Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Interes narodowy przed interesami partyjnymi

Z kazania Biskupa Polowego WP, wygłoszonego 11 listopada 2002 r. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie

"Przedstawiciele władz muszą pamiętać, że władza, którą sprawują, dotyczy nie tylko teraźniejszości państwa i narodu, ale także jego przyszłości" - powiedział 11 listopada biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź w kazaniu wygłoszonym w w stołecznej bazylice Świętego Krzyża podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. "Nigdy interes partii nie może wychodzić na pierwszy plan, wyprzedzać narodowego interesu" - podkreślił.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, generalicja, parlamentarzyści, władze stolicy, harcerze i kombatanci z pocztami sztandarowymi.
Bp Głódź zwrócił uwagę, że w 13. roku wolności wciąż nie nastąpiła w Polsce stabilizacja - ani gospodarcza, ani polityczna. Wiele nierozwiązanych problemów staje się dla społeczeństwa ciężarem nie do uniesienia: bezrobocie, redukcje zatrudnienia, upadek wielu gałęzi gospodarki, powszechne zubożenie. "Ile z przedwyborczych obietnic zostało spełnionych? Ile zostało tylko zapisanych w przedwyborczych programach i oczekiwaniach ludzi? - pytał bp Głódź. - Ogłosiliśmy epokę gospodarki wolnorynkowej, zapominając, że jej mechanizmy dotykają, a czasem boleśnie kaleczą ludzi słabych, chorych, biednych, niezaradnych, których jakże często zostawia się samym sobie. Czasami odnieść można wrażenie, że kompetencje państwa zostały ograniczone do zorganizowania sprawnego systemu ściągania podatków, i to od wszystkich, i wszystkiego. A przecież państwo, i to państwo zdobyte z takim trudem, powinno zapewnić narodowi nie tylko bezpieczeństwo, ale także skuteczną ochronę zdrowia, sprawny i odpowiedzialny system oświatowy. Winno stać się hojnym mecenasem kultury, która przecież tak wielką rolę odgrywa w utrwalaniu naszej tożsamości".
Zdaniem bp. Głódzia, problem naszej obecności w Unii jest często mistyfikowany. "Słychać głośne opinie bezkrytycznych euroentuzjastów i równie głośne opinie eurosceptyków. (...) Trzeba powiedzieć, że nasza obecność w Unii Europejskiej to nie tyle problem zagrożenia naszej świadomości i redukcja naszej narodowej tożsamości. Nie straciły jej przecież narody, które są od lat w Unii. Hiszpanie pozostali Hiszpanami, Francuzi - Francuzami, Holendrzy - Holendrami". Ksiądz Biskup podkreślił, że rolnicy polscy mają szansę dać Unii wartościowe produkty. "Nie wolno im wmawiać - jak to czyni wielu - że są z góry skazani na gospodarczą klęskę. Przecież polski rolnik może dać już dziś więcej i bardziej ekologicznie, zgodnie ze standardami Unii" - przekonywał bp Głódź. Podkreślił, że na co dzień potrzeba nam patriotyzmu obywatelskiego, mądrego i odpowiedzialnego. Tego patriotyzmu, o którym mówi Ewangelia. Tak rozumiany patriotyzm realizuje się na gruncie etyki - etyki indywidualnej i etyki społecznej. Cechować ma ją odpowiedzialność za interes państwa jako całości, a także na każdym szczeblu. Takiej postawy etycznej potrzeba naszym przedstawicielom w Parlamencie Europejskim.
Bp Głódź podkreślił, że patriotyzm to troska o interes narodowy. Nie może go przysłonić ani globalizacja, ani kosmopolityzm, ani szeroko rozumiana europejskość. Wyjaśnił, że obchodzone właśnie święto ma wymiar narodowy i religijny. Jego istotnym motywem jest związek z polską pamięcią i przeszłością. "To dzień zamyślenia nad polskim wczoraj. Odkrywanie wartości tego wczoraj, które promieniuje na polskie dziś". Wśród ideowych polityków, mężów stanu europejskiego formatu Kaznodzieja wymienił: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Stanisława i Władysława Grabskich, Eugeniusza Kwiatkowskiego. Podkreślił, że byli to ludzie bez kompleksów i uprzedzeń, bezinteresowni, Polsce oddani - prawdziwi Europejczycy. "Ludzi ich formatu potrzeba Polsce naszego czasu" - powiedział Ksiądz Biskup. Z wielką sympatią mówił o roli harcerstwa, które - choć niedoceniane przez władze - jest ważnym środowiskiem wychowania patriotycznego. "Harcerstwo jest służbą, która wspiera się na polskiej tradycji, na kryteriach etycznych, na wartościach religijnych. Potrzeba w tej sprawie jasnego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu" - powiedział. Wskazując na znaki naszej tożsamości, Kaznodzieja pytał, czy potrafimy zrozumieć ich znaczenie i czy nie są one już tylko pustymi symbolami. "Bo przecież biało-czerwony krawat czy narodowy symbol na partyjnym emblemacie powinny się przekładać na świadectwo w życiu publicznym. To, co biało-czerwone w formie, niech będzie biało-czerwone w życiu" - powiedział z naciskiem. Po zakończeniu homilii rozległy się brawa.
Podczas Liturgii harcerze z Komendy Hufca w Zgierzu przynieśli Ogień Niepodległości. Od siedmiu lat opiekują się oni grobami legionistów Józefa Piłsudskiego na Wołyniu. Odbudowali cmentarze legionowe w Kostiuchnówce, w Wołczecku, Maniewiczach i odnowili tradycję zapoczątkowaną w okresie międzywojennym przenoszenia symbolicznego ognia z Kostiuchnówki, z pobojowiska, na którym rodziła się polska niepodległość.
Po Mszy św. odśpiewano hymn Boże, coś Polskę.
W godzinach południowych bp Głódź uczestniczył w uroczystej odprawie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojskowych, organizacji kombatanckich, harcerskich i korpusu dyplomatycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

(KAI)

Rekolekcje kapelanów szpitali

Od 4 do 6 listopada w Domu Pielgrzyma trwały doroczne rekolekcje księży kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których uczestniczyło 178 kapłanów. Nauki głosili: ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny z KUL-u oraz ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia. W programie znalazły się także codzienna Msza św., Droga Krzyżowa, nabożeństwo pokutne i Apel Jasnogórski. Księża kapelani wystosowali specjalny list do Ojca Świętego.

Reklama

Wspólnoty św. Jana Chrzciciela

8 listopada w czuwaniu nocnym w Bazylice Jasnogórskiej wzięła udział ponad 500-osobowa grupa Wspólnoty św. Jana Chrzciciela z okazji 10. rocznicy jej powstania. Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, który poprowadził o. Bogdan Waliczek OSPPE z Wrocławia. "Maryjo, oddajemy Ci dzisiaj wszystkie braki i puste miejsca w naszych sercach, by na Twoje słowo, jak stągwie w Kanie Galilejskiej, wypełniły się wodą codziennego życia, a cudowną mocą Jezusa przemienione zostały w wino Bożej miłości" - mówił o. Waliczek. Centralnej Mszy św., poprzedzonej modlitwą uwielbienia i konferencją ks. Jana Kruczyńskiego, przewodniczył o północy biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Organizatorem spotkania była Wspólnota wrocławska z jej liderem Markiem Majem. Powiedział on, że "Wspólnota św. Jana Chrzciciela jest powołana do czynu, do pełnienia dzieła nowej ewangelizacji".

Reklama

"Te Deum" Sióstr Obliczanek

9 listopada metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dla Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza, byłych i obecnych wychowanków Domu dla Chłopców i ich rodzin - z okazji stulecia działalności opiekuńczo-wychowawczej. "Zmieniał się rodzaj naszej działalności, ale zawsze była to opieka nad dziećmi - powiedziała przełożona generalna Obliczanek - m. Łucja Szymorska. - Teraz jest to dom dla chłopców specjalnej troski. Trafiają tu ci, którzy mają trudną sytuację rodzinną, pochodzą z rodzin patologicznych. Siostry otaczają chłopców nie tylko opieką macierzyńską, ale służą także dobrym przygotowaniem pedagogicznym".
Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, witając zebranych, powiedział: "To wielkie Te Deum - modlitwa dziękczynna - płynie z naszych serc za opiekę Bożą, za opiekę Matki Najświętszej, za to, że podczas trudnych czasów już przez 100 lat siostry tak ofiarnie pracują i wychowują opuszczoną młodzież". Ksiądz Arcybiskup przekazał okolicznościowe błogosławieństwo Jana Pawła II dla Sióstr i Domu. W homilii abp Nowak mówił: "Trzeba się zapatrzeć w duszę, żeby umieć wychować. Trzeba widzieć to, co jest wewnątrz człowieka. Trzeba widzieć obraz Jezusa. Siostry widzą Jego obraz w wychowanku i temu obrazowi służą". Przed błogosławieństwem abp Nowak poświęcił sztandar ufundowany przez dobrodziejów Domu. W spotkaniu w Sali Papieskiej, które rozpoczęła Przełożona Generalna, uczestniczyli m. in.: abp Stanisław Nowak, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Marian Lubelski i inni ojcowie paulini, władze wojewódzkie i samorządowe, kuratorzy, wizytatorzy, dyrektorzy szkół, grono pedagogiczne, dyrektor Domu - s. Mirosława Łucja Niewińska. Licznie obecni byli wychowankowie. Referat o historii Domu w Częstochowie wygłosiła s. Janina Czerko. Wychowankowie Domu wraz z s. Julittą Młocek przygotowali jubileuszową akademię.

Reklama

Ślubowanie młodzieży

8 listopada w Sali Papieskiej ponad 300 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie złożyło tradycyjne ślubowanie praktykowania wartości chrześcijańskich i szkolnych. Młodzież, wychowawców, rodziców i gości powitał dyrektor szkoły - inż. Jan Szewczyk. Po ślubowaniu o. Jan Zinówko OSPPE, katecheta, zawierzył młodzież Matce Bożej.

Modlitwa Przyjaciół Radia Maryja

8 listopada biskup sosnowiecki Adam Śmigielski odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla 300-osobowej grupy Przyjaciół Radia Maryja z diecezji. Pielgrzymów powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Ksiądz Biskup poświęcił homilię Maryi, Matce Miłosierdzia. Po Mszy św. pielgrzymi modlili się za Ojca Świętego i o powołania kapłańskie. Organizatorem spotkania był ks. Andrzej Białek.

19. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Pielgrzymka odbyła się w dniach 9 i 10 listopada pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie. Uczestniczyło w niej ok. 7 tys. pracowników kolei z Polski, Słowacji i Białorusi oraz blisko 100 pocztów sztandarowych. W niedzielę centralnej Mszy św. w Bazylice przewodniczył abp Wojciech Ziemba, metropolita białostocki, z którym koncelebrowało 32 duszpasterzy. "Pragniecie tutaj zaczerpnąć ducha głębokiej wiary i nadziei na lepsze jutro" - witał przybyłych przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W homilii abp Ziemba powiedział: "Okres transformacji politycznej i gospodarczej w Polsce jest tak trudny, że potrzeba wiary aż do męczeństwa, by uwierzyć w to, co istotne dla chrześcijanina - w nadzieję i na niej opierać swoją przyszłość". Ks. Eugeniusz Zarębiński - krajowy duszpasterz kolejarzy odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej. Pielgrzymi wystosowali także telegram do Ojca Świętego.
Przybyli: Ladislav Saxa - generalny dyrektor Kolei Słowackiej, Vojtech Kobetic - generalny inspektor Kolei Słowackiej, Peter Novovesk - przewodniczący Chrześcijańskich Związków Zawodowych Słowacji; stronę polską reprezentowali: Maciej Męclewski - prezes zarządu i dyrektor generalny PKP SA, Tadeusz Augustowski - prezes zarządu Polskich Linii Kolejowych SA, Tadeusz Matyka - prezes Spółki Przewozów Regionalnych, Andrzej Wach - dyrektor Dyrekcji Elektroenergetyki Kolejowej PKP, Andrzej Mrówczyński - prezes zarządu spółki Telekomunikacja Kolejowa, Józef Dąbrowski - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotowały orkiestry kolejowe z Siedlec, Tarnowskich Gór i Poznania.

W skrócie

Przez trzy kolejne dni - od 4 do 6 listopada - w Kaplicy Matki Bożej sprawowane były Msze św. wspólnotowe za zmarłych. 4 listopada generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski przewodniczył Eucharystii za zmarłych paulinów. Następnego dnia Mszę św. za zmarłych rodziców i krewnych paulinów odprawił wikariusz generalny Zakonu - o. Tomasz Ciołek. 6 listopada przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski sprawował Eucharystię za zmarłych dobrodziejów i przyjaciół Jasnej Góry.

6 listopada przybył na Jasną Górę abp Luigi Bressan z Trydentu we Włoszech.

Zapowiedzi

25-28 listopada - Rekolekcje Księży Biskupów;

28-29 listopada - 320. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski;

30 listopada - Animatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich;

Jasnogórskie Dni Organowe - w każdą sobotę Adwentu o godz. 19.30 w Bazylice.

O. Mirosław Łukaszuk OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Tydzień w Polsce

"Pan Bóg dopomógł tym, którzy Mu zaufali" - powiedział Prymas Polski podczas Mszy św. sprawowanej w Święto Niepodległości w warszawskiej archikatedrze.

Na 23 listopada br. zaplanowano uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych świątyni Opatrzności Bożej.

Studenci "Ignatianum" i Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej organizują akcję pod hasłem Ocalić człowieka. Wolontariusze będą odwiedzać wieczorami krakowskie Planty, dworce oraz bramy kamienic, informować osoby pozbawione dachu nad głową o miejscach, w których mogą skorzystać z ciepłego posiłku i noclegu.

Ekumenizm, oparcie w Biblii i otwieranie się na inne religie oraz na potrzebujących będą w przyszłości w coraz większym stopniu warunkować pracę misjonarzy. Podkreślali to w swych wypowiedziach uczestnicy sympozjum Misjologia XXI wieku, zorganizowanego przez Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie w dniach 8-10 listopada.

8 i 9 listopada przedstawiciele polskich, słowackich, czeskich i ukraińskich wydziałów teologii rozmawiali podczas spotkania na KUL w Lublinie o współpracy dydaktycznej, wydawniczej i duszpasterskiej. Współpraca ta dotyczy m.in. ujednolicenia programu nauczania i ustawienia go na odpowiednim poziomie, a także działań wydawniczych.

Przy pomniku Radomskiego Czerwca 1976 roku uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłego bp. Jana Chrapka. Natomiast w Pionkach została poświęcona nowa jadłodajnia dla biednych im. bp. Jana Chrapka.

Zakończyły się wybory samorządowe. Spośród 102 średnich i dużych miast aż w 76 zwyciężyli kandydaci komitetów centroprawicowych, kandydaci SLD-UP obsadzą 26 stanowisk prezydenckich. W gminach najwięcej stanowisk wójtów obsadzi PSL - 275, a burmistrzów SLD - 96. Spośród 18 największych miast Polski postkomuniści zdobyli fotele prezydenckie tylko w 4 miastach. W wielu gminach i miastach powstanie jednak sytuacja wymuszonej trudnej współpracy: lewicowej większości w radzie z centroprawicowym prezydentem.

W rok po wprowadzeniu przez SLD-UP podatku od "bankowych procentów" uzyskano znacznie mniejsze od spodziewanych wpływy do budżetu.

Mnożą się zarzuty pod adresem SLD-owskiego ministra zdrowia, że dzieci bezrobotnych pozbawione są często dostępu do opieki lekarskiej.

Nowym ambasadorem Polski w Niemczech został Andrzej Byrt, dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych, w schyłkowych latach PRL attaché i radca handlowy w Brukseli.

Prokuratura wojskowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko polskim oficerom z NATO-wskiego duńsko-niemiecko-polskiego Korpusu Północ-Wschód podejrzanym o łapownictwo.

Senat nie odrzucił ustawy o jawności majątków samorządowców.

Minister finansów Grzegorz Kołodko znów szuka "oszczędności", tym razem w kieszeniach emerytów - w tej sprawie toczy spór z ministrem pracy.

W Mielnikach k. Szacka na Ukrainie odkryto zbiorową mogiłę 18 polskich oficerów z brygady Korpusu Ochrony Pogranicza "Polesie", zamordowanych przez Sowietów.

W odpowiedzi na dyplomatyczną notę rosyjską strona polska odpowiedziała, że czeczeńskie ośrodki nie prowadzą w Polsce działalności niezgodnej z prawem polskim.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję