Reklama

Droga na ołtarze ofiar terrorystów w Peru

Krzysztof Drwal
Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Biskup tarnowski Wiktor Skworc ma nadzieję, że zamordowani w 1991 r. w Peru misjonarze zostaną wyniesieni na ołtarze. W Peru zakończył się już na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny dwóch polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z Zawady k. Tarnowa, i o. Michała Tomaszka z Łękawicy, zastrzelonych 9 sierpnia 1991 r. przez lewackich terrorystów z organizacji "Świetlisty Szlak". Obecnie sprawę przejęła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Proces beatyfikacyjny w Peru został przeprowadzony szybko i sprawnie. W czasie ubiegłorocznego pobytu w Peru bp Skworc wielokrotnie rozmawiał z tamtejszymi mieszkańcami o męczenniku z jego diecezji - o. Zbigniewie Strzałkowskim. "Pamięć o nim jest ciągle żywa i traktują go jako swojego orędownika u Boga" - wspomina Biskup tarnowski.
9 sierpnia 1991 r. w miasteczku Pariacoto w peruwiańskich Andach maoistowscy terroryści z organizacji "Świetlisty Szlak" rozstrzelali pracujących tam dwóch polskich franciszkanów: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz włoskiego kapłana Alessandro Dordiego. Przywódcy organizacji oskarżyli swe ofiary o prowadzenie "działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian i upokarzającej ich", czego przejawem miało być rozdawanie przez misjonarzy żywności. Na ciele zabitego o. Strzałkowskiego zostawili kartkę z narysowanym sierpem i młotem oraz napisem: "Tak umierają sługusy imperializmu".
Ciała męczenników złożono w sarkofagach w kościele w Pariacoto. Wieść o męczeństwie szybko obiegła świat. Jeszcze w tym samym miesiącu - w sierpniu 1991 r. rząd Peru przyznał pośmiertnie ojcom Zbigniewowi i Michałowi najwyższe odznaczenie państwowe - Wielki Order Oficerski "El Sol del Perú" (Słońce Peru).
Franciszkanie byli pierwszymi zakonnikami, którzy rozpoczęli pracę misyjną w Pariacoto. Mimo tragicznych wydarzeń następni misjonarze pojechali w to miejsce w 1994 r. Obecnie pracuje tam trzech franciszkanów. "Od momentu śmierci męczenników wzrasta liczba tych, którzy udają się do Peru głosić Ewangelię" - podkreśla ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji w diecezji tarnowskiej. Oprócz franciszkanów przebywa tam 12 kapłanów z diecezji tarnowskiej.
Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 r. w Tarnowie. W 1979 r. wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie - w 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę jako wicedyrektor Niższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Legnicy. Po dwóch latach pracy w Polsce, w listopadzie 1988 r., wyjechał na misje do Peru. Rodzinna parafia zamordowanego Misjonarza w Zawadzie k. Tarnowa uczciła go, poświęcając mu dzwon, a miejscowa Szkoła Podstawowa nosi jego imię.

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież nie przyjął dymisji kard. Ouelleta

2019-07-20 09:20

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty nie przyjął rezygnacji z pełnionych obowiązków przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów kard. Marca Ouelleta – informuje portal il sismografo. Kanadyjski purpurat, jeden z najbliższych współpracowników Franciszka 8 czerwca ukończył 75 lat i zgodnie z wymogami prawa złożył swoją rezygnację.

michael_swan / Foter.com / CC BY-ND

Powołując się na bliskiego współpracownika kard. Ouelleta, ks. Massimo Cassolę il sismografo podaje, że papież poprosił prefekta Kongregacji ds. Biskupów, by dalej pełnił swoje obowiązki, aż do chwili, kiedy podejmie inną decyzję. Dykasteria ta zajmuje się kwestią doboru odpowiednich kandydatów na stanowiska biskupów oraz innymi dotyczącymi ich sprawami.

Kard. Marc Ouellet urodził się 8 czerwca 1944 w Lamotte (prowincja Quebec w Kanadzie) jako trzecie z ośmiorga dzieci Pierre’a Ouelleta i Grazielli z domu Michaud. Po studiach teologicznych w wyższym seminarium duchownym w Montrealu (w latach 1964-68) uzyskał kościelny licencjat z teologii na Uniwersytecie w Montrealu. Święcenia kapłańskie w przyjął 25 maja 1968, po czym przez dwa lata pracował duszpastersko. Następnie nauczał filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w stolicy Kolumbii – Bogocie, kierowanym wówczas przez kanadyjską prowincję zgromadzenia księży sulpicjanów, do którego później sam wstąpił.

Następnie studiował w Rzymie, gdzie w 1974 uzyskał licencjat z filozofii na Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum”. Wykładał potem w wyższych seminariach duchownych w Manizales w Kolumbii oraz w Montrealu w Kanadzie. W 1983 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był profesorem seminariów w Kolumbii i Kanadzie. W latach 1996-97 wykładał na Instytucie Jana Pawła II na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a następnie został kierownikiem katedry teologii dogmatycznej na tej uczelni.

3 marca 2001 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i biskupem, a 19 marca tegoż roku osobiście udzielił mu sakry. Jako motto swej posługi obrał słowa «Ut unum sint» (Aby byli jedno). Był też konsultorem kilku innych kongregacji, członkiem Międzydykasterialnej Komisji ds. Kościoła w Europie Wschodniej, sekretarzem Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem i członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

15 listopada 2002 św. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Québecu, a 21 września 2003 włączył abp. Ouelleta do Kolegium Kardynalskiego. W październiku 2008 był relatorem generalnym 12. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów obradującego pod hasłem: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. 30 czerwca 2010 Benedykt XVI ponownie ściągnął kanadyjskiego purpurata do Watykanu, powołując go na prefekta Kongregacji ds. Biskupów. Jest on także członkiem kilku innych Kongregacji i rad papieskich. Jest znany przede wszystkim z obrony życia poczętego i ostrych wystąpień przeciw aborcji, dlatego też dla wielu, szczególnie dla liberalnych mediów, jest postacią kontrowersyjną. Jest też weteranem szkoły Communio i uczniem Ursa von Balthasara. Do dziś jest członkiem redakcji tego czasopisma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem