Reklama

Niedziela Częstochowska

W południe warto wybrać się do Zapałczarni

Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy „Zapałczarnia w Częstochowie. Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”, połączone z prezentacją monografii pod tym samym tytułem. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 24 czerwca o godz. 12.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Muzeum Produkcji Zapałek

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Ekspozycja składa się z 30 stojaków malowanych proszkowo z dwustronnym nadrukiem. Wystawa i album monograficzny są efektem zrealizowanego w 2020 r. przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie projektu pn. „Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum”.

Zadanie zostało sfinansowane w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego 2020.

2021-06-23 15:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć i życie

[ TEMATY ]

Częstochowa

100. rocznica urodzin JPII

Beata Pieczykura/Niedziela

Dzień modlitwy i wdzięczności za dar życia i pontyfikatu będą przeżywać wierni parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie 18 maja, w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Tego dnia, tak jak codziennie, w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu będą trwać na adoracji, a o godz. 18.00 w świątyni będzie celebrowana Msza św. Każdego 16. dnia miesiąca parafianie gromadzoną się na nowennie dziękczynnej za kanonizację papieża Polaka.

Wierni wspominają pobyt św. Jan Pawła II w Częstochowie i podkreślają, że jest on im bliski. Opowiadają, jak zmienił ich życie. Dlatego teraz po każdej Mszy św. kierują swoje kroki do kaplicy Matki Bożej, by tam przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Ojca Pio przedstawiać Bogu prośby i dziękczynienia oraz ucałować relikwie. To raduje duszpasterzy. Proboszcz ks. prał. Stanisław Iłczyk, odpowiadając na pragnienie wiernych, planuje, by ołtarz św. Ojca Pio znalazł swoje miejsce w kaplicy Jezusa Miłosiernego po to, aby w kaplicy Matki Bożej, w której znajdują się figura i relikwie św. Jana Pawła II, umieścić figurę kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy, by ołtarz maryjny otrzymał szczególny akcent zawierzenia Ojca Świętego i Prymasa. Obaj zawierzyli wszystko Maryi. W tym ich zawierzeniu również my chcemy pozostawać – wyjaśnia ksiądz proboszcz. Jest to droga do wytrwania w wierze, miłości i solidarności na wzór świętych. Parafianie natomiast przypominają młodym życie i posługę Ojca Świętego, by lepiej go rozumieć i zachować od zapomnienia jego nauczanie.

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję