Reklama

66. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę: 11-12 maja 2002r.

Niedziela Ogólnopolska 18/2002

Przyrzekamy i ślubujemy każdego roku przychodzić z pielgrzymką na Jasną Górę po nowe siły, po coraz głębszą świadomość zadań i odpowiedzialności, byśmy stawali się ludźmi wypróbowanego sumienia.

(Z roty Ślubowań Akademickich)
Tradycja pielgrzymek akademickich na Jasną Górę ma już prawie siedemdziesięcioletnią historię. Uczestniczyły w niej rzesze studentów, którzy przybywali do Częstochowy w różnych momentach nowożytnych dziejów Ojczyzny i tu rzeczywiście nabierali nowych sił, aby odpowiedzialnie służyć Prawdzie. W latach przedwojennych bywały takie pielgrzymki, które gromadziły blisko pięćdziesiąt procent wszystkich studiujących w Polsce. Akademicy nie zawiedli także w czasach zawieruchy wojennej i w klimacie zagrożenia ze strony reżimu komunistycznego. Przybywał na Jasną Górę krakowski student Karol Wojtyła, zawsze obecny był ze studentami i profesorami wielki Prymas Tysiąclecia. Pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej było z jednej strony dowodem wielkiej wierności środowiska akademickiego wartościom głoszonym przez Kościół, a z drugiej - znakiem integracji całej akademickiej Polski. Wydaje się, że i dziś pielgrzymka akademicka pełni te funkcje. Nie ma już może tak wielkiej rzeszy pielgrzymów, jak przed laty, ale ciągle jest znaczącym wydarzeniem w środowisku uniwersyteckim. Tegoroczna, 66. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 11 i 12 maja 2002 r. Już po raz trzeci rozpocznie się w archikatedrze częstochowskiej, gdzie pielgrzymów powita o godz. 16.30 abp Stanisław Nowak, a o. Jacek Salij OP wygłosi wykład na temat: Kim jesteśmy - pytanie o tożsamość.
Na pielgrzymce akademickiej spotykają się przedstawiciele senatów i studentów polskich uczelni wyższych. Rektorzy i profesorowie w uroczystych strojach uniwersyteckich stają pośród młodzieży akademickiej. Jest to ważny znak obecności nauczycieli i wychowawców razem z młodymi. Razem też idą oni w uroczystej procesji Aleją Najświętszej Maryi Panny aż pod Szczyt Jasnogórski.
Głównym elementem spotkania jest, oczywiście, modlitwa. Akademicy, tak jak każdy jasnogórski pielgrzym, stają do Apelu, by przypomnieć, że są, pamiętają i czuwają przy Bogu i Jego Matce - Maryi. Szczególnym momentem jest uroczysta Eucharystia, podczas której każdego roku profesorowie i studenci odnawiają swoje ślubowania akademickie. Ślubują między innymi, że będą troszczyć się o formację chrześcijańską, o pogłębienie wiary przez żywą obecność w Kościele i tworzenie kultury opartej na przesłaniu Ewangelii. Dopełnieniem tego wielkiego czasu modlitwy jest nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem. W tym roku biblijne rozważania podczas czuwania poprowadzi dla studentów brat Marek z TaizeM.
Pielgrzymka Akademicka to także wydarzenie kulturalne. W tym roku studenci będą mogli obejrzeć spektakl pt. Pasja, w wykonaniu " Teatru A" z Gliwic, posłuchać ilustrowanego wykładu prof. Wiktora Zina oraz spotkać się z ludźmi, którzy swoje życie poświęcają pomocy osobom potrzebującym, m.in. z Markiem Kotańskim.
Zapisy uczestników prowadzi Rektorat kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie i duszpasterstwa akademickie w całym kraju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa - Zdrój. Wielkie wołanie grzeszników

2022-09-28 19:30

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

Koronka na ulicach miast

ks. Damian Fleszer

archiwum prywatne

Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

Parafianie z Kudowy – Zdroju Czermnej z ks. Damianem

W kilku miejscowościach diecezji świdnickiej wierni wraz z duszpasterzami włączyli się w ogólnoświatową akcję modlitwy koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast.

Tak było m.in. w Walimiu, Świdnicy, Kłodzku czy Kudowie – Zdroju, gdzie ks. kan. Damian Fleszer z wiernymi par. Św. Bartłomieja Apostoła spotkał się w Ogrodzie Muzycznym Parku Zdrojowego, aby z koronką w ręku wołać o Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję