Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

II Dzień Papieski w Polsce - 13 października 2002 r.

Drugi Dzień Papieski w Polsce odbędzie się 13 października br. Towarzyszyć mu będą wystawy, koncerty, liturgie i ogólnopolska zbiórka pieniędzy na pomoc dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
Temat tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: Jan Paweł II - świadek nadziei. Głównym celem Dnia jest pogłębianie wiedzy o pontyfikacie Papieża-Polaka. Jednym z głównych organizatorów Dnia Papieskiego i zarazem przewodniczącym Rady Fundacji jest abp Tadeusz Gocłowski.
Katechezom, konferencjom i sesjom poświęconym nauczaniu Jana Pawła II towarzyszyć będą akcje charytatywne. Po raz drugi wolontariusze w całej Polsce zbiorą pieniądze na stypendia dla zdolnej ubogiej młodzieży. W ubiegłym roku udało się zebrać 2,7 mln zł, co pozwoliło na przyznanie ponad tysiąc stypendiów dla uczniów szkół średnich i gimnazjów w 36 diecezjach.
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs akademicki o indeks i staż dziennikarski im. bp. Jana Chrapka. Laureaci będą mogli rozpocząć studia na Uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim. W przeddzień Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostaną, już po raz trzeci, nagrody TOTUS - za szczególne osiągnięcia w działalności charytatywnej, wychowawczej i w propagowaniu nauczania Ojca Świętego.

Ojciec Święty i Matka Teresa to największe autorytety polskich gimnazjalistów

Gimnazjaliści z całej Polski orzekli, że Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty są ich największymi autorytetami. Gimnazjaliści z 497 szkół z całej Polski tworzyli "Złotą Listę Autorytetów", przysyłając propozycje osób, od 6 do 10, najbardziej cenionych lub podziwianych. To pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Interdyscyplinarnego "Liga XXI wieku", organizowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA.
Trzecie miejsce w rankingu zajęli członkowie rodziny: mama, tata, rodzeństwo lub dziadkowie. Na czwartym miejscu uplasowała się księżna Diana, a na piątym Adam Małysz.
Umiejętność przebaczania, słuchania i dialogu, zwłaszcza z młodzieżą, a także wiedza i skromność - to cechy, za które młodzi cenią Jana Pawła II. Matkę Teresę z Kalkuty gimnazjaliści docenili za miłość i poświęcenie dla chorych. Księżna Diana została wyróżniona za działalność charytatywną, a Adam Małysz, oczywiście, za osiągnięcia sportowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laureaci nagrody "Bóg zapłać" za 2002 r.

Od 1986 r. środowisko miesięcznika Powściągliwość i Praca publicznie wyraża swą wdzięczność tym, którzy dają innym wypróbowane wzorce postaw moralnych, ponoszą szczególny trud w kształtowaniu postaw młodego pokolenia i odznaczają się wrażliwością na ludzkie problemy.
Kapituła nagrody "Bóg zapłać", składająca się z zespołu redakcyjnego, najbliższych współpracowników i laureatów nagrody z poprzednich lat, postanowiła w bieżącym roku prosić o przyjęcie szczególnego " Bóg zapłać" i symbolicznego medalu następujące osoby:
Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na wychodźstwie - za wierność Polsce i krzewienie patriotyzmu oraz idei państwa obywatelskiego i przedsiębiorczości.
Sędziego Bogusława Nizieńskiego za wytrwałą postawę, odpowiedzialność i nieuleganie koniunkturalnym naciskom pracy na stanowisku rzecznika interesu publicznego.
Nagrodę zbiorową przyznano dr. inż. Antoniemu Ziębie i krakowskiemu środowisku obrońców życia - za stworzenie i prowadzenie inicjatywy wydawniczej składającej się na siedem katolickich tytułów prasowych: Źródło, Wychowawca, Droga, Jaś, Dominik, Służba Życiu i Nasza Arka.

Włamanie do "starego kościoła" w Zakopanem

Cenna zabytkowa figura św. Anny padła łupem złodziei, którzy włamali się do drewnianego kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Klemensa w Zakopanem. Świątynia, licząca ponad 150 lat, została ostatnio gruntownie wyremontowana i ponownie przywrócona do kultu. Oprócz elewacji udało się odnowić wnętrze świątyni oraz zabytkowe figurki. Jedną z nich, przedstawiającą św. Annę, wynieśli złodzieje.
Remont zabytkowego obiektu był konieczny ze względu na jego unikatowy charakter. Znajduje się bowiem na trasie planowanego szlaku drewnianej architektury sakralnej Małopolski i Podkarpacia.
Zabytkowa drewniana świątynia znajduje się na terenie parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Górale nazywają ją " starym kościołem".

Reklama

40-godzinne Nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu

W dniach 10-12 lutego na Jasnej Górze trwało Nabożeństwo, które przygotowuje wiernych do Wielkiego Postu. Tegoroczne intencje adoracji i modlitw to: wynagradzająca za zniewagi Najświętszego Sakramentu; za Kościół i Ojca Świętego Jana Pawła II; błagalna o miłosierdzie i pokój dla świata; o lepsze poznanie i spotkanie Jezusa Chrystusa w sakramentach, Piśmie Świętym i drugim człowieku. Nabożeństwom przewodniczyli ojcowie: Jan Bednarz, Kazimierz Maniecki, Jan Meller, Wiesław Zając, Ireneusz Wybraniak, Robert Kurowidzki. Tradycją 40-godzinnego Nabożeństwa jest, że Adorację przy Najświętszym Sakramencie podejmują w określonych godzinach zgromadzenia zakonne, organizacje jasnogórskie, ruchy i stowarzyszenia religijne. W tym roku były to: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Odnowa w Duchu Świętym, Chór Żeński "Kółeczko", Jasnogórski Chór Mieszany, bracia junioryści i kandydaci do Zakonu. Nabożeństwo zakończyły 12 lutego uroczyste Nieszpory pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Jana Wątroby.

Dzień Solidarności z Dziećmi w Afryce

Spotkanie 14 lutego rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Andrzeja Halemby, dyrektora Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie i sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zgromadzonych powitał w imieniu Jasnej Góry o. Nikodem Kilnar, który przez kilka lat pracował w misji paulińskiej w RPA. W homilii ks. Halemba podkreślił, że kontynent afrykański trapi wiele bolączek, chorób i słabości - wśród nich problem edukacji. "Tylko 1/4 mieszkańców Afryki potrafi czytać i pisać. Wśród starszych analfabetyzm sięga 40%. Zaledwie 60% dzieci może uczęszczać do szkół. Dzieci zamiast się uczyć, muszą ciężko pracować, muszą utrzymywać swoją rodzinę, ( ...) o szkole mogą tylko marzyć - mówił ks. Halemba. - Pomóżmy im. Wesprzyjmy ich naszą modlitwą i ofiarą".
Po Mszy św. w Sali o. Kordeckiego koncertował zespół " Przyjaciele Światła" z Konga i Rwandy oraz odbył się konkurs misyjny z "afrykań skimi" nagrodami. Kulminacyjnym punktem dnia było uroczyste otwarcie wystawy Dzieci Afryki, którego dokonał podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Ekspozycję tworzy 55 fotografii Piotra Barchańskiego, przedstawiających dzieci afrykańskie. Fotogramy są uzupełnione informacjami o aktualnej sytuacji mieszkańców Afryki.

Reklama

Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Elbląskiej i Pelplińskiej

Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów rozpoczęło 15 lutego ok. 1,3 tys. uczniów z diecezji elbląskiej. Spotkanie, któremu patronował biskup pomocniczy diecezji Józef Wysocki, rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Następnie maturzyści wzięli udział w Drodze Krzyżowej, śpiewanej przez zespół młodzieżowy z Malborka. O godz. 23.00 ks. Piotr Towarek wygłosił katechezę skoncentrowaną wokół tematu pielgrzymki: Jam jest chleb życia. Młodzież dyskutowała później na ten temat w grupach. W programie znalazło się także Nabożeństwo Pokutne i Różaniec. Kulminacyjnym punktem była Msza św. o godz. 3.15 nad ranem, której przewodniczył bp Józef Wysocki w koncelebrze 26 kapłanów. Pielgrzymkę przygotował ks. Piotr Bryk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Elbląskiej i Pelplińskiej

Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów rozpoczęło 15 lutego ok. 1,3 tys. uczniów z diecezji elbląskiej. Spotkanie, któremu patronował biskup pomocniczy diecezji Józef Wysocki, rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Następnie maturzyści wzięli udział w Drodze Krzyżowej, śpiewanej przez zespół młodzieżowy z Malborka. O godz. 23.00 ks. Piotr Towarek wygłosił katechezę skoncentrowaną wokół tematu pielgrzymki: Jam jest chleb życia. Młodzież dyskutowała później na ten temat w grupach. W programie znalazło się także Nabożeństwo Pokutne i Różaniec. Kulminacyjnym punktem była Msza św. o godz. 3.15 nad ranem, której przewodniczył bp Józef Wysocki w koncelebrze 26 kapłanów. Pielgrzymkę przygotował ks. Piotr Bryk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
16 lutego przybyła pielgrzymka maturzystów diecezji pelplińskiej. Ok. 2,5 tys. uczniów pod opieką 52 duszpasterzy od rana zjeżdżało na Jasną Górę. Indywidualną modlitwę, zwiedzanie Sanktuarium oraz Drogę Krzyżową, odprawianą w grupach szkolnych, klasowych lub parafialnych, zakończyło wspólne nabożeństwo różańcowe o godz. 16.00 w Bazylice, któremu przewodniczył ks. Andrzej Szopiński z Więcborka (Krajna) wraz z młodzieżą maturalną z tego miasta. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi. O oprawę Liturgii zadbała młodzież z Kościerzyny (Kaszuby) oraz zespół "Cor Jezu" z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim (Kociewie) pod kierownictwem ks. A. Ossowskiego. Po Eucharystii młodzież przeszła do Sali o. Kordeckiego, gdzie wysłuchała świadectwa muzyka Jana Budziaszka ("Skaldowie"), połączonego z koncertem. Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski. Organizatorem modlitewnego spotkania był ks. Antoni Bączkowski - diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji pelplińskiej.

W SKRÓCIE

11 lutego przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski i administrator Jasnej Góry - o. Czesław Brud odprawili Mszę św. w intencji dobrodziejów Sanktuarium - prezesów, dyrektorów i pracowników wraz z rodzinami z firmy "Buderus" (kotły grzewcze) oraz "Wilga" ( przedsiębiorstwo instalacyjne), dziękując w ten sposób za budowę dwóch nowoczesnych kotłowni na Jasnej Górze.

11 lutego - w ramach obchodów Dnia Chorego, na Jasnej Górze odprawiono Nabożeństwo Lourdzkie, połączone z błogosławieństwem chorych. Nabożeństwu przewodniczył o. Kamil Szustak.

13 lutego - w Środę Popielcową pod przewodnictwem byłego generała Zakonu Paulinów - o. Jana Nalaskowskiego odprawiona została Eucharystia wspólnotowa, połączona z obrzędem poświęcenia popiołu. We Mszy św. uczestniczyli ojcowie i bracia paulini przeżywający dzień skupienia.

15 lutego Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił generał Zakonu Kamilianów - o. Frank Monks, Irlandczyk z pochodzenia. Towarzyszyli mu: o. Luca Perletti - sekretarz generalny Zakonu, o. Jerzy Kuk - główny archiwista Zakonu i jednocześnie tłumacz oraz o. Franciszek Bieniek - prowincjał prowincji polskiej Zakonu Kamilianów. Główna siedziba Zakonu i jednocześnie siedziba Ojca Generała i Konsulty znajduje się w Rzymie.

15 lutego w Kaplicy Cudownego Obrazu uczczono modlitwą 5. rocznicę powołania Instytutu Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja.

ZAPOWIEDZI

5-6 marca - Dni skupienia sióstr pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych.

7 marca - Krajowa Izba Gospodarcza.

9 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gdańskiej;
- Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Wrocławskiej.

9-10 marca - 18. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych.

9, 11 marca - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gnieźnieńskiej ( I, II seria).

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Spodziewana wizyta Ojca Świętego w Polsce w 2002 r. była jednym z tematów spotkania Prezydenta RP z Prymasem Polski, które odbyło się 20 lutego br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ponad 4,5 mln zł zebrały w 2001 r. Papieskie Dzieła Misyjne - podał ich dyrektor - ks. Jan Piotrowski podczas spotkania podsumowującego ubiegłoroczną działalność Papieskich Dzieł Misyjnych.

Przebywający z wizytą w Warszawie sekretarz generalny NATO - lord George Robertson powiedział m.in., że Polska jest dobrym i wiarygodnym sojusznikiem. Jednocześnie przypomniał, że nasz kraj musi zwiększyć wydatki na modernizację armii.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się Forum: Wspólnie o przyszłości Europy. Uczestniczyli w nim m.in.: prezydent i rząd RP, parlamentarzyści ze wszystkich ugrupowań oraz przedstawiciele organizacji odpowiedzialnych za integrację z UE.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski najprawdopodobniej podpisze znowelizowaną (głównie głosami SLD) ustawę lustracyjną. Procesy lustracyjne takich prominentów SLD, jak: Józef Oleksy, Jerzy Jaskiernia i Marek Wagner, zostaną umorzone. Tymczasem opozycja zapowiedziała zaskarżenie znowelizowanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd Leszka Millera przyjął projekt ustawy likwidującej Urząd Ochrony Państwa i Wojskowe Służby Informacyjne. Na ich miejsce mają powstać Agencje: Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wywiadu.

Koalicja SLD-UP-PSL przystąpiła do reorganizacji urzędów wojewódzkich. Oficjalnie chodzi o usprawnienie ich pracy i o oszczędności. Nieoficjalnie - to czystka kadrowa.

Minister pracy Jerzy Hausner powołał na szefa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Romana Sroczyńskiego, który był prezesem PFRON za rządów poprzedniej koalicji SLD-PSL. Najwyższa Izba Kontroli, oceniając jego działalność, zarzuciła mu niegospodarność.

Minister oświaty Krystyna Łybacka zmieniła po raz kolejny zdanie i wbrew temu, co obiecywała parlamentarzystom, podpisała rozporządzenie, na mocy którego uczniowie techników będą zdawali maturę nie po III klasie, a po IV.

Sejm uchwalił budżet na 2002 r. Przeciw ustawie głosowało 180 posłów opozycji. Teraz zajmie się nią Senat.

Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd Leszka Millera do powołania Krajowej Spółki Cukrowej do końca czerwca br. Spółka ma być utworzona na podstawie ustawy o regulacji rynku cukru z czerwca 2001 r.

Przewodniczącym Unii Wolności został ponownie Władysław Frasyniuk.

Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport na temat realizacji reformy emerytalnej. Według szacunkowych obliczeń NIK, przyszłe emerytury mogą być niższe, niż to wcześniej przewidywano. Pracujący przez 40 lat mężczyzna może liczyć na świadczenie w wysokości od 44 do 69 % jego ostatniej pensji. Kobieta z 35-letnim stażem pracy dostanie od 34 do 44 % swej płacy.

Ryszard Pieńkowski, były szef skompromitowanego łódzkiego ośrodka TVP, został - zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami - nowym szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (redakcji przygotowującej m.in. telewizyjne Wiadomości i Panoramę). Kontrakt dyrektora TAI opiewa na 3 lata.

Agora SA, wydawca Gazety Wyborczej, podpisała przedwstępną umowę kupna spółki Prószyński i S-ka Czasopisma, wydającej 12 tytułów.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję