Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeci katolicki kraj świata

Stany Zjednoczone Ameryki są obecnie 3. pod względem liczebności katolickim krajem świata - mieszka tu prawie 63,7 mln katolików. Na pierwszym miejscu jest Brazylia ze 140 mln, a na drugim - Meksyk z ponad 100 mln katolików. Dane te przynosi najnowsze wydanie amerykańskiego Catholic Almanac na 2002 r. Na kolejnych miejscach za USA znajdują się - według tegoż rocznika - Filipiny, Włochy, Francja, Polska, Hiszpania i Kolumbia. Łącznie na świecie żyje 1 033 129 000 katolików.
W samych Stanach Zjednoczonych stanowią oni 22,8 proc. miejscowej ludności, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do ubiegłego roku, i są największą jednorodną grupą wyznaniową w tym kraju; najwięcej żyje tam protestantów, ale są oni podzieleni na wiele mniejszych Kościołów i wyznań, niekiedy znacznie różniących się między sobą. Najbardziej katolickim stanem jest Rhode Island, gdzie stanowią oni 63,1 proc. miejscowej ludności; jest to też jedyny stan, w którym katolicy są większością wyznaniową. Na dalszych miejscach znajdują się stany: Massachusetts - 47,6%, New Jersey - 44,4, Connecticut - 40,6 i Nowy Jork - 39,7%.

Dni KUL w Bratysławie

"Trzy doktoraty oraz ponad 40 tytułów magisterskich i licencjackich otrzymanych przez Słowaków w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim to owoc 4-letniej współpracy KUL z Uniwersytetem Trnawskim (UT)" - przypomniano m.in. podczas obchodów Dni KUL w Bratysławie, 5-6 lutego br.
Rektor UT, prof. Peter Blaho, powiedział, że jego Uniwersytet nieprzypadkowo współpracuje z KUL. "Na naszej uczelni respektowane są przede wszystkim wartości chrześcijańskie. Staraliśmy się nawet o przyznanie nam tytułu uniwersytetu katolickiego" - podkreślił.
Profesorzy KUL wygłosili w Bratysławie referaty poświęcone różnym aspektom życia społecznego. Wcześniej nuncjusz apostolski w Słowacji abp Józef Henryk Nowacki odprawił Mszę św. i wygłosił homilię w kościele św. Wincentego aO Paulo w Bratysławie.
Organizatorem Dni KUL była Słowacka Prowincja Ojców Misjonarzy, Ambasada RP w Bratysławie, Uniwersytet Trnawski oraz Redakcja czasopisma Forum scientiae et sapientiae (Dni KUL w Bratysławie były częścią obchodów 10. rocznicy odnowienia Uniwersytetu Trnawskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centralne obchody X Światowego Dnia Chorych

W sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Vailankanny w południowych Indiach - zwanym ,Lourdes Wschodu´ - odbyły się centralne obchody X Światowego Dnia Chorych. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył wysłannik Jana Pawła II, abp Javier Lozano Barragan, przewodniczący Papieskiej Rady ds Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wraz z abp Barragan Mszę św. odprawili m. in. abp Lorenzo Baldisseri, nuncjusz apostolski w Indiach i Nepalu, kard. Iwan Dias, arcybiskup Bombaju, 20 arcybiskupów i biskupów z Indii i kontynentu azjatyckiego oraz 50 kapłanów. Na placu przed bazyliką i w samej bazylice zebrało się ok. 20 tys. wiernych.
Podczas homilii abp Barragan m.in. przekazał pozdrowienia od Ojca Świętego dla Kościoła w Indiach. Podczas Mszy św. został udzielony również wielu zgromadzonym sakrament namaszczenia chorych.

Chrześcijanie i muzułmanie podpisali porozumienie pokojowe

Po trwających 3 lata walkach między chrześcijanami a muzułmanami na Molukach podpisano porozumienie pokojowe. W konflikcie zginęły tysiące ludzi, a setki tysięcy musiały opuścić archipelag. W negocjacjach, które odbyły się w miejscowości Malino na wyspie Sulawesi (Celebes), 11-12 lutego br., uczestniczyli przedstawiciele katolików, protestantów i muzułmanów. Stronę rządową reprezentował m.in. minister ds. społecznych - Jusufa Kali. Nad spokojnym przebiegiem obrad czuwało wojsko i 1, 7 tys. policjantów. "W rozmowach za najważniejsze uznano obustronne przeprosiny i tym samym doprowadzenie do pojednania" - powiedział agencji Fides jeden z obserwatorów spotkania.
Zanim doszło do porozumienia w Malino, chrześcijanie i muzułmanie 5-krotnie spotykali się w innych miastach południowej części wyspy Sulawesi. Pokojowe porozumienia zawarte wtedy pozwoliły na rozpoczęcie odbudowy szkół, kościołów, meczetów i innych obiektów zniszczonych w trakcie walk. Tony Pariela, protestancki szef misji pojednania, za najważniejsze uważa obecnie rozbrojenie i zlikwidowanie groźnych grup militarnych, przede wszystkim bojowników muzułmańskich z organizacji Laskar Dżihad.

Reklama

BRAZYLIA

Emerytowany arcybiskup Rio de Janeiro - kard. Eugenio de ArauMjo Sales skrytykował popierany przez pewne kręgi polityczne Brazylii pomysł zalegalizowania narkotyków miękkich. Kampanię - wysuwającą m.in. argument, że przyczyni się to do zwalczania handlu narkotykami - nazwał "manewrowaniem opinią publiczną". Takie ustawodawstwo pozostawi nietkniętą "kopalnię złota, jaką jest handel narkotykami" - napisał kardynał na łamach dziennika Journal do Brasil.
Kard. Sales uważa, że legalizacja takich narkotyków jak marihuana byłoby "moralną zbrodnią" władz. Jego zdaniem, rząd ma obowiązek surowo tępić miejsca produkcji narkotyków i handlu nimi, gdyż są to "miejsca, przez które coraz bardziej zatruwane jest młode pokolenie" Brazylii.

WIELKA BRYTANIA

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii nakazał wstrzymanie sprzedaży pigułki wczesnoporonnej, znanej jako RU-486 (lub m.in. jako mifepriston czy mifegyne), która jest dostępna na rynku od ubiegłego roku. Zezwolenie na sprzedaż pigułki zaskarżyły w Sądzie Najwyższym organizacje walczące w obronie życia poczętego. Unieważniając zezwolenie na sprzedaż pigułek, sąd powołał się na przepis prawny z 1861 r., który zakazuje przyjmowania " trucizn i innych szkodliwych środków", które powodują poronienie. W Wielkiej Brytanii od 1967 r. obowiązuje liberalna ustawa aborcyjna, której sprzeciwia się od lat Kościół katolicki. Liczba aborcji w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie 160 tys. rocznie. Pigułka wszesnoporonna liczbę tę jeszcze powiększa.
CHORWACJA

Reklama

"Mentalność komunistyczna przetrwała" - stwierdził abp Zagrzebia Josip Bozanić w homilii wygłoszonej podczas Mszy św., odprawianej w rocznicę śmierci bł. Alojzego Stepinaca.

Abp Bozanić ostro skrytykował antykościelną politykę władz, nawiązując do wzrastającego napięcia między hierarchią kościelną a rządem w Chorwacji. Zwrócił m.in. uwagę na, jak to określił, "perfidny sposób, w jaki odmawia się wiernym, rodzicom i Kościołowi w kraju prawa do troski o dzieci i młodzież i wychowania ich według własnych przekonań". Przypominając o zaangażowaniu Kościoła chorwackiego na rzecz obrony godności ludzkiej, Ksiądz Arcybiskup powiedział, że obecnie Kościół jest "wyzywany i obrzucany błotem".

ROSJA

Patriarchat Moskiewski uczcił przypadającą obecnie 1900. rocznicą męczeńskiej śmierci papieża Klemensa I
na Krymie. Obszerny materiał o męczeństwie katolickiego papieża na "kanonicznym terytorium" Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ukazał się 11 lutego br. - dokładnie w tym samym dniu, gdy Stolica Apostolska ogłosiła przekształcenie administratur apostolskich w Rosji w normalne diecezje. O uroczystościach - związanych ze wspomnieniem tego papieża-męczennika - poinformowało specjalne oświadczenie Patriarchatu Moskiewskiego, w którym przypomniano, że minęło 19 stuleci od chwili, gdy Klemens "męczeństwem zaświadczył o swojej wierze w Zbawiciela", stając się tym samym "naszym niebieskim orędownikiem u Pana". W Sewastopolu wystąpiono z prośbą do władz ukraińskich, aby życie św. Klemensa " i innych świętych z Krymu" włączyć do programów nauczania we wszystkich szkołach. Imieniem Świętego nazwano też oficjalnie bezimienny dotychczas przylądek w zatoce Kazachija, gdzie miał zginąć papież Klemens.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Zainaugurowała działalność "Tele Padre Pio" - stacja telewizyjna kapucynów w San Giovanni Rotondo w Apulii (Włochy). Na razie odbierana jest tylko w najbliższej okolicy, jednak w niedalekiej przyszłości kapucyni zamierzają rozpocząć nadawanie z satelity.

Zmarł Hermann Icking, sekretarz generalny Caritas Europa.

Chińskie władze uwolniły niespodziewanie protestanta z Hongkongu, skazanego na 2 lata więzienia za przemyt ponad 16 tys. egzemplarzy Biblii. Li Guangqiang, któremu pierwotnie groziła kara śmierci, pozostanie w areszcie domowym.

Po międzynarodowej akcji w obronie 18-letniej Sudanki - skazanej na ukamienowanie za to, że spodziewa się nieślubnego dziecka - orzeczenie tamtejszego sądu zostało cofnięte. Za skazaną ujmowali się m.in. Wspólnota św. Idziego oraz były dyrektor generalny Radia Watykańskiego - kard. Roberto Tucci.

W nowojorskim WTC 11 września 2001 r. zginęły 2843 osoby - podały władze miejskie po wielomiesięcznej drobiazgowej analizie ( początkowo liczbę ofiar szacowano na 6700). 28 nazwisk na liście zaginionych wymaga dalszych ustaleń. Zidentyfikowano szczątki 712 osób.

Premier Izraela Ariel Szaron podczas wizyty w Waszyngtonie namawiał prezydenta George´a W. Busha do zerwania stosunków z palestyńskim przywódcą JasiMrem Arafatem. Rzecznik prezydenta USA wykluczył jednak taką możliwość. Tymczasem Arafat wyznaczył swojego następcę. Będzie nim przewodniczący parlamentu palestyńskiego Abu Alaa lub dotychczasowy zastępca Arafata Abu Mazen.

Rząd Szwecji przedstawił w parlamencie projekt ustawy, który zezwala parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Według obserwatorów, ustawa zostanie przyjęta.

Przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze rozpoczął się proces oskarżonego m.in. o ludobójstwo byłego prezydenta Jugosławii Slobodana MilosSevicia. Ma on potrwać 2 lata.

Prezydent Francji Jacques Chirac oświadczył, że będzie ubiegać się o drugą kadencję podczas wiosennych wyborów prezydenckich.

Szefowa austriackiej dyplomacji Benita Ferrero-Waldner oświadczyła, że jej kraj nie zawetuje przyjęcia Czech do Unii Europejskiej ani z powodu sporu o Temelin, ani z powodu roszczeń Niemców sudeckich wobec Pragi.

Z udziałem przedstawicieli 71 państw europejskich i islamskich ( m.in. szefów MSZ-ów) zakończyła się w Stambule konferencja na temat możliwości porozumienia między światem zachodnim a islamskim. Zorganizowały ją władze Turcji, "kraju-pomostu" między Wschodem a Zachodem.

"Kraje Grupy Wyszehradzkiej oczekują, że po wejściu do Unii Europejskiej będą traktowane na równi z obecnymi państwami UE w dostępie środków z unijnego budżetu, przeznaczanych na wsparcie rolnictwa i wsi oraz uboższych krajów i regionów". Takie wspólne stanowisko uzgodnili wstępnie główni negocjatorzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

W Czeczenii w nieznanych okolicznościach "zaginęła" Anna Politkowska z Nowej Gaziety - obecnie jedyna reporterka, która wbrew zakazowi rosyjskich władz dokumentowała zbrodnie dokonywane w kaukaskiej republice.

Po deklaracji prezydenta G. W. Busha, który zaliczył Iran do "osi zła", obchody 23. rocznicy rewolucji islamskiej stały się okazją zademonstrowania wrogości wobec USA. Prezydent Mohammed Chatami przemawiał do tysięcy manifestantów, którzy wznosili transparenty: " Śmierć Ameryce!".

W Izraelu odżył ruch pokojowy: ok. 10 tys. Izraelczyków i Palestyńczyków przemaszerowało przez Tel Awiw w proteście przeciwko okupacji terenów arabskich przez Izrael i zbrodniczej polityce premiera Ariela Szarona. Manifestacja została zwołana przez Gusz Szalom - koalicję izraelskich ruchów działających na rzecz pokoju.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję