Reklama

Polska muzyka sakralna na płytach CD

"Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie"

"Patrz więc, żeby światło, które jest w tobie, nie było ciemnością" - te słowa z Ewangelii Łukaszowej otwierają ciekawą płytę audiomultimedialną zatytułowaną Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie, wydaną przez wytwórnię płytową Polskie Nagrania Edition.
Jest to interesująca propozycja nauki pacierza i polskich pieśni religijnych dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Wypada odnotować, iż płyta uzyskała zgodę Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej. Dysk można odtwarzać zarówno jako zwykłą płytę kompaktową, wówczas dostępna będzie tylko jej część muzyczna, lub jako płytę multimedialną.
Część multimedialna zawiera siedem działów:
1. Modlitwa, 2. Do przemyślenia, 3. Ziemia Święta, 4. Quiz religijny, 5. Część muzyczna płyty,
6. O płycie, 7. Wygaszacz ekranu. Z lewej strony obrazu na ekranie zawsze obecny jest wizerunek Krzyża.
A oto kilka słów o poszczególnych działach.
Modlitwa - zawiera podstawowe modlitwy pacierza, m.in.: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, 10 Przykazań Bożych. Modlitwy recytowane są przez małą dziewczynkę Laurę i jej ojca. Teksty wszystkich modlitw są także widoczne na ekranie monitora.
Do przemyślenia - ten dział zawiera krótkie myśli, m.in.: Jana Pawła II, św. Augustyna, św. Alberta Wielkiego, św. Jana od Krzyża, Bernharda Haaringa, Jeana Cocteau oraz fragmenty Pisma Świętego.
Dział Ziemia Święta otwiera się jako mapa, na której zaznaczono linki do poszczególnych miejscowości związanych z działalnością Jezusa Chrystusa. Po kliknięciu na nazwę miejsca otwierają się strony, na których można oglądać zdjęcia i krótki film dotyczący danego miasta.
Kolejny dział - Quiz religijny - zawiera 20 pytań, dotyczących podstawowej wiedzy religijnej dla dzieci. Całej płycie towarzyszą jako tło melodie pieśni religijnych.
Część muzyczna zawiera 17 piosenek i pieśni religijnych w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 18 w Warszawie pod dyrekcją Barbary Jasińskiej-Sroka i Małgorzaty Juszczak. Są to m.in. Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało; Panie dobry jak chleb; Kiedyś o Jezu; Króluj nam, Chryste; My chcemy Boga. Wszystkie pieśni nagrane są w dwóch wersjach: wokalno-instrumentalnej i instrumentalnej. Dzięki temu nagrane na płycie "podkłady muzyczne" można wykorzystywać np. na lekcjach religii jako akompaniament do śpiewu dzieci. Podczas odtwarzania pieśni na ekranie pojawiają się słowa poszczególnych utworów, które można wydrukować. Szkoda, że autorzy płyty nie pomyśleli o umieszczeniu nut piosenek, które byłyby bardzo przydatne.
Płyta niniejsza może być doskonałą pomocą dla dzieci rozpoczynających naukę religii lub przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Modlitwy odmawiane przez dziecko mogą być doskonałą zachętą i równocześnie ułatwieniem dla dzieci uczących się słów poszczególnych modlitw, a towarzysząca w tle muzyka sprzyja skupieniu.
Warto więc pochwalić inicjatywę wydawnictwa Polskie Nagrania Edition i polecić tę płytę dzieciom, ich rodzicom i katechetom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Belgia: Caritas pomoże w odbudowie po powodzi

2021-07-23 16:34

[ TEMATY ]

Caritas

powódź

Belgia

Vatican News/AFP

Belgijska Caritas śpieszy na pomoc ofiarom powodzi. „Na szczęście nie brakuje pożywienia i ubrań. Dziś największym problemem jest sytuacja ludzi, którzy stracili dach nad głową” – mówi Régine Kerzmann, odpowiedzialna za działalność kryzysową w Caritas Liège. Ostatni bilans ofiar mówi o 37 zabitych i 6 zaginionych. Jednakże, choć wody już opadły, ponad 9 tys. osób nie może powrócić do swoich domów.

Jak podkreśla Kerzmann, są to przede wszystkim przedstawiciele najniższych warstw społecznych, które w swój dom czy mieszkanie włożyły niejednokrotnie oszczędności całego życia. Teraz stracili dosłownie wszystko. To właśnie ta kategoria społeczna jest głównym celem pomocowej kampanii kościelnej organizacji. Caritas apeluje o pomoc przy oczyszczaniu i odbudowie zniszczonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję