Reklama

Obrońcy życia w "Niedzieli"

Nikomu nie trzeba przedstawiać prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, wybitnego polskiego lekarza ginekologa i naukowca. Tysiące Polek i Polaków, a także czytelników w innych krajach uczyło się z jego książek rodzicielskiej mądrości, poznawało tajemnice życia w najwcześniejszej jego fazie, uczyło się, jak o to życie dbać i jak je chronić.
23 kwietnia czytelnicy Niedzieli, na-uczyciele przedmiotu " Wychowanie do życia w rodzinie", katecheci mieli okazję do osobistego spotkania z Profesorem, który w Auli Niedzieli prezentował swoją najnowszą, wydaną w serii Biblioteka "Niedzieli", książkę pt. Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia. Witając Włodzimierza Fijałkowskiego oraz Ewę Kowalewską, dyrektor Human Life International Europe, która również uczestniczyła w tym spotkaniu, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział: "Bóg obdarzył człowieka najwspanialszym darem - świadomym życiem. Dlatego mamy ogromne uznanie dla Pana Profesora, którego praca i książki tak bardzo służą życiu. Dziękujemy również, że zaufał redakcji Niedzieli i nam powierzył wydanie swojej najnowszej książki".
Niezwykły życiorys Profesora przybliżył uczestnikom spotkania znakomity film pt. Droga do Prawdy. Prof. Fijałkowski urodził się w 1917 r., studia medyczne rozpoczął w 1935 r. na wydziale lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej, a za późniejszą działalność w ruchu oporu był aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego. Studia ukończył po wojnie w Edynburgu. Po powrocie do kraju rozpoczął pracę lekarską. Napotkał wiele przeszkód w pracy zawodowej i naukowej, w związku z tym, że - po wprowadzeniu ustawy "O dopuszczalności przerywania ciąży" - konsekwentnie odmawiał dokonywania aborcji, zaś w 1974 r. został zwolniony z Akademii Medycznej w Łodzi. Polska nauka, a przede wszystkim rodzice i dzieci, zawdzięczają Profesorowi upowszechnianie założonej przez niego Szkoły Rodzenia, która stała się szkołą modelową dla całego kraju, promocję rodzicielstwa zgodnego z naturą, rozwijanie wiedzy z zakresu psychologii prenatalnej.
Najnowsza - 26. już książka Profesora Jestem od poczęcia. Pamiętnik dziecka w pierwszej fazie życia jest pozycją wyjątkową. W oparciu o najnowszą wiedzę medyczną oraz doświadczenia rodziców uczestniczących w zajęciach w Szkole Rodzenia Profesor zrealizował oryginalny pomysł, aby prenatalny okres rozwoju człowieka przedstawić w formie pamiętnika. Prof. Fijałkowski zwraca uwagę, że od samego początku, czyli od pierwszej komórki, mamy do czynienia z nową istotą, z człowiekiem, choć na razie jest on tak mały, że trzeba użyć mikroskopu, aby go zobaczyć. Dzięki tej książce możemy, przy odrobinie wyobraźni, zrekonstruować naszą osobistą historię i odkryć raz jeszcze wielką prawdę, że każde życie jest prawdziwym cudem.
Podczas spotkania prof. Włodzimierz Fijałkowski podkreślił, że współpraca z Niedzielą była dla niego źródłem radości, bowiem redakcja zadbała o wysoki poziom merytoryczny, arty-styczny i techniczny tej książki.
Ewa Kowalewska rozpoczęła swoje wystąpienie od osobistego wspomnienia o tym, że wraz z mężem uczyli się rodzicielstwa z książek Profesora. To, że znajdowały one tak wielu czytelników jest dowodem, że nawet w najtrudniejszych czasach można zrobić wiele dobrego. Najnowsza książka jest owocem ogromnej wiedzy, doświadczenia i duchowej dojrzałości Profesora. Dzięki pięknemu i prostemu językowi Profesor opowiada nam wspaniałą prawdę o życiu. Prawda ta jest ważna dla każdego z nas, szczególnie jednak dla ludzi młodych, którzy powinni poznać ją odpowiednio wcześnie, by na niej budować swoje życie, bo to pozwoli im uniknąć wielu życiowych katastrof. Dlatego ta książka jest bezcenną pomocą w przygotowywaniu młodych ludzi do rodzicielstwa.
Uczestnicy spotkania zapoznali się również z pracą Human Life International, która jest organizacją międzynarodową, ma swoje biura w 40 krajach świata. W ruchu tym uczestniczą ludzie różnych wyznań i poglądów, połączeni ideą ratowania życia dziecka. Wśród różnorodnych form działania szczególnie ważne są programy edukacyjne. Ewa Kowalewska przytoczyła liczne przykłady świadczące, że ogromne zapotrzebowanie na edukację w tej dziedzinie widoczne jest zwłaszcza w krajach na wschód od Polski. W naszym kraju miały niedawno miejsce zmiany podstaw programowych "Wychowania do życia w rodzinie". Sygnałem, że zmiany te zmierzają w niedobrym kierunku, jest chociażby taki przykład, że zapis "dziecko poczęte" został zastąpiony słowem "płód", chociaż termin "dziecko poczęte" jest terminem prawnym. Rodzice powinni mieć świadomość, że są środowiska domagające się wprowadzenia w szkołach edukacji seksualnej w stylu amerykańskim, przeciwko czemu protestuje wiele organizacji, m.in. Forum Kobiet Polskich.
Redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś wręczył prof. Włodzimierzowi Fijałkowskiemu i Ewie Kowalewskiej Medale " Mater Verbi". Jest to wyraz wdzięczności i uznania Redakcji za promowanie przez nich wartości chrześcijańskich oraz za służbę życiu i obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o nominacji dla Ewy Kusz: ma szerokie rozeznanie i kompetencje

2022-09-30 13:48

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Za tą nominacją przemawia wielki profesjonalizm, wiedza i praktyka - tak abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży skomentował wiadomość o nominacji dla Ewy Kusz. Papież Franciszek powołał ją 30 września do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję. - Przyjąłem tę wiadomość z radością i wielką nadzieją - mówi prymas Polski.

W tej nominacji abp Polak odczytuje „uznanie dla wszystkich wysiłków pani Ewy Kusz na gruncie polskim, ale także w różnych gremiach międzynarodowych, które zmierzają do zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich i tworzenia całościowego systemu prewencji”.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję