Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijanie winni stać na pierwszej linii niosących pokój poprzez osobiste nawrócenie, któremu powinny towarzyszyć głębokie zmiany społeczne, poczynając od umocnienia roli rodziny.

Jan Paweł II

(Z listu do Przewodniczącego Episkopatu Kolumbii - czerwiec 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"W czerwcu, miesiącu Najświętszego Serca Pana Jezusa, życzę Wam wszystkim serdecznej miłości, która od tego Serca bierze początek. Miłości, która prowadzi człowieka do Boga. Szczęść Boże!".

Audiencja generalna 12 czerwca 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

9 czerwca br. podczas rozważań przed południową modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty przekazał serdeczne braterskie pozdrowienia prawosławnemu patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi I, który tego dnia sprawował uroczystą liturgię w prastarej bazylice bizantyńskiej św. Apolinarego w Rawennie, będącej świadkiem pełnej wspólnoty Kościoła Wschodu i Zachodu. Dodał, że jest to kolejny przykład, po modlitewnym spotkaniu międzyreligijnym w Asyżu w styczniu br., działań na rzecz odnowionej i pełnej wspólnoty między chrześcijanami.
Ojciec Święty wspomniał też o Światowym Szczycie Żywnościowym rozpoczynającym się 10 bm. w Rzymie. Prosił o błogosławieństwo i światło Boże dla jego uczestników, "aby umieli wyrazić uzasadnione dążenia narodów i dodać nowy bodziec walce wspólnoty międzynarodowej z głodem".
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu wszystkim obecnym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił naród Angoli, który "po cierpieniach długiej i krwawej wojny domowej przeżywa obecnie dramatyczny kryzys z powodu braku żywności i najbardziej podstawowej opieki lekarskiej; żyje w ciągłym zagrożeniu z powodu min, rozsianych na całym obszarze kraju". Papież wezwał do wrażliwości na problemy tego i innych krajów afrykańskich, znajdujących się w podobnej sytuacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi Wenezueli z wizytą "ad limina"

Apel o wspieranie "kruchej demokracji" w Wenezueli skierował Jan Paweł II do biskupów tego kraju, kończących swą wizytę ad limina Apostolorum. W przekazanym im na pożegnanie przesłaniu Papież wyraził radość ze stale rosnącej liczby powołań i przygotowań do pierwszego synodu tamtejszego Kościoła. Zalecił przeprowadzenie "dogłębnej odnowy katechetycznej", aby nadążyć za szybkimi przemianami społecznymi, które wpływają na warunki nowej ewangelizacji. Zdaniem Jana Pawła II, kultura świecka, indyferentyzm religijny czy słabość takich tradycyjnych instytucji, jak rodzina, szkoła, a nawet niektóre instytucje kościelne, mogą odbić się ujemnie na przekazywaniu wiary młodym pokoleniom.
Przypominając o swoich dwóch dotychczasowych wizytach w Wenezueli - w 1985 i 1997 r. - Papież mówił o rażącym kontraście między potencjałem tego kraju a wzrostem ubóstwa jego mieszkańców. " Oblicze cierpiącego Chrystusa ukazuje się w twarzach tak licznych campesinos, ludności tubylczej, ofiar marginalizacji wielkich miast, porzuconych dzieci i ludzi w starszym wieku pozostawionych bez opieki, maltretowanych kobiet i młodych bezrobotnych. Dla Kościoła są oni bodźcem do codziennego dawania świadectwa Bożego miłosierdzia" - dodał Papież, podkreślając, że "hierarchia, duchowieństwo i wierni mają również obowiązek budowy ładu społecznego sprawiedliwszego i pokojowego w kraju, w którym - według samych biskupów - demokracja i państwo prawa są obiektywnie kruche".
Przypomniał, że Kościół, nie opowiadając się po żadnej stronie, musi tworzyć klimat konstruktywnego dialogu, nacechowanego cierpliwością i bezinteresownością, z wszystkimi uczestnikami życia publicznego w obronie niezbywalnych praw osoby ludzkiej.

Reklama

Audiencja dla premiera Malezji

7 czerwca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji premiera Malezji Dato´ Seri Mahathira bin Mohamada. Było to pierwsze w historii spotkanie szefa rządu Malezji z Papieżem. Podkreślając ten fakt, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało jednocześnie, że rozmawiano o stanie stosunków między państwem a Kościołem w tym kraju oraz o dialogu między kulturą a religiami, zwłaszcza o więzach kulturowych łączących chrześcijaństwo i islam.
Ojciec Święty i malezyjski premier rozmawiali również o sprawach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
Następnie gościa z Malezji przyjęli sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano i szef watykańskiej dyplomacji - abp Jean-Louis Tauran.

Reklama

Papieskie przesłanie do uczestników szczytu FAO

Jan Paweł II dotychczasowe niepowodzenia w walce z głodem na świecie przypisał brakowi należnej kultury solidarności w stosunkach między narodami. W przesłaniu do uczestników rozpoczętego 10 czerwca br. w Rzymie szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Papież przypomniał, że przed sześcioma laty postawiła ona sobie ambitny plan zmniejszenia do roku 2015 o połowę liczby osób cierpiących głód i niedożywienie (z dotychczasowych 800 milionów) . "Cel ten wydaje się dziś nieosiągalny, ponieważ stosunki międzynarodowe oparte są na pragmatyzmie, a nie na kryteriach etyczno-moralnych" - napisał Ojciec Święty w swym przesłaniu.
Przesłanie to odczytał do zebranych watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano. Papież wyraził też szacunek dla wszystkich, którzy podejmują się "trudnego zadania zagwarantowania bliźnim chleba powszedniego". Przypomniał, że Stolica Apostolska oczekuje wiele po działaniach ONZ na rzecz materialnego i duchowego postępu ludzkości i że miliony ludzi na świecie spodziewają się sukcesu obecnego szczytu FAO.
Jan Paweł II podkreślił, że bieda i głód stanowią zagrożenie dla pokojowej koegzystencji narodów. Zapewnił, że Kościół katolicki wspierać będzie wszystkich, którzy starają się o pożywienie dla innych, rozwiązując tym samym jeden z najboleśniejszych problemów ludzkości. Na zakończenie Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa uczestnikom obrad i życzył im sukcesu.

Umowa o współpracy Kościołów katolickiego i prawosławnego w dziedzinie ochrony przyrody

10 czerwca br. Jan Paweł II i Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisali umowę o współpracy Kościołów katolickiego i prawosławnego w dziedzinie ochrony przyrody. Ceremonia odbyła się dzięki specjalnemu telemostowi między Watykanem a Wenecją.
Papież w swej prywatnej bibliotece, w obecności prefekta Domu Papieskiego - ks. Jamesa Harveya i swego sekretarza - ks. Mieczysława Mokrzyckiego, mógł oglądać salę "degli Scrutini" Pałacu Dożów, w której był Bartłomiej I w towarzystwie m.in. kard. Rogera Etchegaraya i kard. Waltera Kaspera. "Wasza Świątobliwość jest teraz w Wenecji" - zauważył francuski purpurat, prosząc Papieża o zabranie głosu. Ojciec Święty podkreślił, że to spotkanie - "choć na odległość" - pozwala wyrazić wspólną wolę ochrony stworzenia i wspierania inicjatyw, których celem jest zachowanie ziemi. Przypomniał styczniowe spotkanie w Asyżu, gdzie z jego inicjatywy przywódcy różnych religii modlili się o pokój na świecie, i podkreślił, że dzisiaj on przyłącza się do inicjatywy Patriarchy. "To nasze spotkanie - powiedział Jan Paweł II - jest darem Pana". Wyraził nadzieję, że duch współpracy umocni dążenie do jedności, "której świat od nas oczekuje".
Z kolei Bartłomiej I podziękował "bratu Janowi Pawłowi II" za podpisanie dokumentu, który - "choć ma specyficzny temat, dotyczy całego rodzaju ludzkiego". Przesłał Papieżowi braterski uścisk i zakończył po włosku słowami: "Grazie, Santita" (Dziękuję Waszej Świątobliwości).
Przed tą ceremonią z treścią dokumentu zapoznał obecnych Mark Malcolm Brown, odpowiedzialny z ramienia ONZ za kwestię rozwoju. W deklaracji podkreśla się, że powstała ona "w duchu pokoju, dla dobra wszystkich ludzi na progu trzeciego tysiąclecia, gdy miliony ludzi cierpią przemoc, ubóstwo i choroby, a ofiarami nieprzemyślanej działalności człowieka, któremu wydaje się, że postęp nie zna granic, padają woda, powietrze i ziemia". Umowa zawiera apel do wszystkich o przypomnienie sobie, że "świat został stworzony przez Boga i dlatego należy przywrócić mu dawną harmonię".

Jubileusze w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie

Od ponad 90 lat Papieski Instytut Polski w Rzymie, założony przez bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara za zgodą papieża św. Piusa X w 1910 r., pełni ważną rolę w dziejach Kościoła i naszej Ojczyzny. Od samego początku był środowiskiem głębokiej formacji intelektualnej i duchowej polskiego duchowieństwa.
W piękne karty historii Instytutu wpisują się osoby, które z całym oddaniem służą Kościołowi przez swoją posługę wobec księży studentów. Czerwiec br. to czas dwóch ważnych jubileuszy w Instytucie.
70-lecie pracy obchodzą Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przybyły one do Instytutu 1 czerwca 1932 r. Obecnie swoją posługę wobec wspólnoty pełnią: s. Justyna Tomaszewska - przełożona, s. Leonilla Budniak, s. Lidwina Kalata, s. Sebastia Michałowska, s. Nikodema Surmińska i s. Albina Carlesso.
Jubileusz 25-lecia pobytu w Instytucie przeżywają natomiast bracia ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, którzy rozpoczęli tu swą posługę na prośbę sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecnie w Instytucie swoją posługę pełnią: br. Wojciech Kincel i br. Robert Binkowski.

Ks. Mariusz Frukacz

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Nabożeństwo pokutne odbyło się pod Kolumnadą Berniniego, która dla wielu od lat stanowi jedyny dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję