Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkania biblijne z biskupem

Biskup Roman Pindel wygłosił drogą internetową dwie nowe konferencje biblijne.

[ TEMATY ]

biskup Roman Pindel

konferencja biblijna

MJscreen

Biskup głosi konferencję biblijną.

 Biskup głosi konferencję biblijną.

Pierwsze spotkanie z biskupem zorganizowane przez osoby związane z Centrum bł. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku we współpracy z innymi wspólnotami z Podbeskidzia, odbyło się w marcu br. Traktowało o różnych sposobach, sensach, czytania Pisma Świętego.

Następne dwa miały miejsce online w kwietniu („Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz?”) i w maju („Podręcznik życia chrześcijańskiego”).

Trzeba nam czytać tekst w sposób krytyczny, starając się dociec zamiaru autora natchnionego, o co mu chodzi i dlaczego w taki sposób to wyraża. Pismo Święte jest napisane przez człowieka, który żył w określonej kulturze, miał swoje poglądy, uprzedzenia, zatem ono nosi ludzki ślad, niedoskonałość. Widać to szczególnie, kiedy ten sam temat jest podejmowany po 100 czy 200 latach trochę inaczej. Bo Bóg, który natchnął kolejnego człowieka, to natchnął takiego, który już uczynił pewien postęp, nie tylko w wiedzy czy technice, w pojmowaniu i rozumieniu świata, ale także ten kolejny człowiek znał wcześniejsze księgi biblijne, więc jest już człowiekiem lepiej rozumiejącym Boga i Jego zamiary, i dzięki natchnieniu posuwa to Boże objawienie do przodu – zauważył biskup Roman Pindel w drugiej konferencji.

Reklama

W trzeciej podjął próbę pokazania Pisma Świętego jako podręcznik. – Podobnie, jak każdy podręcznik przeznaczony jest do jakiegoś przedmiotu, tak Biblię można by nazwać podręcznikiem życia chrześcijańskiego. Przede wszystkim traktuje o sprawach dziejących się między człowiekiem a Bogiem. Mówi o tym, jak przejść życie, żeby na jego końcu spotkać Boga twarzą w twarz – podkreślił dodając, że to księga dla każdego, wszechstronna i która pomaga: gdy człowiek ma kłopoty i czyta Biblię to się uspokaja.

Konferencje biskupa oraz innych osób można posłuchać na stronie: www.bukowinski.org w zakładce: aktualności – konferencje.

2021-06-01 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Na drodze ku kapłaństwu. Obłóczyny

2022-12-05 08:06

MSD Lublin

Sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i serce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję