Reklama

80 lat Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi

15 października br. łódzka bazylika archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki obchodziła 80-lecie konsekracji. W tej świątyni w 1924 r. św. Faustyna Kowalska otrzymała od Zbawiciela ostateczne potwierdzenie swego powołania do życia zakonnego. Stąd wyruszyła do Warszawy i wstąpiła do klasztoru.

Niedziela Ogólnopolska 43/2002

Fot. Adam Bujak

Fot. Adam Bujak

Przygotowania do budowy najważniejszej łódzkiej świątyni trwały ponad 10 lat. Komitet Budowy powstał już w 1895 r., a w 1897 r. rozpisano konkurs architektoniczny o zasięgu międzynarodowym. Z 38 prac wybrano projekt łódzkiej spółki "Wende i Zarske". Projekt został w 1900 r. zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Petersburgu i po poświęceniu, 19 maja 1901 r., na placu budowy rozpoczęto kopanie fundamentów. 16 czerwca tego samego roku arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel poświęcił i wmurował kamień węgielny pod nowy kościół, którego patronem obrano św. Stanisława Kostkę.
W 1910 r. świątynia była prawie gotowa. Brakowało tylko wieży. Neogotycki kościół oblicowano nietypową, żółtą cegłą. W okna wmontowano piękne witraże. Przez następne dwa lata trwały prace wykończeniowe. W połowie 1912 r. zmontowano i poświęcono ołtarze boczne - pierwszy pw. św. Stanisława Kostki, drugi - pw. Matki Bożej Różańcowej, natomiast w grudniu zmontowany został ołtarz główny pw. Przemienienia Pańskiego, ufundowany przez prezesa Komitetu Budowy - przemysłowca Juliusza Heinzla.
Gdy po zakończeniu I wojny światowej papież Benedykt XV bullą Christi Domini (10 grudnia 1920 r.) utworzył diecezję łódzką, kościół pw. św. Stanisława Kostki podniesiono do godności katedry.
Konsekracji katedry 15 października 1922 r. dokonał bp Wincenty Tymieniecki, ówczesny jej proboszcz i pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej, którego staraniem dokończono budowę 100-metrowej, strzelistej wieży. Po śmierci Księdza Biskupa w 1934 r. pod zakrystią wybudowano kryptę, w której spoczywają biskupi: Wincenty Tymieniecki, Włodzimierz Jasiński, Michał Klepacz i Józef Rozwadowski.
Gdy wybuchła II wojna światowa, katedra została ograbiona, zamknięta i przeznaczona na składnicę wojskową. Po wyzwoleniu naprawiono dach i okna, odnowiono ołtarze i meble. Katedra znów zaczęła pełnić swoją funkcję sakralną.
11 maja 1971 r. wielki pożar strawił dach budowli, a spadające wraz z wodą kawałki pękających tynków uszkodziły ołtarz główny i w znacznym stopniu organy. Dzięki wysiłkom ówczesnego ordynariusza - bp. Józefa Rozwadowskiego niemiecka firma Eisenbarth z Passau zbudowała dla łódzkiej katedry dwa instrumenty: organy duże, 58-głosowe - na chórze głównym i mniejsze, 10-głosowe - na chórze bocznym nad prezbiterium.
13 czerwca 1987 r. katedrę łódzką nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II, który dwa lata później, w 1989 r., nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej. W 1992 r. świątynia pw. św. Stanisława Kostki stała się bazyliką archikatedralną.
Przy bazylice, pod patronatem obecnego ordynariusza diecezji łódzkiej - abp. Władysława Ziółka, za życzliwym przyzwoleniem proboszcza archikatedry - ks. kan. Ireneusza Kuleszy i pod serdeczną opieką księży, działają liczne koła, ruchy i stowarzyszenia świeckich.
Od 1995 r. bazylika jest iluminowana, co podkreśla jej szczególną urodę i majestat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Cypr/ Papież do migrantów: nie jesteście obcymi, lecz współobywatelami

„Nie jesteście obcymi, lecz współobywatelami” - mówił w piątek papież Franciszek migrantom podczas spotkania w stolicy Cypru Nikozji. Podkreślał, że uznanie godności każdego człowieka jest fundamentem etycznym, który znajduje się w centrum chrześcijańskiej nauki społecznej.

Papież potępił ustawianie drutów kolczastych przed tymi, którzy "proszą o wolność, chleb, pomoc".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję