Reklama

Spotkanie Liberec i Gryfów Śląski w Czechach

Bliźniacze dekanaty

Niedziela legnicka 26/2002

Wydaje się, że nie ma w Czechach drugiego takiego miejsca, które byłoby tak piękne i malowniczo położone jak miejscowość Hejnice. Grzbiety Gór Izerskich obejmują jak kulisy teatru świątynię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Litomierzycka diecezja urządziła tutaj z byłego pofranciszkańskiego klasztoru Międzynarodowe Centrum Odnowy Duchowej. Ze względu na swe wyjątkowe położenie w rozwidleniu trzech granic: Czech, Niemiec i Polski, Hejnice są - jak pisze w okolicznościowym folderze dyrektor i kustosz Centrum P. Th Dr Ing. Milos Raban - doskonałym miejscem do organizowania spotkań, poznawania miejscowych zwyczajów, tradycji i kultury oraz rozwiązywania wszelkich problemów osobistych społecznych, a także przygranicznych.

Vicarius foraneus P. Thomas Pavel Genrt OFM, dziekan dekanatu Liberec, zaprosił wszystkich księży z dekanatu Gryfów Śląski na pierwszą wspólną konferencję właśnie do Hejnic. Był to owoc wcześniejszych osobistych, kulturalnych i religijnych kontaktów ks. dziekana Stanisława Boczonia i ks. wicedziekana Mariana Balcewicza oraz młodzieży i harcerzy z obu dekanatów. Celem spotkania było jeszcze lepsze zintegrowanie księży polskich i czeskich w obu dekanatach.

Księża przybyli do Hejnic 1 maja br. w towarzystwie licznych wspólnot parafialnych. O godz. 10.00 w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hejnicach rozpoczęła się międzynarodowa koncelebrowana Msza św. w języku czeskim, polskim i łacińskim. Księża i przedstawiciele parafii wysłuchali kazania, które wygłosił dyrektor Ośrodka, ks. Milos Raban, poruszając w nim temat potrzeby odnowy życia religijnego w jednoczącej się Europie.

Na znak jedności kapłańskiej ks. dziekan Stanisław Boczoń w imieniu księży dekanatu Gryfów Śląski pod koniec Mszy św. przekazał dwie jubileuszowe stuły: ks. dziekanowi z Liberca i ks. dyrektorowi Centrum.

Po Mszy św. księża polscy i czescy udali się do sali konferencyjnej, aby omówić sposoby podjętej współpracy. Była to też okazja do zaprezentowania się każdego z obecnych księży, opowiedzenia o swojej parafii i dotychczasowej działalności duszpasterskiej.

Po konferencji przeznaczono czas na wspólną modlitwę brewiarzową w języku łacińskim, a następnie na posiłek. Po przerwie znów w sali konferencyjnej dokonano podsumowania obrad tej pierwszej konferencji obu dekanatów, kapłani wyrazili jedność ze swoimi biskupami przez wysłanie słów pozdrowień na ręce biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i biskupa litomierzyckiego Józefa Koukla. Wymieniono także adresy kontaktowe. Ustalono, że następna taka konferencja może się odbyć jesienią w Gryfowie, podczas uroczystości ku czci św. Jadwigi.

Uczestnicy znaleźli także czas na spacer, indywidualne rozmowy i zwiedzanie Międzynarodowego Centrum Odnowy Duchowej w Hejnicach.

To historyczne spotkanie dwóch dekanatów zakończyło się wspólną modlitwą w bazylice.

Jako uczestnik tego ważnego i pożytecznego spotkania jestem przekonany, że dialog i współpraca kulturalna i religijna to właściwa rola Kościoła katolickiego w procesie odnowy życia chrześcijańskiego jednoczącej się Europy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję