Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Papieski 2002 r.

W tym roku Dzień Papieski będzie obchodzony w całej Polsce. Prezydenci i burmistrzowie 45 spośród 52 miast, które odwiedził Jan Paweł II, przyjęli 19 czerwca specjalny apel, w którym deklarują włączenie się w przygotowania oraz ufundowanie stypendiów dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. "Ta inicjatywa powstała z natchnienia Opatrzności Bożej" - pochwalił przedstawicieli miast Prymas Polski - kard. Józef Glemp.
Spotkanie odbywało się w niezwykłej scenerii. Prezydenci i burmistrzowie zgromadzili się w sali plenarnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zaproponowała konkretne sposoby tegorocznego włączenia się miast w organizowanie Dnia Papieskiego na swoim terenie. Jednym z nich jest udostępnienie miejsca, środków technicznych czy też wsparcie finansowe komitetów obchodów Dnia, powołanych w diecezjach. Innym - informowanie o Dniu Papieskim w lokalnych mediach. Samorządy papieskich miast mogą również ufundować stypendium dla zdolnej ubogiej młodzieży ( 4,5 tys. zł rocznie dla jednej osoby). W czasie zbiórki na fundusz stypendialny w ub. r. zgromadzono 2,7 mln złotych, co umożliwiło przyznanie stypendiów ponad 1000 osobom. "To żywy, nie spiżowy, pomnik budowany Janowi Pawłowi II" - tłumaczył abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji.
Inicjatorem Dnia Papieskiego, który po raz pierwszy odbył się 14 października ub. r., jest Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" . Jego celem jest wyrażenie wdzięczności za Papieża-Polaka, promocja jego nauczania oraz łączność duchowa z Ojcem Świętym. Każdorazowo ma się on odbywać w niedzielę poprzedzającą 16 października - dzień wyboru kard. Wojtyły na papieża. Abp Gocłowski podkreśla, że Dzień ma nie tylko swój wymiar duchowy, ale także intelektualny i kulturalny ( oprócz modlitw, liczne publikacje, sesje organizowane przez seminaria i koncerty). Główną międzynarodową sesję naukową organizuje Katolicka Agencja Informacyjna. W czasie Dnia Fundacja wręcza "TOTUSY" - "katolickie Noble", m.in. za propagowanie nauczania Jana Pawła II i działalność charytatywną.

Reklama

Pomóżmy rolnikom i głodującym

Abp Damian Zimoń - metropolita katowicki w specjalnym komunikacie apeluje do swoich diecezjan o udział w akcji pomocy polskim rolnikom, która będzie zarazem wsparciem dla głodujących w Afryce. Pomysł jest prosty: w kościołach archidiecezji katowickiej przeprowadzone zostaną zbiórki pieniędzy, za które u polskich rolników zakupione zostanie zboże, które trudno im jest sprzedać. Ziarno przekazane zostanie głodującym w Afryce.
"Nie mówmy kolejny raz o klęsce urodzaju, gdy równocześnie wiele istnień ludzkich możemy uratować od śmierci głodowej" - wzywa Arcybiskup, dodając, że w kościołach archidiecezji katowickiej zbiórki na ten cel odbędą się w niedziele 23 lub 30 czerwca.
"Nie chciejmy tylko obserwować i współczuć ludzkiej biedzie, ale konkretnym czynem miłości starajmy się jej zaradzić. Ufam, że znajdziemy wielu ludzi dobrej woli, którzy podobnie postąpią i od słów przejdą do konkretnych czynów" - pisze abp Zimoń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lato z Caritas

"Dla wielu dzieci kolonie organizowane przez Caritas są jedyną okazją do ujrzenia normalnego życia, świata bez przemocy, alkoholu i przekleństw. W tym roku z tej formy wypoczynku skorzysta 90 tys. dzieci" - poinformował o. Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polskiej, na konferencji w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. " 4 tys. dzieci wyśle na kolonie Caritas Warszawsko-Praska, która obchodzi właśnie jubileusz 10-lecia istnienia" - powiedział dyrektor ks. Krzysztof Ukleja.
Wakacje z Caritas spędzi teraz o 10 tys. dzieci więcej niż rok temu. Do polskich dzieci dołączą dzieci ze Wschodu (ponad 3 tys.), głównie spośród tamtejszej Polonii: z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji oraz Rumunii. "Mamy dla nich bardzo ciekawy program: naukę języka polskiego, angielskiego, wycieczki do Krakowa, Częstochowy czy Płocka. Dzieci powracające już do swych domów w prezencie otrzymają wyprawki szkolne" - mówi ks. Jerzy Zając, dyrektor Caritas Płockiej, która co roku organizuje kolonie dla 5 tys. dzieci.

Reklama

Praski Jubileusz

W ciągu 10 lat działalności Caritas Warszawsko-Praskiej znacznie wzrosła liczba prowadzonych przez nią dzieł. W słynnej praskiej jadłodajni na początku wydawano 200 obiadów dziennie, teraz jest ich ponad 700. Oprócz tego 1,5 tys. paczek przygotowuje się tu na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Od podstaw powstało też wiele nowych ośrodków: Dom Samotnej Matki w Zielonce, Dom Dziennego Pobytu w Mińsku, kolejne Stacje Opieki czy wreszcie ostatnio - Dom Otwartych Serc w Otwocku - dla ofiar przemocy w rodzinie. Znajdują tu schronienie głównie matki z dziećmi. " Niedawno odebrałam telefon od kobiety, która z szóstką dzieci ukrywała się w lesie. Mąż wyrzucił ją z domu, trzeba było natychmiast zorganizować pomoc" - mówi Paulina Rozynek, kierowniczka ośrodka. Placówka prowadzi też świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci, terapię indywidualną dla pensjonariuszy i telefon zaufania. Caritas Praska prowadzi również poradnie: psychologiczną, punkt informacyjno-konsultacyjny dla uzależnionych od narkotyków, alkoholu, a także dla osób z AIDS i HIV, a nawet własny zakład pogrzebowy. "Staramy się w jakiś sposób pomagać ludziom, którzy tracą swoich bliskich, rozmawiać z nimi, także wspierać ich duchowo" - mówi Krystyna Błazewicz, pracownik zakładu.
"Choć każda Caritas diecezjalna ma swoją specyfikę - twierdzi ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska - trzeba przyznać, że właśnie na terenie Caritas Praskiej istnieje największa jadłodajnia w Polsce. Diecezja należy też do przodujących, jeśli chodzi o liczbę dzieci, które wyjeżdżają na letnie kolonie. A ci, którzy z nich wracają, są ambasadorami tych kolonii wśród swoich rówieśników. Pocieszają się wzajemnie: ´Nie przejmuj się, za rok też będą kolonie!´".

Reklama

M. K.

Modlitwa Odnowy

W dniach 15-16 czerwca trwało Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym pod hasłem: Dla mnie żyć - to Chrystus. W niedzielę od rana liczne grupy z całej Polski oraz z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Niemiec i USA gromadziły się pod Szczytem. Witając ponad 100 tys. pielgrzymów, przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski życzył: " Niech to spotkanie modlitewne jeszcze bardziej rozpali Wasze serca miłością do Jezusa i Maryi". Do południa uczestnicy czuwania wysłuchali konferencji s. Briege McKenna pt. Kim jest dla mnie Jezus oraz wielu świadectw członków Odnowy, a potem goście z Irlandii poprowadzili modlitwę o uzdrowienie. Pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka odmówiono Anioł Pański. Popołudniowe czuwanie rozpoczęła modlitwa uwielbienia, którą prowadził ks. Robert Muszyński z Lublina, i modlitwa radykalnego wyboru Jezusa, przygotowana przez ks. Mirosława Cholewę z Warszawy. Modlitwy były przeplatane radosnym śpiewem i świadectwami wiary. Po godz. 16.00 Mszę św. na Szczycie w koncelebrze z 216 kapłanami odprawił bp Bronisław Dembowski, krajowy koordynator Odnowy, a homilię wygłosił o. Kevin Scallon z Irlandii.
Niedzielne czuwanie poprzedziło spotkanie liderów i animatorów Odnowy, które odbyło się 15 czerwca w Sali o. Kordeckiego i zakończyło się Mszą św. w Bazylice. Organizatorem spotkania był Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy na czele z ks. Wojciechem Nowackim i Dariuszem Jeziornym.

Pielgrzymka Diabetyków

9. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków zgromadziła 14 czerwca ok. 3 tys. osób. Organizatorami byli: Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy z prezesem Andrzejem Baumanem na czele i Koło Miejsko-Powiatowe w Radomsku wraz z prezesem Marianem Bereską. Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który zachęcał, aby "kochać Boga trudnościami, chorobą i cierpieniem", i zapewniał: "Modlimy się za Was, kochani zdrowi i chorzy, których dotyka tyle cierpienia i dramatu czysto osobistego". "Jesteście tutaj jako grupa społeczna, którą życie doświadczyło w różny sposób" - mówił do zebranych podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa. Abp Nowak poświęcił sztandar Koła Diabetyków z Pleszewa.

Reklama

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

21. Krajowa Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości pod hasłem: Z Jezusem i Maryją gruntujemy trzeźwość w nowym tysiącleciu zgromadziła 15 i 16 czerwca 2,5 tys. osób. W pierwszym dniu wysłuchali oni konferencji krajowego koordynatora Apostolstwa Trzeźwości - ks. Henryka Korży nt.: Chrystus drogą i wzorcem naszej trzeźwości oraz Eugeniusza Sendlewskiego - O metodach Apostolstwa Trzeźwości w środowisku koszalińskim.
Pielgrzymi wzięli udział w nocnym czuwaniu przygotowanym przez AT z diecezji tarnowskiej, koszalińskiej, łomżyńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna Msza św. w Bazylice, której o godz. 11.00 przewodniczył ks. Henryk Grządko, a słowo Boże wygłosił ks. Henryk Korża. Pielgrzymów powitał o. Robert Łukaszuk.

Akcja Katolicka

7. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej zgromadziła 15 czerwca ok. 8 tys. osób. Mszy św. o godz. 12.30, koncelebrowanej przez 85 kapłanów, przewodniczył bp Piotr Jarecki - krajowy asystent AK. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar: " Dziękujemy Wam za to, że tracicie swoje życie dla Chrystusa i Jego Ewangelii, za to, że służycie człowiekowi na polskiej ziemi". Zespół muzyczny "Effatha" z Sokołowa Podlaskiego, pod dyrekcją ks. Jarosława Borowieckiego, przedstawił widowisko słowno-muzyczne pt. Z Matką Bożą na modlitwie.
Bp Piotr Jarecki w wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry powiedział, że "największym zadaniem i wyzwaniem dla AK jest to, żeby mieć jeden program dla wszystkich polskich diecezji i parafii. Dzięki temu tworzy się jedną tożsamość. Ludzie zaczynają podobnie myśleć, mają wewnętrzny - duchowy, religijny i intelektualny łącznik. Jeśli tego nie ma, to łączy ich tylko nazwa zewnętrzna". Dlatego Episkopat Polski przygotuje w najbliższym czasie specjalny list na temat roli Akcji Katolickiej w Kościele i jej zadań w społeczeństwie. Do programu formacyjnego włączone zostanie także przesłanie Jana Pawła II skierowane do zgromadzenia generalnego włoskiej AK. "Bardziej przejrzysty program dla Akcji Katolickiej już na wstępie mógłby weryfikować potencjalnych jej członków, którzy, przystępując do AK, oddaliby się jej działalności już w całym zakresie" - powiedział prezes AK Jan Stefanek. Przygotowania programu formacyjnego podjął się bp Jarecki.

W SKRÓCIE

12 czerwca przybył na Jasną Górę bp Tomasz Peta, administrator apostolski Astany w Kazachstanie. Towarzyszyli mu: ks. Aleksander Fiks i ks. Jan Spyrka.

15 czerwca w Sali Papieskiej odbył się koncert laureatów 10. Ogólnopolskiego Festiwalu "Gaudium et Gloria", odbywającego się w Częstochowie w dniach 14-16 czerwca.

15 czerwca przybyła ok. 500-osobowa 4. Pielgrzymka Niepełnosprawnych Diecezji Tarnowskiej. Obecni byli duszpasterze: ks. Stanisław Staśko i ks. Stanisław Cyran. Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych w Diecezji Tarnowskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych "Cyrenejczyk" z Limanowej.

ZAPOWIEDZI

1/2 lipca - 65. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców.

l2-4 lipca - Rekolekcje Nauczycieli.

l6 lipca - Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych.

7 lipca - Pielgrzymka Kresowiaków.

o. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE - rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Historycy, socjologowie, artyści i dziennikarze uczestniczący w spotkaniu Klubu "Polskie Laboratorium" wystąpili z protestem przeciwko powtarzającym się w mediach spekulacjom na temat ustąpienia Ojca Świętego.

Uroczyste spotkanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w 5-lecie jej istnienia odbyło się w Centrum Islamu w Warszawie. " Spotykając się i poznając, dajemy światu świadectwo, że ze strony katolicyzmu i islamu jest dobra wola, aby znajdować płaszczyzny współpracy" - powiedział m.in. bp Tadeusz Pikus. W spotkaniu uczestniczył także współprzewodniczący Rady - imam Selim Chazbijewicz.

Uroczystą Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem bp. Józefa Pazdura, franciszkanie uczcili 100. rocznicę powstania kustodii Zakonu Braci Mniejszych na Śląsku. Kustodia dała początek obecnej prowincji św. Jadwigi.

Zakon Rycerski Bożego Grobu przyjął w swój poczet 13 nowych członków. Uroczystemu obrzędowi inwestytury przewodniczył w katedrze na Wawelu Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu - kard. Józef Glemp.

W Gdańsku odbył się I Ogólnopolski Kongres Misyjny Zakonów i Zgromadzeń.

Likwidacja pomocy materialnej dla ubogich kobiet w ciąży jest niezgodna z konstytucją - twierdzi Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. PFROŻ zaapelowała do Rzecznika Praw Obywatelskich, by złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Według obrońców życia, pozbawienie kobiet w ciąży pomocy nie może być uzasadniane brakiem możliwości państwa w tym zakresie, tym bardziej, że realizuje się znacznie kosztowniejsze zadania, np. spis powszechny.

Grupa lwowskich intelektualistów zwróciła się do prezydentów Polski i Ukrainy z listem otwartym, w którym proszą o dalsze wysiłki na rzecz zażegnania kryzysu wokół Cmentarza Orląt. Proponują włączenie do rozmów przedstawicieli Kościołów. Autorzy listu uważają, że podstawą przyszłego kompromisu w tej sprawie powinno być odejście od postawy " historycznych porachunków" w stronę ducha chrześcijaństwa. Dlatego - ich zdaniem - konieczne jest włączenie do rozmów lwowskich kardynałów Kościoła katolickiego i greckokatolickiego, Mariana Jaworskiego i Lubomyra Huzara.

Procesy osób podejrzanych o związki z kontrwywiadem i wywiadem PRL będą kontynuowane. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany wprowadzone przez SLD do ustawy lustracyjnej są niezgodne z konstytucją.

Rząd nie zdołał uratować Stoczni Szczecińskiej. Minister gospodarki zapowiadał przejęcie jej udziałów od prywatnych właścicieli i dofinansowanie produkcji. Okazało się jednak, że zadłużenie jest znacznie wyższe niż wynikało z pierwotnych informacji. Prezes Stoczni zgłosił w sądzie wniosek o upadłość zakładu, jednak większość pracowników zachowa pracę. Obecnie trwa śledztwo w sprawie niegospodarności w Stoczni Szczecińskiej.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła w raporcie nt. prywatyzacji branży farmaceutycznej, że nasze apteki zarzucone są zagranicznymi lekami, głównie z Unii Europejskiej (do większości z nich dopłaca państwo), podczas gdy polskie produkty są wypierane ze sprzedaży. Na dodatek są one czterokrotnie droższe od polskich odpowiedników.

Terroryzm w sektach - to temat międzynarodowego sympozjum, które odbyło się w Rudzie Śląskiej. Uczestniczyli w nim specjaliści z Polski, Francji i Słowacji, reprezentujący władze państwowe oraz organizacje pozarządowe. Gość konferencji metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń apelował, by w dyskusji o sektach nie zatrzymywać się na skądinąd bardzo ważnych aspektach psychologicznych i socjologicznych. Ważne są bowiem także elementy teologiczne czy ewangeliczne.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że ceny energii elektrycznej wzrastają od 1 lipca br. średnio o 5,7%.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję