Reklama

Z obrad Konferencji Episkopatu Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi polscy nie wyobrażają sobie tekstu przyszłej konstytucji Europy bez odniesienia do Boga - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Libera. Taki jest wniosek z dyskusji o procesie zjednoczenia Europy, która odbyła się podczas obrad 318. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 13 czerwca br. w Bielsku-Białej. Poniżej prezentujemy niektóre zagadnienia, nad którymi dyskutowali biskupi.

"Invocatio Dei"

Dyskusja biskupów o procesie zjednoczenia Europy zakończyła się konkluzją, że nie można sobie wyobrazić konstytucji przyszłej Europy bez invocatio Dei. Sekretarz generalny KEP - bp Libera podkreślił, że jest sprawą otwartą, w jakiej formie to odniesienie znajdzie się w przyszłym traktacie europejskim. Jednak "polscy biskupi nie zaakceptują sytuacji, aby w dokumencie podstawowym przyszłej Europy nie było żadnego odniesienia do Boga. To byłaby marginalizacja wielkiego dziedzictwa chrześcijańskiego" - podkreślił sekretarz generalny KEP. I dodał: " Trudno by było polskim biskupom popierać działania, które są dyskryminujące dla ludzi wierzących".
W czasie obrad bp Libera zapoznał biskupów z przebiegiem spotkania przedstawicieli Episkopatu Polski z polskimi delegatami do Konwentu UE. Spotkanie to odbyło się 7 maja w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Bp Libera poinformował, że w czasie tego spotkania biskupi pytali, jaką wersję Karty Praw Podstawowych przyjmie Polska. Są dwie: francuska, w której nie ma żadnego odniesienia do Boga i religii, oraz niemiecka, która odnosi się do religii i tradycji chrześcijańskiej. Niestety, uczestnicy spotkania nie udzielili biskupom odpowiedzi na to pytanie. Prezydent Kwaśniewski powiedział wówczas, że w rozmowach o przyszłości Europy przedstawiciele Polski mogą odwoływać się do zapisów Konstytucji Rzeczpospolitej z 1997 r., która stwierdza w preambule m.in.: "wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źrodeł...". Bp Libera podkreślił, że te zapisy polskiej konstytucji są satysfakcjonujące dla naszego Episkopatu, choć nie jest to klasyczna formuła invocatio Dei, jak np. w konstytucji niemieckiej, którą otwiera sformułowanie: " W imię Boga".
Bp Libera stwierdził, że Episkopat Polski oczekuje, iż w przyszłym traktacie konstytucyjnym UE znajdą się przynajmniej takie zapisy o Bogu i wartościach, jak w preambule konstytucji polskiej. Dodał, że w tych staraniach nasi biskupi nie są odosobnieni.
Bp Libera przedstawił biskupom także kwestię delegatów do Konwentu Młodych UE, który rozpoczyna pracę w pierwszej połowie lipca. Każdy kraj wysyła do tego gremium delegację złożoną z 6 osób. Episkopat Polski proponował na spotkaniu z Konwentem UE 7 maja, aby wśród tych 6 osób byli również przedstawiciele młodych wywodzący się ze środowisk chrześcijańskich. W pierwszych dniach czerwca br. Prymas Polski - kard. Józef Glemp przesłał na ręce polskich członków Konwentu: min. Danuty Huabner, pos. Józefa Oleksego i sen. Edmunda Wittbrodta listę kandydatów z prośbą o uwzględnienie kogoś z nich w składzie delegacji do Konwentu Młodych. "Ze zdziwieniem i rozczarowaniem przyjąłem listę młodych delegatów do Konwentu, gdzie nie znalazł się nikt z osób proponowanych przez Episkopat - stwierdził bp Libera. Niektórzy z biskupów upatrują w tym potwierdzenie obaw, że Kościół może być w budowaniu Europy traktowany marginesowo lub instrumentalnie" - podkreślił.

Reklama

Przykazania kościelne

Podczas 318. Zebrania Plenarnego bp Kazimierz Nycz poinformował, że watykańska Kongregacja Nauki Wiary zatwierdziła nowe brzmienie przykazań kościelnych w redakcji zaproponowanej przez polskich biskupów. Niebawem nastąpi ich publikacja wraz z wykładnią. "Chodzi o to, aby od dziś zaczynając, wszystkie nowe modlitewniki i katechizmy publikowały tę jedyną, zatwierdzoną wersję - tłumaczył bp Nycz.
Zatwierdzone przez watykańską Kongregację Nauki Wiary nowe sformułowanie przykazań kościelnych jest następujące:
1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo rolników

Krajowy duszpasterz rolników bp Jan Styrna przedstawił biskupom pracę duszpasterstwa rolników. Jego zdaniem, duszpasterze rolników powinni w swej posłudze towarzyszyć mieszkańcom wsi w ich trudnej sytuacji, ale muszą się wystrzegać "upartyjnienia" swej posługi.
Bp Styrna jest zaniepokojony sytuacją rolnictwa i wsi. Zwraca on uwagę na stosunkowo niski poziom wykształcenia rolników i, co się z tym wiąże, zaniżone w stosunku do ludzi w miastach możliwości przystosowania się do zmian ustrojowych i ekonomicznych. Problemem jest również bezrobocie, które na wsi ma charakter ukryty, oraz wciąż narastające problemy ze zbytem przy jednoczesnym imporcie żywności. Bp Styrna zwraca uwagę, że choć większość tych problemów nie jest nowa, wciąż brak jest długofalowej polityki wobec rolnictwa i wsi, która dawałaby szansę na rozwiązanie piętrzących się trudności. Szczególny niepokój rolników związany jest z wejściem do Unii Europejskiej i, zdaniem bp Styrny, "nie są to tylko irracjonalne nastroje".

Biskupi przeciwni "seksedukacji"

O próbach zastąpienia przedmiotu "wychowanie do życia w rodzinie" seksedukacją, w której brakuje odniesienia płciowości do miłości, małżeństwa i rodziny, mówił podczas zebrania przewodniczący Rady ds. Rodziny - bp Stanisław Stefanek. Jego zdaniem, próby dokonania zmian programu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu zdumiewają, gdyż prowadzona od ok. 30 lat w USA "seksedukacja" przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych - wzrosła liczba rozwodów, ciąż u nastolatek, " zabiegów" przerywania ciąży, katastrofalnie spadła natomiast liczba urodzeń. Postawa władz MENiS zadziwia tym bardziej, że w tych samych Stanach Zjednoczonych wprowadza się w szkołach, także publicznych, programy wychowania w czystości - mówił bp Stefanek. Przypomniał też, że obrońcy życia skupieni w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wystąpili z inicjatywą wprowadzenia do negocjacji Polska - Unia Europejska klauzuli zapewniającej Polsce suwerenność w sprawach dotyczących rodziny, tak jak zrobiła to Irlandia.
Przewodniczący Rady ds. Rodziny poinformował także, że zaproponował przeprowadzenie parafialnych rekolekcji rodzinnych w całej Polsce. Pomogłyby one wiernym w poznaniu nauki Kościoła dotyczącej rodziny, zapoznałyby ich z prawami i obowiązkami dotyczącymi wychowania dzieci, a także z zagrożeniami, jakie niesie permisywna kultura konsumpcyjna. Bp Stefanek uważa, że wobec wzmożonych ataków na rodzinę należy odpowiedzieć powszechnym chrześcijańskim programem, czyli wzmożoną troską o rodziny normalne. Rekolekcje głosiliby księża i świeccy po odbyciu specjalnych warsztatów i byłyby adresowane do trzech grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję