Reklama

Ślady historii

"Historia swych dziejów nie pisze na dziś, historia to wieków przymierze, historię swą własną pisaliśmy krwią, my - Armii Krajowej żołnierze". To kilka wersów z poematu Edwarda Odorkiewicza, który obrazuje życie i działania tej legendarnej formacji. Powyższy tekst znalazłem w zaproszeniu na uroczystość poświęcenia pamiątkowego sztandaru sławkowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Patriotyczne uroczystości odbyły się 15 czerwca w kościele i na rynku w Sławkowie. Mszę św. w świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego celebrował biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Razem z żołnierzami modlili się również: ks. prał. Zdzisław Peszkowski, ks. kpt. Tadeusz Michalski i ks. dziekan Antoni Kwiatkowski. Na uroczystości przybył również marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht, prezes śląskiego okręgu ŚZŻAK - kpt. Marian "Kometa" Piotrowicz, przedstawiciele oddziałów AK z terenu Śląska i Małopolski oraz przedstawiciele władz samorządowych. Wziął w nich także udział, dopiero co zwolniony ze szpitala, prezes sławkowskiego oddziału AK Edward "Kolba" Wrona oraz przybyła z Warszawy rodaczka prof. Barbara "Bronka" Pilarska. Poświęcenie sztandaru uświetniła obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Gliwic, orkiestra wojskowa z Bytomia i młode pokolenie harcerzy ZHR.

"Druga część uroczystości odbyła się na rynku. Głos zabrali zaproszeni goście, m.in. Marian Piotrowicz i Jan Olbrycht. Następnie członkowie Komitetu Honorowego wbili symboliczne gwoździe do tablicy upamiętniającej darczyńców sztandaru. Nazwiska pozostałych ofiarodawców, a było ich jeszcze ponad 100, zostały starannie odczytane. Odbył się Apel Poległych, w czasie którego wspomniano wszystkich tych, którzy walczyli w okolicach Sławkowa o wolność i niepodległość Polski. Uroczystości na rynku zakończono śpiewem Hymnu narodowego i Roty. Imprezę dokończono w Domu Strażaka, gdzie krótki koncert przedstawił chór Towarzystwa Miłośników Sławkowa. Zaprezentowano również montaż słowno-muzyczny, a przede wszystkim była okazja do spokojnych rozmów po latach" - wylicza Henryk Magaczewski, współorganizator spotkania.

Sławkowski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powstał dwa lata temu. Liczy około 40 członków. Skupia żołnierzy AK oraz ich rodziny. "Pragniemy ocalić od zapomnienia dzieła swoje i naszych kolegów, którzy narażając życie, służyli ojczyźnie. Oddział powstał tak późno, gdyż przez lata byliśmy prześladowani. Dziś jednak można mówić głośno o minionych latach. Naszym pragnieniem od początku istnienia było ufundowanie sztandaru. Nie było łatwo zebrać na niego pieniądze. Jednak staraniem wielu członków oddziału oraz Towarzystwa Miłośników Sławkowa i ludzi dobrej woli udało się zebrać wymaganą kwotę. Sztandar wyszyły siostry zakonne w Piekarach Śląskich. Widnieje na nim na jednej stronie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Katyńskiej i błogosławionego Świętosława. Z drugiej strony wyszyty został napis: Bóg, Honor, Ojczyzna i nazwa oddziału. Są także herby Sławkowa - z minionych wieków i obecny, widnieje również symbol Polski Walczącej" - wyjaśnia Zbigniew Magierowski, członek zarządu sławkowskiego oddziału ŚZŻAK.

Działania wojskowe doskonale pamięta prezes oddziału Edward "Kolba" Wrona. Działał w zgrupowaniu "Hardego" Woźnicy w rejonie Klucz i Gór Bydlińskich. "Kolba" z wielkim wzruszeniem i dumą uczestniczył w uroczystościach poświęcenia sztandaru. Widać było jak łza kręci mu się w oku podczas Apelu Poległych, wspominani byli przecież jego koledzy, przyjaciele z żołnierskiej niedoli. Na szczęście pamięć o nich nie zaginie, strzec jej będzie choćby i ten sztandar.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele

2021-06-13 12:42

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zakorzenianiem się "chwastu nieufności" w Kościele, zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw - przestrzegł Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Zachęcił do pielęgnowania postawy ufności, że "jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa". Papież wezwał: "Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii!" Podkreślił, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję