Reklama

Księga nad księgami

Niedziela płocka 26/2002

To, że Biblia jest księgą świętą chrześcijaństwa jest dla wszystkich oczywiste. Mniej oczywistym zdaje się być fakt, że jest także swoistą księgą życia, którą winniśmy czytać jak najczęściej. Dla wielu z nas wystarczający jest sam fakt kupna Pisma Świętego i ustawienia go na półce; otworzyć je - to często ponad nasze siły. Tymczasem od 3 lat młodzież biorąca udział w nietypowym konkursie "Księga nad księgami", organizowanym w III LO w Płocku, udowadnia, że Biblia może być bliska człowiekowi, co więcej, może być także inspirująca. Dlaczego mowa o "nietypowym" konkursie? Jego uczestnicy bowiem recytują teksty biblijne, a nawet prezentują je w formie małych etiud teatralnych.

Pomysł zrodził się ponad 3 lata temu; wyrósł z osobistych obserwacji i doświadczeń nauczycielki j. polskiego Grażyny Rybickiej. Pani Grażyna opowiadała, że widziała kiedyś w telewizji, jak dziecko recytuje Koran; uświadomiła sobie wówczas, że w życiu chrześcijan Biblia jest często tylko pewnym dodatkiem. Konkurs stał się zatem formą "zaprzyjaźnienia" się z Pismem Świętym, odkrycia na nowo jego bogactwa treściowego i literackiego. III już edycja Konkursu organizowanego na terenie województwa mazowieckiego pokazała, że wciąż istnieje zainteresowanie tym sposobem kontaktu z Biblią.

10 czerwca w murach auli III LO im. Marii Dąbrowskiej spotkali się uczestnicy etapu rejonowego, zorganizowanego przy płockim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Jego zwycięzcy staną w szranki części finałowej Konkursu, która odbędzie się 19 października. Jak pokazały doświadczenia poprzedniej edycji, trzeba było w tym roku obok kategorii "recytatorzy" utworzyć także drugą: "etiudy teatralne" .

Teksty biblijne recytowało 21 osób z 9 szkół średnich, zaprezentowano trzy etiudy. Młodzież przygotowywała się wcześniej pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, a nierzadko także i katechetów. Jak opowiada Grażyna Rybicka, uczennica, której pomagała w przygotowaniu, wyraziła zdziwienie, że jest tyle tekstów w Piśmie Świętym, które pozwalają na tak różnorodną interpretację i ekspresję.

Występy uczestników konkursu oceniało jury, w którego skład weszli: Joanna Banasiak - konsultant ODN, Renata Mosiołek - wicedyrektor Płockiego Ośrodka Kultury, Maria Młotkowska - nauczycielka z III LO oraz przewodniczący - ks. kan. Stanisław Kaźmierczak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Występujący zadbali nie tylko o artystyczne prezentacje, ale i stroje, które także były pewnym środkiem wyrazu. Skala ekspresji była zróżnicowana, w zależności od rodzaju tekstu, jak i osobowości uczestnika.

Jury zakwalifikowało do finału następujące osoby: w kategorii recytatorzy - Justynę Paciorkowską z Zespołu Szkół Rolniczych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie, Marcina Zygmuntowicza z III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku, Monikę Kacperską z LO w Sierpcu, Dorotę Olendrzyńską z LO w Sierpcu, Katarzynę Kwaśną z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 w Warszawie oraz Marzenę Trembińską z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku. Natomiast w kategorii etiuda teatralna do finału weszli: Paweł Sujkowski, Marek Filiks, Łukasz Kluczyński i Michał Chmielewski z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu.

Jury przyznało także wyróżnienia: Zuzannie Walczak z III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku, Klaudynie Subocz z Zespołu Szkół w Mińsku Mazowieckim, Darii Lewandowskiej z LO w Sierpcu, Marii Grabowskiej z LO w Sierpcu, Aleksandrze Białołęckiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku oraz Kindze Klażyńskiej z LO im. Wł. Jagiełły.

Wszyscy uczestnicy etapu rejonowego otrzymali symboliczne nagrody - książki z pamiątkową adnotacją w środku. Podczas finału w październiku zwycięzcy etapów regionalnych, które odbyły się także w Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce walczyć będą o indeks KUL-u.

Kiedy Biblia wróciła do programu nauczania j. polskiego - opowiada Grażyna Rybicka - nauczyciele musieli nauczyć się sposobu wykładania tej Księgi. Z czasem dało się zauważyć coraz żywsze zainteresowanie młodzieży Pismem Świętym, które stało się dla nich bliższe i bardziej zrozumiałe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży męskiej we wrocławskim seminarium

2021-06-13 10:12

pl/wikipedia.org/kriskros

Klerycy oraz księża przełożeni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim rekolekcje dla młodzieży męskiej.

Odbędą się one od 19 do 20 czerwca, stacjonarnie w budynku seminarium - pl. Katedralny 14. Hasło naszego dnia skupienia brzmi: “#Zaszczepienie. Nawiązuje ono do biblijnego symbolu winnej latorośli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję