Reklama

Tajemnica "Ogrodów Jordanowskich"

Doktor Henryk Jordan z Przemyśla

Place gier i zabaw dla dzieci, przy projektowaniu struktur mieszkalnych zgodnie z zasadą akademicką, powinny być stałą troską projektantów i architektów. To ważny element zagospodarowania przestrzeni. O to powinny zabiegać władze samorządowe. W praktyce rodzice dzieci otrzymują rozwiązania zależne od kompetencji projektantów i stanu finansów inwestora. Może warto tu przybliżyć rozwiązania Polaka z przełomu wieku XIX i XX, projekty ogrodów jordanowskich. Ich autorem, nawet w skali światowej był prof. Henryk Jordan (1842-1907).

W lipcu minie 160. rocznica urodzin tego prekursora i zwolennika równoczesnego rozwoju intelektualnego i fizycznego młodzieży.

Urodzony w Przemyślu, długo w nim mieszkał. Studia odbywał w kraju i za granicą. Lekarz ginekolog-położnik. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był posłem m. Krakowa na Sejm Krajowy, pełniąc funkcję prezesa komisji sanitarnej. Inspirowany rozwiązaniami amerykańskimi, w 1888 r. w Krakowie założył Park Miejski. Pierwszy w Polsce ogród gier i zabaw ruchowych. Tu odbywały się ćwiczenia fizyczne prowadzone nieodpłatnie dla dzieci i młodzieży szkolnej ze stałym kierownictwem pedagogicznym. Przez cały dzień można było tu korzystać z porady trenera. Wprowadzono gry sportowe takie jak: piłka nożna, siatkowa, tenis, palant. W dni wolne od pracy organizowano wycieczki krajoznawcze. Na miejscu można było uzyskać poradę jak uprawiać działkę, ogród. Prowadzono warsztaty dla nauki młodzieży m.in. z rodzin rzemieślniczych. Było to potrzebne, gdyż powstał przemysł i wielu ludzi otrzymało tu pracę.

Inicjatywa prof. Henryka Jordana znalazła licznych naśladowców w kraju i za granicą. W roku 1895 powstał z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem 2-letni kurs wychowania fizycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Była to pierwsza w Polsce placówka kształcenia wychowawców fizycznych na poziomie akademickim.

W roku 1899 wystąpił z inicjatywą wprowadzenia do szkół średnich obowiązkowych lekcji gimnastyki i instytucji lekarzy szkolnych. Z braku pieniędzy ta inicjatywa obecnie nie funkcjonuje, brakuje dobrej woli ministerstwa finansów. Przez wiele lat był redaktorem Przewodnika Higienicznego. Napisał wiele prac z dziedziny ginekologii i położnictwa, które tłumaczono na inne języki. Był człowiekiem nauki. Na szczególną uwagę zasługuje również to, iż Profesor pierwszy zorganizował oddziały przysposobienia wojskowego (pierwszy Pułk Dzieci Krakowskich) . Przewidział konieczność przygotowania młodzieży w tym kierunku przed I wojną światową. Prekursor, wspaniały profesor zmarł w Krakowie.

Cenne inicjatywy rozwoju fizycznego młodzieży polskiej proponowane przed stu laty są stale aktualne. W okresie renesansu komputera, Internetu, ciągłego siedzenia przy wynalazkach technicznych, należy przypominać o pracy polskiego uczonego, który kładł nacisk na wszechstronny rozwój młodzieży.

Jest to temat do popularyzacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Również dla władz samorządowych, które zatwierdzają budżety dla oświaty.

Na koniec podzielę się pewnym skojarzeniem osobistym terminu "Ogrody jordanowskie". W latach 60. XX w., chodziłem na kontrolę pediatryczną z moimi dziećmi. Poznałem sędziwego lekarza, który był studentem prof. Henryka Jordana. Zawsze mi przypominał o konieczności długich spacerów z dziećmi do ogrodu jordanowskiego. W mojej dzielnicy był tylko jeden plac zabaw dla dzieci, dobrze zadrzewiony. Tylko starsi mieszkańcy ten termin znali.

Wielka szkoda, że nauka polska zapomniała o swoim wkładzie do wiedzy światowej, dotyczącej równoczesnego rozwoju intelektualnego i fizycznego młodego pokolenia. Szczególnie obecnie jest to ważne zadanie również dla rodziców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kaliska: zmiany kapłanów

2021-06-09 09:57

[ TEMATY ]

ksiądz

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.kalisz.pl

Biskup Damian Bryl wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych.

Dekrety ogłoszone 8 czerwca br.:

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Witold Kieżun - weteran AK, powstaniec warszawski, ekonomista

2021-06-13 12:53

[ TEMATY ]

zmarły

Dominik Różański

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Miał 99 lat.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie +Wypad+, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję