Reklama

Górniczy trud Bogu darowany

Skromnie i bez fanfar otwarta została pierwsza na dolnośląskiej ziemi górnicza Droga Krzyżowa. Jej kamienne tablice stoją od niedawna na szlaku na szczyt Chełmca (834 m n.p.m.).
Szczyt tej pięknej stożkowatej góry, zwieńczony od roku wielkim krzyżem, ustawionym tam z okazji 2000-lecia chrześcijaństwa, góruje nad trzema leżącymi bardzo blisko siebie miastami: Boguszowem-Gorcami, Szczawnem Zdrojem i Wałbrzychem.
Pomysłodawcą Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu jest proboszcz parafii Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach - ks. Andrzej Bajak. To on zjednał dla tej idei swoich parafian, wśród których nie brakuje rzeszy emerytowanych górników oraz ludzi, którzy pracę w kopalniach utracili z powodu ich zamknięcia i są obecnie bezrobotni - w tym małym miasteczku nie ma dla nich innej pracy.
1 grudnia 2001 r. po Mszy św. odprawionej w samo południe Ksiądz Proboszcz parafii Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach poprowadził pierwszą po ustawieniu stacji na tym szlaku Drogę Krzyżową na szczyt Chełmca. Dlaczego właśnie teraz? - zapyta ktoś. A okazja była wyjątkowa.
Każda z 14 tablic-stacji Drogi Krzyżowej zawiera obok treści ściśle religijnych także specjalną inskrypcję nawiązującą do górniczego trudu, który na tej ziemi towarzyszył mieszkańcom od kilku pokoleń. Nie sposób też zliczyć rzeszy tych, którzy w dolnośląskich kopalniach w ciągu bez mała pięciu wieków utracili życie.
Dziś ani w Boguszowie-Gorcach, ani w Wałbrzychu nie ma już czynnych kopalń, ale zostali ludzie, którzy tę ciężką pracę pamiętać będą do końca swoich dni. "Oni są wciąż żywym świadectwem, że tu działały kopalnie, ale czas robi swoje - tłumaczy ks. Bajak. - Niektórzy mogą za kilka lat zapomnieć, że w Boguszowie-Gorcach była kopalnia barytu, a tuż obok - w Wałbrzychu, były kopalnie węgla. Stąd pomysł, aby utrwalić to choć w tak skromnym wymiarze, jak napis wykuty w kamieniu".
Cała Droga Krzyżowa z rozważaniami, prowadzona w spokojnym tempie, może zająć ok. 2 godzin. Rozciąga się na przestrzeni ok. 5 km. Kolejne stacje wyznaczają ustawione pionowo, masywne granitowe tablice. O miejscu ich ustawienia decydowało ukształtowanie terenu. Tam, gdzie droga wije się łagodnie, odległości między stacjami są większe. Znacznie gęściej są one natomiast rozmieszczone na bardziej stromych odcinkach drogi, by dać wytchnienie idącym.
"Kamienna" Droga Krzyżowa na Chełmiec jest darem mieszkańców Boguszowa-Gorców dla górników węgla kamiennego i barytu pracujących kiedyś we wszystkich dolnośląskich kopalniach, a także Polaków pracujących niegdyś w kopalniach węgla kamiennego Francji i Niemiec, osiadłych po wojnie w regionie wałbrzyskim. Jest dziełem wspólnym parafian i wielu darczyńców. "Bez nich koszt całego przedsięwzięcia byłby znacznie wyższy, niż początkowo liczyliśmy - informuje z dumą ks. Bajak. - Znacząco go też pomniejszyła pomoc kilku firm i samorządu. Ten ostatni zagwarantował wykonanie przez firmy komunalne podmurówek pod kamienne tablice i ich montaż".
Szlak na Chełmiec do wyjątkowo trudnych może i nie należy, ale wziąwszy pod uwagę różnicę poziomów - boguszowski rynek znajduje się bowiem na wysokości 640 m n.p.m. - owe ok. 200 metrów różnicy poziomów i spora odległość może być znaczącym wyzwaniem dla każdego uczestnika Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel wiary

2020-09-16 11:30

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

O. Pio

flickr.com

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

Przeczytaj także: Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

Nikogo zatem nie zdziwiły słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na placu św. Piotra 2 maja 1999 r. podczas beatyfikacji tego niezwykłego Włocha: „Ojciec Pio nie szukał własnej chwały, wystrzegał się zwłaszcza wszelkich form kultu jednostki. Pozostawał nade wszystko pokornym synem Kościoła, nie chciał stawać na czele jakiegoś nowego ruchu czy nurtu, bardzo rygorystycznie przestrzegał natomiast posłuszeństwa i wierności Ewangelii, tradycji oraz hierarchii kościelnej. Lud chrześcijański potrafił dostrzec «niezwykłą normalność» tego zakonnika pośród zgiełku i zamieszania naszego stulecia. Odkrywał w nim niezawodny punkt odniesienia. Kto szukał tanich wzruszeń i sensacji, prędzej czy później odchodził rozczarowany trzeźwością i prostotą nauczania oraz świadectwa Ojca Pio. Ale kto słuchał go wytrwale, znajdował w nim jakby towarzysza drogi w codziennym życiu i nauczyciela wiary”.

Wielu katolikom na całym świecie św. Ojciec Pio towarzyszy i uczy ich wiary. Tej wiary, której nie stracił na froncie I wojny światowej; tej wiary, którą przekazywał jako wychowawca w San Giovanni Rotondo, gdzie w końcu dokonał swojego żywota. Wiary, która unaoczniła się w darze stygmatów. Stały się one sensacją ściągającą tłumy wiernych i liczne media, ale też z tego powodu zaczęły się nim interesować władze kościelne, którym zawsze był posłuszny.

Marian Florek/Niedziela

Relikwie św. o. Pio

Relikwie św. o. Pio

Eucharystie, które sprawował, gromadziły rzesze. Aby się u niego wyspowiadać, trzeba było się zapisywać na specjalnych listach. Bóg obdarzył go licznymi darami – odczytywania ludzkich myśli, przewidywania przyszłości, bilokacji itd. Nade wszystko jednak obdarzył go darem prostoty serca.

Franciszek Forgione pozostawił po sobie dobra duchowe i materialne, np. Dom Ulgi w Cierpieniu. Święty Ojcze Pio, módl się za nami!

Św. Ojciec Pio, prezbiter
Ur. 25 maja 1887 r. Zm. 23 września 1968 r. Kanonizowany 16 czerwca 2002 r.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miasta - [Aktualizacja: 23.09.g.23:14]

2020-09-23 23:14

Zofia Białas

Iskra Bożego Milosierdzia w Wieluniu

Iskra Bożego Milosierdzia w Wieluniu

28 września o godz. 15:00, po raz 13. odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata. Zobaczcie, gdzie można dołączyć się do modlitwy.

Oleśnica:

1) Przy pomniku św. Jana Pawła II (kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy) - Organizator: Parafia oraz “Niedziela Wrocławska”

Wrocław:

1) Skrzyżowanie ulic Żmigrodzkiej i Obornickiej - Organizator: Wspólnota św. Charbela z Wrocławia -Karłowic od Ojców franciszkanów skrzyżowaniu ulic Żmigrodzka i Obornicka

2) Krzyż Misyjny przy kościele św. Jadwigi ul. Pilczycka 25 54-150 Wrocław - skrzyżowanie ulic Pilczyckiej i Kozanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję