Reklama

Skałka na Jasnej Górze

Wdzięczna modlitwa u Matki

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Jak co roku w Adwencie, na Jasnej Górze odbyło się modlitewne spotkanie kleryków paulińskich, ich rodziców oraz wychowawców seminaryjnych. Przebywali w sanktuarium 15 i 16 grudnia 2001 r. Rodzice alumnów pragnęli wyrazić Bogu wdzięczność, gdyż dla każdego z nich syn-zakonnik to ogromna łaska wyjednana przez Maryję, pokorną Służebnicę Pańską. Łaska ta zaowocowała dzięki doświadczaniu miłości Bożej, której zwiastunami są rodzice, pierwsi nauczyciele wiary. Za dar powołania wszyscy składali Bogu dziękczynienie podczas Mszy św. w sobotni wieczór, której przewodniczył o. Józef Kościelny, socjusz prefekta kleryków. W wygłoszonej homilii nawiązał do prorockiej misji podejmowanej z gorliwością Eliasza.
Bezpośrednio po Mszy św. Kaplica Cudownego Obrazu rozbrzmiewała akatystem ku czci Bogarodzicy. Śpiewy kleryckie, przygotowane przez o. Sebastiana Mateckiego, prefekta kleryków, inspirowały wszystkich zebranych do modlitewnych uniesień. Jakże można było nie obudzić w sobie miłości do Boga, wsłuchując się chociażby w taką oto strofę: Ty, o Najświętsza Dziewico, jawisz się nam w ciemnościach jak światłodajna pochodnia. Niematerialne zapalając światło, wiedziesz wszystkich do poznania Boga, swoim blaskiem rozjaśniając umysły - naszym uczczona wołaniem: Raduj się, Maryjo, Jasnej Góry Pani!
Wieczorem wszyscy uczestnicy seminaryjnej pielgrzymki stanęli przy Cudownej Ikonie do Apelu Jasnogórskiego, by wypowiedzieć: jestem, pamiętam, czuwam. Prowadzący rozważania apelowe o. Jan Mazur - rektor seminarium modlił się słowami: "Najświętsza Dziewico, uproś nam proroków, którzy głosiliby słowo Pańskie z gorliwością, by płonęło jak pochodnia, rozjaśniając mroki współczesnego świata! Pokorna Służebnico Pańska, tak ukształtuj serca naszych paulińskich kleryków, by jak ogień płonęły gorliwością o pokój w sercach innych ludzi. Uproś dla nich mądrość serca! Niech ją posiądą w tym świętym czasie zmagań seminaryjnych: podczas studiów teologicznych, na modlitwie i w codziennym budowaniu braterskiej wspólnoty wiary i miłości. Niechaj zrozumieją, że Bożą Mądrość trzeba rzetelnie poznać, aby następnie bez zazdrości przekazywać ją innym..., bo jest dla ludzi skarbem nieprzebranym; a ci, którzy go zdobyli, zjednali sobie przyjaźń Bożą (por. Mdr 7, 13-14).
Maryjo, Stolico Mądrości, nam, wychowawcom, profesorom seminarium, wyjednaj dar cierpliwości i wytrwałości, byśmy nie ustali w tym dziele przekonywania młodych ludzi o niewyczerpanym bogactwie Mądrości Bożej. Prawda o Bogu niech stanie się dla nich pragnieniem serca, niech dzięki niej zjednają sobie przyjaźń Bożą, podtrzymani darami, co biorą początek z karności, także karności klasztornej, seminaryjnej (Mdr 7, 14)".
W niedzielne przedpołudnie 16 grudnia wszyscy zebrali się przy Jasnogórskim Ołtarzu Ojczyzny. Rodzice kleryków i wychowawcy seminaryjni modlili się za przyszłych kapłanów, by nie poddawali się różnym zwątpieniom, lecz je przełamywali prawdą, a nade wszystko miłością. Główny celebrans - o. Jan Mazur stwierdził, że seminarium to czas budowania miłości Bożej w sercach alumnów; czas scalania jej zrębów, a także czas dojrzewania do miłości, która prowadzi do przełamania wszelkiego zwątpienia. Ojciec Rektor wezwał do modlitwy pełnej pokory i bojaźni Pańskiej, aby miłość, którą żyje zakonnik, pielęgnując w sercu rady ewangeliczne, była nieustannym świadectwem miłości samego Boga.
Po Mszy św. rodzice zostali zaproszeni na inscenizację fragmentów Promethidiona w wykonaniu grupy kleryków. Głębokie teksty C. K. Norwida doskonale współbrzmiały z modlitewnym nastrojem spotkania i wywarły na uczestnikach niezwykłe wrażenie. Na zakończenie przybył sam przełożony generalny Zakonu Paulinów - o. Stanisław Turek, który w ciepłych słowach ukazał szczególny sens powołania paulińskigo z racji roli i miejsca Jasnej Góry w Kościele powszechnym.
Wspólnie spędzony czas modlitwy i serdecznych rozmów z pewnością przyniósł wiele radości duchowej rodzicom, alumnom i wychowawcom. Wszyscy rozjechali się do swoich domów z nadzieją i wdzięczną modlitwą, aby nadal wysławiać Bożą dobroć i błogosławione orędownictwo Maryi - Jasnogórskiej Pani. A może posłużą się strofą poezji Lechonia, który wołał:
Cała w złocie i brylantach, modli się za nami.
(...) O Ty, której obraz, w każdej polskiej chacie
I w kościele i w sklepiku i pysznej komnacie.
W ręku tego, co umiera, nad kołyską dzieci.
I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci.
Która perły masz od królów, złoto od rycerzy,
W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy,
Która widzisz z nas każdego cudnymi oczami,
Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję