Reklama

23 lata posługi Piotrowej

Niedziela Ogólnopolska 47/2001

Niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę pontyfikatu, minęły bowiem 23 lata od wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ten, kto ma wielki przywilej bycia współpracownikiem Jana Pawła II przez dłuższy czas i śledzić cały jego pontyfikat, wciąż pozostaje zdumiony, gdy widzi duchową płodność, siłę chrześcijańskiego świadectwa, głębię nauczania oraz bogactwo inicjatyw i propozycji tego Papieża.
W mojej refleksji chciałem zwrócić przede wszystkim uwagę na jeden z najważniejszych wątków pontyfikatu, który łączy wiele innych aspektów służby najwyższego Duszpasterza, tzn. jego całkowitą ufność w Opatrzność Bożą, która działa w Kościele i kieruje historią ludzi. Ta wiara w działanie Boga jest źródłem papieskiej odwagi oraz zdolności dawania odpowiedzi i podejmowania inicjatyw często niespodziewanych. Z tego też powodu każda decyzja Papieża poprzedzona jest modlitwą, która zajmuje tak wiele miejsca w jego życiu. Widok Jana Pawła II pogrążonego w modlitwie jest dla jego współpracowników - jak również dla ludzi niewierzących, którzy spotykają go przy wyjątkowych okazjach - szczególnie głębokim przeżyciem: odnosi się bowiem wrażenie, że Ojciec Święty przebywa w obecności Boga, zanurza się w Nim i całkowicie Mu się oddaje.
Innym aspektem obecnego pontyfikatu jest wyjątkowa umiejętność odczytywania znaków czasu i wywierania wpływu - za pośrednictwem nauki pełnej prawdy i duchowej siły - na ciągłe zmiany zachodzące w świecie, tak aby odzwierciedlały one ducha Ewangelii. Ten, kto w przyszłości analizować będzie nasze czasy, lepiej jeszcze uzmysłowi sobie, jaki wpływ miało nauczanie Jana Pawła II na bieg wydarzeń zarówno kościelnych, jak i społecznych, kulturalnych i politycznych. W sferze eklezjalnej jako przykład podam zaangażowanie Papieża w dotrzymywanie wierności Kościoła prawdzie o Chystusie, a jednocześnie w działanie na rzecz przywrócenia jedności wszystkich chrześcijan. Gdy chodzi natomiast o aspekt kulturalny i społeczno-polityczny, chciałbym zwrócić uwagę na jego niezmordowane świadectwo na rzecz obrony życia i rodziny; walkę o wolność religijną, jak również o wolność człowieka zagrożoną różnorodnymi formami totalitaryzmu; nieustające apele o pokój, sprawiedliwość i solidarność między narodami.
W ostatnich latach Jan Paweł II daje Kościołowi i światu nowe i niezwykle cenne świadectwo: jak akceptować i znosić z ufnością cierpienia fizyczne, kontynuując niezwykle trudną posługę Następcy św. Piotra. Dzisiaj szczególnie potrzebujemy tego rodzaju świadectwa, ponieważ ludzie często nie rozumieją sensu cierpienia, koniecznego, by osiągnąć zbawienie osobiste, jak również zbawienie całej ludzkości.
Tłumaczenie: Włodzimierz Rędzioch

* Kard. Camillo Ruini jest jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w którego imieniu zarządza diecezją rzymską, stąd też nosi tytuł: Wikariusz Rzymu (mówi się też: Kardynał Wikariusz) . Jest on także arcykapłanem Patriarchalnej Bazyliki Laterańskiej, Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. Tekst kard. Ruiniego zamyka publikowane w "Niedzieli" refleksje purpuratów na temat pontyfikatu Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Historia Świętej Księgi

2021-08-04 12:27

[ TEMATY ]

Żarki

Dom Kultury

Historia Biblii

Beata Pieczykura/Niedziela

Historia Świętej KsięgiRepliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, fragmenty papirusów, zrolowane skóry, zapisane zwoje, pierwsze przekłady Biblii można zobaczyć do 13 sierpnia, a nawet dotknąć na wystawie „Historia Biblii”, prezentowanej w miejscu dawnej synagogi – w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach.

– Wystawa przedstawia historię powstania Pisma Świętego. Ta Księga powstawała przez ok. 1600 lat, początek miał miejsce w starożytności, a ostatnie księgi datuje się na I wiek naszej ery. Na bazie kultury judaistycznej i chrześcijańskiej opowiadamy tę historię – mówi „Niedzieli” pastor Sławomir Wcisło, organizator wystawy „Historia Biblii”, prezentowanej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach w dniach 3-13 sierpnia. Dyrektor tej placówki Magdalena Brzegowska o ekspozycji powiedziała krótko: – To jest historia Biblii w pigułce. Dodała: – Uważam, że za mało mówi się na temat Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję