostoła w Warszawie odprawiana jest Msza św. gregoriańska w intencji Zmarłego (w dni powszednie o godz. 6.30).
Wszystkich, którym bliska jest pamięć śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, prosimy o modlitwę i kontynuację podjętych przez Niego dzieł, a szczególnie o ofiary serca na dokończenie budowy szkoły katolickiej.
Bóg zapłać!

Reklama

Życzę ci nieba!

2016-09-14 08:23

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 33

Romolo Tavani/pl.fotolia.com

Z dzisiejszej Ewangelii można by wyciągnąć wniosek, że Jezus naucza, iż Jego uczniowie powinni naśladować postępowanie nieuczciwego rządcy. Nic podobnego! Właściwy przekaz Ewangelii jest taki, że należy naśladować roztropność rządcy w używaniu bogactwa (mimo że majątek, którym rozporządzał, nie był jego własnością). Pewnie rządca ten długo myślał, co zrobić, aby dłużnicy jego szefa byli mu przychylni. Dla zdobycia ziemskich dóbr ludzie potrafią wykazać się niezwykłym sprytem, wysiłkiem, zmaganiem, czasem pracą ponad siły, a o prawdziwy skarb nieba nie zawsze chcą powalczyć. Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto by składał życzenia tej treści: „Życzę ci nieba!”.

Jezus zaprasza: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną...”. Czy można pieniędzmi zarabiać na niebo? Tak, dając je ubogim! (por. Mt 19, 21).

Problem uczciwości w relacji do pieniędzy i majątku może bowiem zadecydować o zbawieniu, przed czym wyraźnie przestrzega Jezus: „Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? (...) Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”. Można postawić pytanie: Po co pracujesz? Aby żyć. Po co żyjesz? Aby pracować. I tworzy się błędne koło. Pieniądze i dobra materialne mają istnieć w służbie dla dobra ludzi i dzieł bożych. Mamy być szafarzami dóbr ziemskich, tymi, którzy wiedzą, że należą one do Stwórcy, a nam zostały dane w depozyt. Nie zabierzemy ich – trumna nie ma kieszeni – ale możemy je dobrze wykorzystać, roztropnie dla siebie, i z nich usłużyć potrzebującym (por. 1 Tm 6, 6 nn.).

Pomoże nam w tym pierwsze dzisiejsze czytanie, które jest szczególnie aktualne. Przestrzega przed nieuczciwością, wykorzystywaniem i krzywdzeniem ludzi dla bogacenia się. Krzywda ludzka woła o pomstę do nieba: „Nie zapomnę nigdy wszystkich ich uczynków”. Niesprawiedliwość społeczna ustami proroków była szczególnie mocno potępiana, jak bałwochwalstwo.

Bóg w swej potędze i majestacie uniżył się; stawszy się człowiekiem, doświadczył głębokiego ubóstwa i przynosi dobrą nowinę: w Twoim ubóstwie i ograniczeniach możesz spotkać Jezusa. Potrzeba wzrostu w wierze, zmiany mentalności, by uznać, że żyję dla Boga, pracuję dla nieba, modlę się, by świat, w którym żyję, był dobrym startem do wieczności. Pan Bóg pragnie bowiem, „by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” – do tego wprost zachęca nas apostoł w drugim czytaniu. Ład społeczny, sprawiedliwość w doczesnym życiu są wartościami, o które chrześcijanie modlą się wytrwale, a Bóg w swojej mądrości i mocy „dźwiga biednego”. Mamy więc obowiązek modlić się za sprawujących władzę: „abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością”.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Diecezjalny duszpasterz nauczycieli: Wierzę, że jedność jest możliwa

2019-09-22 17:29

Katarzyna Krawcewicz

22 września do Rokitna pielgrzymowali nauczyciele. Co chce im przekazać diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. Krzysztof Hołowczak?

Katarzyna Krawcewicz
Ks. Krzysztof Hołowczak, diecezjalny duszpasterz nauczycieli

Katarzyna Krawcewicz: - Jakie są najważniejsze cele nauczycielskiej pielgrzymki?

Ks. Krzysztof Hołowczak: - Pielgrzymka do Matki Bożej to zawsze czas zasłuchania. Chcemy się wsłuchać w to, co Maryja ma nam do powiedzenia. To początek roku szkolnego, więc zawsze jedzie się z jakąś nadzieją, z pytaniem: co dalej? A co nam podpowiada Maryja? Ona po prostu mówi o miłości, bo zawsze aktualne są Jej słowa: „Uczyńcie wszystko, co mówi Syn”. Z tak nastawionym sercem przyjeżdżamy i prosimy o błogosławieństwo, prosimy o siłę, prosimy o światło Ducha Świętego, o dar mądrości, ale też o dar cichości w tym, co robimy, żeby to było po prostu dobre.

- A czego diecezjalny duszpasterz życzy nauczycielom?

- Chcę im życzyć przede wszystkim siły na każdy dzień, bo to jest bardzo potrzebne. I odwagi, żeby nie bali się iść z tym, co mają w sercu, aby nie bali się tego głosić. Życzę też umiejętności rozmawiania i wsłuchania się: i w Pana Boga, i w innego nauczyciela, i po prostu w drugiego człowieka.

- Podczas Mszy św. modlono się m.in. o jedność.

- Ta jedność jest niezbędna. Myślę, że po tym, co się wydarzyło w minionym roku szkolnym, bardzo potrzebujemy jedności. Jedności wszystkich grup nauczycieli, byśmy umieli być jedno - dla dzieci, dla młodzieży, dla rodziców, dla tych, do których Pan Bóg nas posyła. Wierzę, że to jest możliwe i o to się modlę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem