Reklama

Sursum Corda

Święto dumy i miłości

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 40/2002


Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś

Niedziela poprzedzająca 16 października została ustanowiona przez Episkopat Polski Dniem Papieskim. Ideą obchodów jest upamiętnienie tego wielkiego dnia - 16 października 1978 r., kiedy papieżem został wybrany kard. Karol Wojtyła, arcybiskup Krakowa. Papież Wojtyła zachwycił Rzym i cały świat, i to od momentu ukazania się w loggii Bazyliki ś w. Piotra, gdy zadeklarował swoją najlepszą wolę bycia biskupem Rzymu i całego świata i prosił o stałą pomoc modlitewną, a także wyrozumiałoś ć i życzliwą krytykę.
Ojciec Święty cieszy się wielką miłością w całym Kościele, niezwykle umiłowali go Włosi. Ten Papież - autor wielu encyklik, konstytucji apostolskich i innych ważnych dokumentów kościelnych nazywany jest Pielgrzymem Świata. W swoich niezwykłych podróżach apostolskich spotykał się z milionami ludzi, budząc entuzjazm, a jednocześnie powodując głębokie zamyślenie nad wiarą, religią, nad istotą człowieczeństwa i sensem życia człowieka. Przypominał i cią gle przypomina podstawowe zasady moralne, nie zważając na dominują ce trendy społeczne i ekonomiczne, i nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo.
To sprawiło, że Ojciec Święty Jan Paweł II stał się najwyższym autorytetem moralnym na świecie. Jako katolicy - jesteśmy z niego dumni, dumny jest polski naród, polski Kościół. Do nas także przybywał Ojciec Święty w licznych pielgrzymkach; przybywał w czasach bardzo trudnych, kiedy w Polsce panował reżim komunistyczny; przybywał w czasie stanu wojennego, kiedy mówił do nas i za nas. Przybywał i przybywa w czasach demokratycznych, które także nie są łatwe i obfitują w różnego rodzaju problemy. Dlatego tak wsłuchują się w głos Papieża Polacy - zarówno rządzący, jak i rządzeni - oczekując jego porady, nauki, jednocześnie mając święty obowiązek zgłębiania tej myśli Papieża-rodaka. A jest ona tak piękna, mądra i wielka, że służyć będzie przez wieki katolikom w Polsce i nie tylko w Polsce, i przekonywać do tego, że warto czynić wszystko dla szerzenia kultury chrześcijańskiej - najbardziej humanitarnej, bo Bożej.
Obchodzony oficjalnie Dzień Papieski pozwoli wielu diecezjom, miastom, instytucjom wykazać się swoją pomysłowością i energią. Zechciejmy włączyć się w ten Dzień osobiście. Każdy w swoim mieście, w parafii, we wspólnocie kościelnej, a nawet indywidualnie, w rodzinie. Niech będzie on dla nas dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym, dniem wsłuchiwania się w jego słowa. Niech będzie przypomnieniem, że nauczanie papieskie jest bardzo praktyczne i odnosi się do każdego człowieka, dotyczy spraw ojczystych - społecznych, rodzinnych, spraw indywidualnych każdego z nas. Odnosi się przede wszystkim do kształtowania sumienia człowieka. Przypominamy często słowa Jana Pawła II ze Skoczowa, gdy powiedział, że Polsce najbardziej potrzeba ludzi sumienia. To jest ważny klucz do dalszego życia i funkcjonowania naszego narodu. Czas bowiem trzeba zużytkować na rozwój naszych społeczności - dziś chodzi nam także o rozwój społeczności samorządowej. Ojciec Święty przekazuje tu ważne myśli, m.in. żeby uszanować Dekalog i zachowywać przykazania, żeby włączyć się w nurt duszpasterstwa na rzecz ludzi biednych, potrzebują cych pomocy. O różnego rodzaju biedzie mówi Ojciec Święty - o biedzie materialnej przede wszystkim, ale także o biedzie duchowej, która czyni życie człowieka bezwartościowym. Dlatego nauczanie Ojca Świętego dotyczy nas wszystkich.
Tak więc piękna i ze wszech miar pożyteczna jest idea Dnia Papieskiego, pomagająca nam odkrywać nasze ogromne możliwości humanitarne, modlitewne, intelektualne. Ojciec Święty w swoim nauczaniu jest tak wszechstronny, że możemy wiele czerpać z tej skarbnicy. To Papież, którego cechuje bogactwo zamyślenia nad rodziną ludzką w wymiarze ogólnym, ale i nad tą małą rodziną - najmniejszą komórką życia społecznego.
Serdecznie zachęcam do przygotowania się w naszych rodzinach na Dzień Papieski. Zechciejmy uważnie słuchać, co w tym dniu będą mówić nasi biskupi, duszpasterze, katolickie rozgłośnie radiowe, ale także rozgłośnie publiczne. W obchody Dnia Papieskiego włączy się też nasz tygodnik. Jako jego redaktor, życzę głębokiego przeżycia i pomysłowego spędzenia tego Dnia w naszych środowiskach.

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biały Dom: obrońcy życia mówią o cenzurze w mediach

2019-07-16 17:19

vaticannews.va / Waszyngton (KAI)

Liderzy organizacji pro-life w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w szczycie poświęconym mediom społecznościowym, jaki odbył się w Białym Domu w ubiegły czwartek. Przed Donaldem Trumpem mówili o cenzurze i manipulacjach, jakie spotykają ich ze strony internetowych platform.

Alina Salwik

Lila Rose, założycielka i prezes stowarzyszenia Live Action wskazuje, że Twitter wielokrotnie uniemożliwiał im publikację materiałów związanych z działalnością i finansami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. YouTube natomiast ukrył wszystkie wideo pro-life, a wzmocnił zasięg tych o aborcji – powiedziała Rose. Podobnie rzecz ma się z Facebookiem i Instagramem, które odmówiły stowarzyszeniu publikacji zdjęć dzieci w łonie matki.

Pinterest z kolei zawiesił konto Live Action z powodu tego, że rzekomo „promuje teorie spiskowe” i rozsiewa „dezinformację”. „Unplanned” – film opowiadający o historii przemiany Abby Johnson, byłej aktywistki aborcyjnej otrzymał początkowo kategorię „dramat”, „propaganda”, co pokazuje w jaki sposób kreuje się rzeczywistość. Działania mediów społecznościowych, które wychodzą już ponad samą tylko cenzurę są bardzo irytujące nie tylko dla Amerykanów opowiadających się za życiem, ale każdego kto ceni sobie wolność słowa – mówiła Rose w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem