Reklama

Jubileusz prof. Łuciuka

Niedziela Ogólnopolska 44/2002

Anna Wyszyńska

Kwiaty i życzenia dla jubilata

Kwiaty i życzenia dla jubilata

Znany polski kompozytor Juliusz Łuciuk ukończył przed kilkoma dniami 75 lat, a swój jubileusz obchodził w rodzinnym mieście Częstochowie. Tutejsze środowisko muzyczne przygotowało z tej okazji koncert, który odbył się w kościele Wyższego Seminarium Duchownego. Na muzyczną część uroczystości złożyły się Uwertura akademicka op. 80 Johannesa Brahmsa oraz utwory skomponowane przez Jubilata. Ponieważ od dawna ważne miejsce w jego twórczości zajmuje muzyka chóralna, do programu wybrane zostały trzy szczególne utwory. Były to: skomponowana w 1992 r. pieśń pt. Oremus pro pontifice Joanne Paulo II, O ziemio, Polsko - utwór z tekstem Jana Pawła II oraz Suita maryjna do słów ks. Jana Twardowskiego. Szczególnych przeżyć dostarczyła słuchaczom Litania do Matki Boskiej Supraślskiej. Utwór ten ma swoją historię. Przed kilkoma laty Profesor zainteresował się XVIII-wiecznymi, urzekającymi niezwykłą religijnością, tekstami modlitewnymi pochodzącymi z Supraśla. Wkrótce też skomponował do nich muzykę. To przepiękne dzieło maryjne po raz pierwszy zostało wykonane 3 czerwca 1999 r. Litanię zadedykował czcicielom Matki Bożej z Supraśla oraz miłośnikom tej ziemi. Wykonawcami programu muzycznego byli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody, Białostocki Chór Kameralny "Cantica Cantamus" pod dyrekcją Violetty Bieleckiej oraz śpiewaczka Agnieszka Monasterska - alt.
W programie koncertu był również wykład na temat Muzyka w Piśmie Świętym, wygłoszony przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie - ks. dr. Włodzimierza Kowalika. Na podstawie analizy tekstów biblijnych Autor stwierdził m. in., że muzyka od najdawniejszych czasów towarzyszyła ważnym wydarzeniom w życiu narodu wybranego. Jej znaczenie podkreśla fakt, że wiele tekstów biblijnych ma formę muzyczną. Muzyka i śpiew są istotnymi i nieodzownymi formami wyrażania wiary, są uwielbieniem Boga i służą zbudowaniu wiary.
W czasie jubileuszowego koncertu było wiele życzeń i podziękowań od władz Częstochowy i od wielbicieli muzyki komponowanej przez Juliusza Łuciuka. Profesor podziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystość, szczególnie zaś serdecznie przedstawicielom Supraśla za wręczony mu tego wieczoru medal 600-lecia miasta. Powiedział m. in.: "Modlitwa i liturgia były przez wieki skarbnicą inspiracji twórczej. Dziękuję Matce Bożej, że mogłem skomponować muzykę do tekstów XVIII-wiecznych modlitw, w których jest tak wiele radości. Moją wielką radością jest, że 75. rocznicę urodzin mogłem obchodzić w szczególnym dla mnie mieście - w Częstochowie".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję