Reklama

Żyć bezpiecznie

Problem narkomanii narasta, stanowiąc zagrożenie dla coraz większej grupy ludzi - zwłaszcza młodych. Okazało się, że problem dotyczy nie tylko wąskiej grupy specjalistów i osób bezpośrednio dotkniętych tą patologią, lecz praktycznie całego społeczeństwa. Coraz częściej ukazują się książki i artykuły na ten temat, prowadzone są dyskusje radiowe i telewizyjne, a także w trakcie różnych spotkań, konferencji i sympozjów, stał się on modny szczególnie w mediach. W akcję uświadamiającą i informacyjną włączyły się różne instytucje i organizacje, które od wielu lat starają się prowadzić profilaktykę w tym kierunku. Wymienić należy m.in.: Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii, "Monar", Stowarzyszenie " Powrót z U" i Policję. Akcje te przeprowadzane są głównie w szkołach, placówkach wychowawczych, uczelniach i kościołach wspólnie z zainteresowanymi pedagogami, wychowawcami i duchownymi. Mimo olbrzymiego nakładu pracy efekty są mizerne. Przez jednych problem ten jest traktowany jako swoistego rodzaju "modny temat", inne zaś osoby odpowiedzialne za edukację i wychowanie młodzieży wzbraniają się przed wszelkim działaniem w tym kierunku lub wręcz je sabotują, twierdząc, że ich to absolutnie nie dotyczy, a placówki, za które odpowiadają lub w których pracują są wolne od narkomanii i narkotyków.

Nie oszukujmy się - nie uciekniemy od tego. Oby nie okazało się, że jest już za późno. Musimy, więc wszyscy podjąć zdecydowane kroki w kierunku zapobiegania i przeciwdziałania temu zjawisku, w ten sposób najlepiej i najszybciej ochronimy naszych najbliższych, podopiecznych i wychowanków przed tą straszliwą plagą. Aby jednak sprostać temu niełatwemu zadaniu, niezbędne jest stałe wzbogacanie wiedzy na ten temat, a to wymaga pewnej znajomości specyficznego języka, jaki jest używany do opisu tego zjawiska i rzeczy z nim związanych. Z jednej strony jest to język specjalistyczny pochodzący z kilku dziedzin takich jak: chemia, medycyna i farmacja, z drugiej strony to język, którym posługują się narkomani, młodzież z subkultur, gdzie narkotyki odgrywają ważną rolę oraz dla "szpanu" przez osoby nie mające nic wspólnego z tymi środowiskami. Jest to mieszanina wyrażeń potocznych, naukowych i slangu. O tym napiszę w kolejnych numerach.

Jacek Wrona - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filozofii, nauczyciel, pedagog, funkcjonariusz Policji. Od wielu lat działający w strukturach zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Uczestnik licznych kursów i szkoleń profilaktyki i terapii uzależnień. Od 1996 r. prowadzi cykl prelekcji dla pedagogów, nauczycieli, księży, rodziców, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej na temat przeciwdziałania narkomanii. Współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się osobami uzależnionymi i zapobieganiem narkomanii. Jest autorem publikacji pt. Narkotyki, Narkomania - krótka analiza problemu. Kontakt: tel. 0-609 522-811

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży męskiej we wrocławskim seminarium

2021-06-13 10:12

pl/wikipedia.org/kriskros

Klerycy oraz księża przełożeni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim rekolekcje dla młodzieży męskiej.

Odbędą się one od 19 do 20 czerwca, stacjonarnie w budynku seminarium - pl. Katedralny 14. Hasło naszego dnia skupienia brzmi: “#Zaszczepienie. Nawiązuje ono do biblijnego symbolu winnej latorośli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję