Reklama

Patriotyzm pędzlem malowany

W dobie globalizmu, kiedy przynależność narodowa jest stawiana na równi z przynależnością np. do grupy etnicznej, gdy szkoła traci pozycję bastionu prawdziwego patriotyzmu, a program edukacji absolutnie nie kształtuje młodych na prawdziwych Polaków, znających swój język, literaturę, historię narodu, bogactwo tradycji - z tym większym uznaniem należy spojrzeć na pokonkursową częstochowską wystawę pt. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja; walki niepodległościowe i tradycje kulturowe w dziełach malarzy polskich. Prace uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego można oglądać do końca lipca w częstochowskim Ratuszu-Muzeum Miejskim. Organizatorami konkursu są: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego i Fundacja im. Jacka Malczewskiego z siedzibą w Częstochowie. Jej inicjatorem był wykładowca szkoły - Mirosław Czarnocki, komisarz wystawy i konkursu. Jak powiedziała dyrektor POSSP - Anna Maciejowska, organizatorom chodziło o znalezienie odpowiedzi na pytanie: "Czy dobrze wychowujemy młode pokolenie, czy kształtujemy w nim ducha narodowego?".
Najlepszym komentarzem jest recenzja członka jury - malarza Aleksandra Markowskiego, zamieszczona w katalogu wystawy: "(...) W części prac młodzieży szkół plastycznych uczestniczącej w obecnym konkursie uwidacznia się wpływ mediów, dla których pojęcia: ojczyzna, niepodległość, historia, tradycja, prawda, honor, godność - to bzdury, które należy wyrzucić do śmietnika. Co pozostanie? Uśmiech intelektualnego kretyna w papierowej czapce na głowie - zgrywa, pokrywająca psychiczną i moralną pustkę. (...)
Czy chcemy budować prawdziwe Państwo - Polskę naprawdę niepodległą? Czy może wystarczy nam wzniesienie, na fundamencie kłamstw, MAKIETY państwa? Makiety, która przy pierwszym podmuchu historii rozleci się jak domek z kart. Dziękuję serdecznie tym uczestnikom konkursu, którzy mają odwagę, przez swoje prace malarskie i graficzne, mówić, że Polska to jest WIELKA RZECZ.
Dziękuję szczególnie Annie Tomżyńskiej i Marcie Niedbał za przywołanie w swych pracach postaci Stańczyka z przejmująco prawdziwego obrazu Jana Matejki. Stańczyk Matejki to przecież SUMIENIE narodu. Ono nie umarło".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję