Reklama

Z Włoch

Wiadomości ze świata

Jan Paweł II wzorem do naśladowania

Jan Paweł II jest wzorem godnym naśladowania dla 17,5 proc. Włochów. Papież zajął bezapelacyjnie pierwsze miejsce w sondażu przeprowadzonym na zamówienie organizatorów dorocznego konkursu "Premio Campione".
Za Ojcem Świętym uplasowała się laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Rita Levi Montalcini. Odpowiadając na pytanie, kogo naśladować nie należy, najwięcej osób (16,6 proc.) wskazało premiera Silvio Berlusconiego.
Sondaż Instytutu Doxa przeprowadzony został na grupie 1059 osób, na zamówienie organizatorów dorocznego konkursu "Premio Campione".
Zwycięzcą w kategorii "Integracja" został w tym roku Ernesto Olivero, założyciel turyńskiej organizacji katolickiej SERMIG, pomagającej imigrantom i ludziom marginesu. Swego czasu jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla poparła Matka Teresa z Kalkuty.

Uwolniono porwanego biskupa

Uprowadzony 11 listopada br. przez lewackie Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii biskup diecezji Zipaquirá - Jorge Enrique Jiménez Carvajal oraz towarzyszący mu ks. Desiderio Orjuela odzyskali wolność w wyniku błyskotliwej akcji kolumbijskiej armii. Nastąpiło to 15 listopada br. w miejscowości Pisco Grande koło Topaipí na terenie diecezji biskupa.
60-letni bp Jiménez Carvajal od 2 lat jest przewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM); znany jest z zaangażowania społecznego i potępiania terroru w kraju.

Twarda linia wobec katolików będzie utrzymana

Reklama

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl otrzymał 15 listopada br. pamiątkową odznakę "200 lat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji". Jak sam oświadczył, uważa to za świadectwo wysokiego poziomu współpracy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z resortem spraw zagranicznych Rosji.
Metropolita Cyryl (w świecie Władimir Gundiajew) jest uważany nieoficjalnie za człowieka nr 2 w Rosyjskim Kościele Prawosławnym, po patriarsze Aleksym II. Obecnie, w związku z chorobą Patriarchy Aleksego, pojawiają się głosy, że właśnie Cyryl może zostać jego następcą. Powszechnie uważa się, że to właśnie metropolita Cyryl był głównym autorem ogłoszonego przed kilkoma miesiącami oświadczenia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o prowadzeniu przez Kościół katolicki w Rosji prozelityzmu i że jest on zwolennikiem twardej linii wobec katolików rosyjskich.

Unia upomina się o homoseksualistów

"Kraje kandydujące do Unii Europejskiej nie przestrzegają wystarczająco unijnego prawa zwalczającego dyskryminację - w tym na tle orientacji seksualnej". Taki zarzut znalazł się w raporcie o "postępach w przygotowaniach kandydatów do członkostwa" w UE, przyjętym 20 listopada br. przez Parlament Europejski.
Zarzut, który opiera się na art. 13. Traktatu o Wspólnotach Europejskich, jest zwykle używany jako podstawa żądań tzw. mniejszości seksualnych. Stanowi on, że Unia może podjąć środki niezbędne w celu zwalczania wszelkiej dyskryminacji, m.in. ze względu na płeć, religię lub światopogląd, a także "orientację seksualną".
Autorem raportu, przyjętego zdecydowaną większością głosów w Parlamencie Europejskim, jest niemiecki deputowany Elmar Brok.

USA

W dniach 9-17 listopada br. przebywał w Stanach Zjednoczonych greckokatolicki arcybiskup większy Lwowa i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Lubomyr Husar. Odwiedził on Nowy Jork, Filadelfię oraz Waszyngton, gdzie wziął udział w pracach Konferencji Biskupów Katolickich USA. W nowojorskiej katedrze św. Patryka kard. Husar przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu - Panachidzie - ku czci ofiar wielkiego głodu na Ukrainie w latach 1932-33.

Jugosławia

Reklama

W Kosowie ponownie doszło do napaści na świątynie prawosławne. W nocy z 16 na 17 listopada br. niewykryci dotychczas sprawcy (najprawdopodobniej albańscy terroryści) wybili szyby i poważnie uszkodzili cerkiew pw. Wszystkich Świętych Serbskich we wsi Djurakovać na północy tego regionu, a w kilka godzin później w pobliskiej wsi Ljubovo koło Istoka zburzyli do fundamentów cerkiew pw. św. Bazylego z Ostroga.
Serbski Kościół Prawosławny w specjalnym oświadczeniu potępił ONZ za brak skuteczności w wykonywaniu misji pokojowej w regionie.

Ziemia Święta

Do solidarności z chrześcijanami Ziemi Świętej wezwał społeczeństwa Zachodu łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah podczas uroczystości wręczenia mu doktoratu honoris causa katolickiego Uniwersytetu we Fryburgu. Hierarcha zaznaczył, że głównym czynnikiem, który zmusza wielu chrześcijan do opuszczenia swej ojczyzny, jest okupacja izraelska i pozbawienie środków do życia. Prześladowania władz izraelskich dotyczą również działalności patriarchy. Wśród szykan wymienił on stosowanie podsłuchu telefonicznego.

Indonezja

W miejscowości Lokki na wschodnioindonezyjskiej wyspie Seram w archipelagu Moluków doszło do gwałtownych starć między miejscowymi muzułmanami a ok. 200 chrześcijanami, którzy po 3 latach od wygnania ich przez islamistów chcieli wrócić w swe dawne strony ojczyste. Zginęła jedna osoba, a kilkanaście innych odniosło rany, w tym 2 policjantów usiłujących przywrócić porządek. Poinformował o tym prowadzony przez misjonarzy Ośrodek Kryzysowy katolickiej diecezji Ambon, stolicy Moluków.
Do ponownego nasilenia się przemocy na Molukach przyczyniło się zwycięstwo zwolenników niepodległości w Timorze Wschodnim i jego uniezależnienia się od Indonezji.

Sierra Leone

Edukację żołnierzy i policji w dziedzinie praw dziecka rozpoczęła Caritas w Sierra Leone. W tym afrykańskim państwie 4,5 tys. dzieci walczyło w szeregach sił rządowych i partyzanckich podczas wojny domowej. Dzieci nie tylko były włączane siłą do armii i zmuszane do udziału w walkach z bronią w ręku, zdarzały się też przypadki poddawania małoletnich żołnierzy torturom lub nakłaniania ich do zadawania tortur jeńcom.
Program Caritas ma pomóc Sierra Leone w wywiązaniu się z wcielania w życie postanowień Deklaracji z Akry w sprawie dzieci - ofiar wojny. Dokument ten przewiduje zwolnienie dzieci zmuszonych do służby wojskowej oraz objęcie ich programami edukacyjnymi i społecznymi.

Tydzień na świecie

Za "absurdalny i wstrząsający" uznał dziennik L´Osservatore Romano wyrok sądu apelacyjnego (II instancji) w Perugii, który skazał wielokrotnego premiera Włoch Giulio Andreottiego na 24 lata więzienia za udział w zabójstwie dziennikarza Mino Pecorellego. Do oskarżenia Andreottiego doszło po zeznaniach "nawróconego" mafioso Tommaso Buscetty, którym sąd I instancji nie dał wiary.

"Istnieją podstawy do obawy, że przyszły rząd Izraela będzie prowadził jeszcze twardszą politykę wobec Palestyńczyków" - powiedział m.in. w Radiu Watykańskim przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - abp Paul Josef Cordes - który niedawno odwiedził Ziemię Świętą i widział się z przywódcami zarówno państwa Izrael, jak i Autonomii Palestyńskiej.

Edward Moskal został ponownie wybrany prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, otrzymując 87 na 113 głosów. Gratulujemy!

Pierwsza w historii debata Parlamentu Europejskiego z udziałem posłów z krajów kandydujących odbyła się w Strasburgu. Podczas debaty wielu deputowanych do PE krytykowało przywódców własnych państw za skąpstwo wobec kandydatów do Unii Europejskiej.

Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło wizy wjazdowej prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence, który zamierzał przybyć na szczyt NATO.

Bułgaria zgodziła się wyłączyć reaktory przestarzałej elektrowni atomowej w Kozłoduju. Usunięta została tym samym główna przeszkoda w staraniach tego kraju o członkostwo w UE.

Na Białorusi znaleziono ciało zaginionego ukraińskiego dziennikarza Mychaiła Kołomyjca, dyrektora agencji "Ukraińskie Nowyny".

Rosyjska Duma odrzuciła projekty uchwał postulujących powołanie komisji śledczej do zbadania okoliczności tragedii w Teatrze na Dubrowce.

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił możliwość rozmów z prezydentem Czeczenii Asłanem Maschadowem, zgodził się natomiast na przyjęcie nowej konstytucji republiki, a następnie zorganizowanie wyborów nowych władz czeczeńskich.

Po 3 latach od wojskowego zamachu stanu wznowił działalność pakistański parlament.

Nowym sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin został Hu Jintao, wskazany przez ustępującego Jiang Zemina.

Irak bezwarunkowo przyjął rezolucję ONZ nakazującą mu całkowite rozbrojenie. Inspektorzy, których Saddam Husajn wyrzucił przed czterema laty, wznowili kontrole wszystkich podejrzanych obiektów wojskowych i cywilnych na terenie Iraku, w tym 8 rezydencji dyktatora.

Palestyńscy ekstremiści zaatakowali w Hebronie grupę Żydów, którzy opuszczali Grotę Patriarchów; zginęło 12 osób, a 15 zostało hospitalizowanych. Po zamachu armia izraelska ponownie objęła okupacją cały obszar Hebronu, niszcząc wiele domów Palestyńczyków.

Ponad 70 tys. ton ropy zabrał na dno tankowiec "Prestige", który zatonął na Atlantyku w pobliżu Półwyspu Iberyjskiego. Teraz naukowcy obawiają się katastrofy ekologicznej nie tylko na powierzchni oceanu, ale także na dnie.

Co piąte dziecko w Argentynie cierpi głód - przyznaje najnowszy oficjalny raport rządowy w sprawie niedożywienia dzieci w tym kraju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2021-06-07 09:24

[ TEMATY ]

post

wstrzemięźliwość

pixabay.com

W piątek, 11 czerwca, z racji na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Każda uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dlatego z uwagi na to, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w piątek, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję