Reklama

Kościół

Uroczystości Bożego Ciała - zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi

Bez głównej procesji eucharystycznej ulicami miasta lub tylko wokół kościoła, za to przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych wewnątrz i na zewnątrz świątyń - tak będą organizowane w czwartek 3 czerwca tegoroczne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała).

[ TEMATY ]

Częstochowa

Płock

Boże Ciało

Kielce

Kalisz

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszczególne kurie diecezjalne informują o tym w wydawanych komunikatach dla duchowieństwa i wiernych świeckich.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezji warszawsko-praskiej biskup pomocniczy Jacek Grzybowski przypomniał w diecezjalnym komunikacie, że tegoroczną uroczystość Bożego Ciała należy zorganizować w parafiach w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa.

Bp Grzybowski powołuje się na tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r., w którym zapisano (par. 26, ust. 10 pkt 1), że do 5 czerwca "zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać" pod warunkiem, że w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Z kolei na zewnątrz (pkt 2) uczestnicy mogą przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

W komunikacie kurii warszawsko-praskiej zaznaczono zatem, że "roztropnej decyzji Księdza Proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała".

Reklama

Ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym należy uzgodnić z odpowiednimi władzami. Wskazane jest skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi sprawującymi nadzór nad obszarem parafii.

Bp Grzybowski poinformował też, że w miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie. Gdyby jednak pojawiły się nowe decyzje władz państwowych lub sanitarnych, zostaną one niezwłocznie przekazane księżom proboszczom.

Kalisz

Kuria kaliska prosi, aby podczas uroczystości Bożego Ciała nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych. Obecne regulacje nie zabraniają bowiem zorganizowania procesji eucharystycznych.

Kuria w Kaliszu także powołuje się na rozporządzenie Rady Ministrów, dodając, że w zgromadzeniach liturgicznych sprawowanych na zewnątrz należy przestrzegać odległości 1,5 metra, ale nie ma nakazu noszenia maseczki na świeżym powietrzu. Zachęca przy tym, aby tam gdzie to jest możliwe, celebrację Mszy św. przed lub na zakończenie procesji zorganizować na zewnątrz kościoła.

Kuria prosi proboszczów o zgłaszanie tras procesji oraz prośby o zabezpieczenie policji według systemu wypracowanego w minionych latach. Należy pamiętać również o poinformowaniu zarządcy dróg — w przypadku, gdy teren nie należy do parafii.

Kielce

Reklama

Podczas uroczystości Bożego Ciała w diecezji kieleckiej nie będzie głównej procesji do czterech ołtarzy ulicami Kielc, możliwe są natomiast w obrębie parafii, ale z zachowaniem wszelkich obowiązujących restrykcji.

- Z punktu widzenia Sanepidu w Kielcach nie ma przeszkód, byleby zostały zachowane przepisy sanitarne. Chodzi o zachowanie dystansu między uczestnikami wynoszącego 1,5 m. W przypadku trudności z zachowaniem dystansu, zaleca się noszenie maseczek – mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik kurii w Kielcach. Dodaje, że decyzją bp. Jana Piotrowskiego nie odbędzie się tradycyjna procesja przez Kielce.

Natomiast główna Msza św. odbędzie się o godz. 11.00 w bazylice katedralnej, a po niej procesja wokół kościoła do czterech ołtarzy, pod przewodnictwem bp. Jan Piotrowskiego – poinformował KAI ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Zastrzegł, że mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany, gdyby zostały poluzowane obostrzenia sanitarne.

Co do organizowania procesji w poszczególnych parafiach, decyzję podejmują księża proboszczowie. W przypadku wyjścia na ulice należy odpowiednio wcześniej poinformować władze samorządowe. Dobrze byłoby też skonsultować organizację procesji z miejscową jednostką powiatową Sanepidu.

- W kościołach nadal obowiązują przepisy, według których może w nich przebywać 1 osoba na 15 m2, a wierni mają obowiązek nosić maseczki – podkreśla ks. Cisowski.

Częstochowa

Reklama

Kuria w Częstochowie wskazuje, że procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze należy urządzać na placu kościelnym, „jeśli to możliwe, wykorzystując także istniejące kaplice lub krzyże” - poinformował w imieniu metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy św. organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – informuje ks. Polak.

Kapłan podkreśla, aby wszystkie uroczystości „organizować z uwzględnieniem obecnie obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa”.

W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej. "Z racji na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną prosimy o systematyczne zapoznawanie się z odpowiednimi wytycznymi władz kościelnych i państwowych, ponieważ powyższe decyzje mogą ulec zmianie” – poinformował ks. Polak.

2021-05-24 18:01

Oceń: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogród św. Józefa

Niedziela Plus 44/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

Kalisz

diecezja.kalisz.pl

Przed wejściem do ogrodu stoi wykonana z brązu figura św. Józefa

Przed wejściem do ogrodu stoi wykonana z brązu figura św. Józefa

To miejsce jest zaproszeniem, żeby wraz ze św. Józefem uczyć się przeżywania życia po Bożemu – podkreślił biskup kaliski Damian Bryl.

W sąsiedztwie Narodowego Sanktuarium św. Józefa powstał Ogród św. Józefa, gdzie wierni będą mogli odprawiać nabożeństwo siedmiu smutków i siedmiu radości św. Józefa. Pomysłodawcą stworzenia ogrodu świętego jest ks. prał. Jacek Plota, który wyjaśnił, że o takie miejsce, gdzie można pobyć i pokontemplować w ciszy, pytali pielgrzymi, turyści, parafianie i mieszkańcy Kalisza.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego 8 września błogosławi się ziarno na zasiew?

2025-09-08 17:37

[ TEMATY ]

Narodzenie NMP

Grażyna Kołek

8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów ziarno przeznaczone na zasiew. Skąd wywodzi się ta tradycja i dlaczego trwa? Na te pytania odpowiedział liturgista, ks. dr Ryszard Kilanowicz.

8 września obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. – W Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu narodzenia Maryi, ani informacji o jej rodzicach. Te wiadomości czerpiemy z apokryfów, zwłaszcza z Protoewangelii Jakuba z II wieku. Według niej rodzicami Maryi byli Joachim i Anna, którzy po długiej modlitwie otrzymali od Boga dar potomstwa – wyjaśnia ks. dr Ryszard Kilanowicz. – Według apokryfu z pierwszych wieków, z Ewangelii Narodzenia Maryi, Święta Rodzina, uciekając do Egiptu przed żołnierzami, spotkała rolnika, który siał pszenicę. Mężczyzna przyjął ich bardzo życzliwie i poczęstował ich tym co miał – plackami z mąki pszennej – mówi liturgista, dodając, że mężczyzna bardzo przejął się i zapytał Maryi i Józefa, co ma powiedzieć żołnierzom, gdy będą o nich pytać. – Matka Boża odpowiedziała, żeby mówił tylko prawdę, bo każde kłamstwo jest grzechem i nie podoba się ono Panu Bogu. Gdy rolnik wyjaśnił wojom, kiedy widział Świętą Rodzinę, ci zawrócili pościg za nimi. Gospodarz natomiast zobaczył wówczas, że na tym polu, które obsiał, jest już dojrzała pszennica – opowiada ks. dr Kilanowcz.
CZYTAJ DALEJ

Usiądź i rozważ

2025-09-09 12:23

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga przyjął nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.

Bp Maciej Małyga przyjął nowe pary rejonowe Domowego Kościoła.

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Wrocławskiej spotkał się w parafii św. Maksymiliana we Wrocławiu na powakacyjnej pielgrzymce podsumowującej czas rekolekcji i działania w diecezji.

Była to także okazja do otworzenia nowego roku formacyjnego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który przyjął przyrzeczenia nowych par rejonowych, do Domowego Kościoła włączony został również krąg z parafii na Gądowie. O piękną oprawę muzyczną liturgii zadbali członkowie specjalnych warsztatów liturgicznych przygotowanych przez Diecezjalną Diakonię Muzyczną w dniach 5-7 września.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję