Reklama

Droga na ołtarze ofiar terrorystów w Peru

Krzysztof Drwal
Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Biskup tarnowski Wiktor Skworc ma nadzieję, że zamordowani w 1991 r. w Peru misjonarze zostaną wyniesieni na ołtarze. W Peru zakończył się już na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny dwóch polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z Zawady k. Tarnowa, i o. Michała Tomaszka z Łękawicy, zastrzelonych 9 sierpnia 1991 r. przez lewackich terrorystów z organizacji "Świetlisty Szlak". Obecnie sprawę przejęła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Proces beatyfikacyjny w Peru został przeprowadzony szybko i sprawnie. W czasie ubiegłorocznego pobytu w Peru bp Skworc wielokrotnie rozmawiał z tamtejszymi mieszkańcami o męczenniku z jego diecezji - o. Zbigniewie Strzałkowskim. "Pamięć o nim jest ciągle żywa i traktują go jako swojego orędownika u Boga" - wspomina Biskup tarnowski.
9 sierpnia 1991 r. w miasteczku Pariacoto w peruwiańskich Andach maoistowscy terroryści z organizacji "Świetlisty Szlak" rozstrzelali pracujących tam dwóch polskich franciszkanów: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz włoskiego kapłana Alessandro Dordiego. Przywódcy organizacji oskarżyli swe ofiary o prowadzenie "działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian i upokarzającej ich", czego przejawem miało być rozdawanie przez misjonarzy żywności. Na ciele zabitego o. Strzałkowskiego zostawili kartkę z narysowanym sierpem i młotem oraz napisem: "Tak umierają sługusy imperializmu".
Ciała męczenników złożono w sarkofagach w kościele w Pariacoto. Wieść o męczeństwie szybko obiegła świat. Jeszcze w tym samym miesiącu - w sierpniu 1991 r. rząd Peru przyznał pośmiertnie ojcom Zbigniewowi i Michałowi najwyższe odznaczenie państwowe - Wielki Order Oficerski "El Sol del Perú" (Słońce Peru).
Franciszkanie byli pierwszymi zakonnikami, którzy rozpoczęli pracę misyjną w Pariacoto. Mimo tragicznych wydarzeń następni misjonarze pojechali w to miejsce w 1994 r. Obecnie pracuje tam trzech franciszkanów. "Od momentu śmierci męczenników wzrasta liczba tych, którzy udają się do Peru głosić Ewangelię" - podkreśla ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji w diecezji tarnowskiej. Oprócz franciszkanów przebywa tam 12 kapłanów z diecezji tarnowskiej.
Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 r. w Tarnowie. W 1979 r. wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie - w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako wicedyrektor Niższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Legnicy. Po dwóch latach pracy w Polsce, w listopadzie 1988 r., wyjechał na misje do Peru. Rodzinna parafia zamordowanego Misjonarza w Zawadzie k. Tarnowa uczciła go, poświęcając mu dzwon, a miejscowa Szkoła Podstawowa nosi jego imię.

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: świętość jest dla wszystkich

2019-10-17 08:50

ako / Targoszyn (KAI)

- Świętość jest dla wszystkich. Nie tylko dla osób duchownych, także dla świeckich, małżonków - mówił bp Ignacy Dec, przypominając życiorys św. Jadwigi Śląskiej. Ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Targoszynie w parafii Rogoźnica. W homilii zwrócił uwagę, że św. Jadwiga Śląska jest patronką dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W homilii bp Dec przypomniał życiorys patronki Śląska. - Wraz z jej wspomnieniem wracamy do dwunastego wieku. Przybyła do Wrocławia w trzynastym roku życia z Bawarii, by poślubić księcia śląskiego Henryka Brodatego. Urodziła w małżeństwie kilkoro dzieci. Jedni mówią, że pięcioro, inni, że siedmioro, dokładnie nie wiemy, bo wśród historyków zdania są podzielone. Oprócz jednego dziecka pochowała wszystkie. Możemy sobie wyobrazić, co przeżywa matka uczestnicząca w pogrzebie swojego dziecka... - mówił.

Podkreślił, że św. Jadwiga była człowiekiem modlitwy, codziennie uczestniczyła we Mszy św., starała się pełnić wolę Bożą i służyć ludziom.

Ordynariusz diecezji świdnickiej przypomniał też, że posługa papieska Jana Pawła II związana była ze św. Jadwigą Śląską przez to, że został wybrany na biskupa Rzymu właśnie 16 października.- Św. Jadwiga, patronka dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, to apostołka pokoju, miłosierdzia i pełnienia woli Bożej. Bądźmy jej naśladowcami - zachęcał biskup.

Podczas Eucharystii bp Dec poświecił nowy dzwon ufundowany z okazji 15-lecia diecezji świdnickiej i 50-lecia kapłaństwa Pierwszego Biskupa Świdnickiego oraz poświecił nową kropielnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem