Reklama

Aspekty

Dzień Wędkarza w Kotli

Końcem czerwca obchodzony w kalendarzu jest jako Dzień Wędkarza.

[ TEMATY ]

Kotla

Dzień Wędkarza

Radosław Grzesiński

Podczas Eucharystii jako dary ofiarne zostały przyniesione upieczone ryby.

Podczas Eucharystii jako dary ofiarne zostały przyniesione upieczone ryby.

W parafii św. Marcina w Kotli od 3 lat wędkarze z Koła Wędkarskiego PZW nr. 5 Jaź w Kotli gromadzą się wokół Ołtarza Pańskiego, aby modlić się o Boże błogosławieństwo przez przyczynę Św. Zenona z Werony, oraz o Wieczne Niebo dla zmarłych kolegów. Podczas Eucharystii jako dary ofiarne zostały przyniesione upieczone ryby.  Pustkę w prezbiterium kotelskiego Kościoła ( szafa ołtarzowa jest w Krakowie w konserwacji) wypełniły akcesoria wędkarskie oraz akwarium z żywymi rybami udekorowane roślinnością porastającą stawy. Warto wspomnieć, że koło Wędkarskie czynnie angażuje się w życie parafii, podczas dożynek parafialnych każdy uczestnik jest poczęstowany upieczoną rybą. Wszystkim wędkującym Opieki świętego Zenona ich patrona oraz przysłowiowego połamania Kija. Członkiem koła od początku duszpasterskiej posługi w parafii jest ksiądz kanonik Andrzej Skoczylas proboszcz parafii.

2021-06-23 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup poświęcił ołtarz i dwa witraże w Kotli

[ TEMATY ]

Kotla

św.Marcin

Mateusz Kempa

bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli

bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli

W Czwartą Niedzielę Adwentu ks. bp. Tadeusz Lityński uroczyście pobłogosławił i poświęcił Ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św Marcina w Kotli oraz dwa witraże - jeden po renowacji a drugi nowy ufundowany.

Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do początków pojawienie ołtarza w Biblii. Wskazał że Ołtarz jest łącznikiem nieba i ziemi. O poświęconych witrażach powiedział ks. biskup że są katechezą mówiącą o przedstawionych wydarzeniach i postaciach. Patron kościoła jest wyjątkowo bliski księdzu biskupowi ponieważ kościół w Jego rodzinnej miejscowości również był pod wezwaniem św Marcina, a imię Biskupa do bierzmowania to właśnie Marcin, podkreślił ks. biskup. Wizyta księdza Biskupa była powodem radości i dziękczynienia że po 5 latach ołtarz główny w pełni zabłysnął swoim blaskiem. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim zaangażowanym w to wielkie dzieło. Ołtarz w kotelskim kościele pochodzi z VIII w. był wielokrotnie przemalowywany jak pozostałe jeszcze w kościele elementy: Ambona, 3 ołtarze boczne, chrzcielnica z 1845 r. pojedyncze figury oraz organy z 1928 r. Dzięki ofiarności parafian oraz dotacjom zewnętrznym możliwe będą dalsze prace

CZYTAJ DALEJ

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję