Reklama

Zamyślenia nad tajemnicami różańcowymi

Niedziela Ogólnopolska 48/2002

Wpatrując się w skarby Kościoła - to tytuł nowej publikacji bp. Romana Andrzejewskiego, który natychmiast i bardzo żywo zareagował na list apostolski Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae. List został opublikowany w Watykanie 16 października br. i już w tym samym dniu, w porozumieniu z Pasterzem diecezji, który wówczas przebywał we Włoszech, bp Andrzejewski wydał odezwę w sprawie modlitwy różańcowej wraz z tekstami biblijnymi odnoszącymi się do tajemnic światła i krótkimi rozważaniami. Ordynariusz włocławski pisze w słowie wstępnym: "Biskup Roman nie poprzestał na tym i oto dziś, 4 listopada, w dniu św. Karola Boromeusza, patrona Ojca Świętego Jana Pawła II, przekazał mi dokonany przez siebie bogaty wybór tekstów biblijnych wraz z krótkimi propozycjami rozważań dla każdej z 20 tajemnic modlitwy różańcowej (...)". Nadzwyczajną sprawność wykazało też Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, w którym pozycja się ukazała, bowiem 9 listopada już można było ją nabyć.
Śledząc publikację, wyczuwa się, że jej tytuł nawiązuje do myśli Jana Pawła II zawartych zarówno w liście apostolskim Novo millennio ineunte, jak i w Rosarium Virginis Mariae, gdzie Papież zachęca do wielowymiarowej kontemplacji Oblicza Chrystusa. Kontemplować - to coś więcej niż wpatrywać się wzrokiem fizycznym; to przenikać wzrokiem umysłu, serca i duszy do istoty Chrystusa. Ten proces kontemplacji powinien rzeźbić w nas kształt życia. Stąd Biskup Roman pisze we wprowadzeniu, że odpowiedzią na list Ojca Świętego o wiele ważniejszą od publikacji, kongresów czy zwiększonej liczby pielgrzymek do sanktuariów maryjnych będzie pogłębiona modlitwa różańcowa. Słusznie zauważa Autor publikacji, że słowo "modlitwa" wskazuje na to, iż tu nie chodzi o odmawianie tekstów, ale o taką formę modlitwy, która pulsuje życiem: osobistym, rodziny, parafii, narodu, Kościoła i ludzkości. "Dzięki temu Różaniec jest modlitwą, w której sprawy ludzkie i Boskie dziwnie się mieszają, ale oglądane są we właściwym świetle i oceniane w ich rzeczywistych rozmiarach, bez złudzenia i zafałszowania" (s. 8).
Struktura publikacji podyktowana jest strukturą modlitwy różańcowej. Jan Paweł II pisze: "Różaniec bowiem, choć ma charakter maryjny, jest modlitwą o sercu chrystologicznym. W powściągliwości swych elementów skupia w sobie głębię całego przesłania ewangelicznego, którego jest jakby streszczeniem" (RVM 1). Dlatego Biskup Roman do każdej tajemnicy Różańca dobrał odpowiednie teksty biblijne - w wersji dłuższej i krótszej. Następnie do każdej tajemnicy podał pięć propozycji medytacyjnych. Analizując owe propozycje medytacyjne, można zauważyć, że są one skonstruowane w odpowiednim kluczu. Pierwsza propozycja zawsze nawiązuje do głównego tematu danej części Różańca: radości, światła, krzyża i wydarzeń paschalnych. Następnie, przyglądając się modlitewnej postawie Maryi, za Papieżem bp Andrzejewski mówi, że "wśród istot stworzonych nikt lepiej od Niej nie zna Chrystusa; nikt nie może, tak jak Matka, wprowadzić nas w głęboką znajomość Jego misterium". Stąd następne cztery propozycje medytacyjne krok po kroku, poddając się przewodnictwu Maryi, wprowadzają modlącego się lub modlących się (gdy modli się Kościół lub grupa) w tajemnice Chrystusa, aby "upodabniać się coraz bardziej do swego Mistrza" (por. Rz 8, 29; Flp 3, 10. 21).
Można powiedzieć, że publikacja Biskupa Romana jest odpowiedzią na wołanie Papieża, które jest wołaniem Kościoła, aby cała wspólnota chrześcijańska na nowo odkryła moc modlitwy różańcowej. Papież zwraca uwagę na to, że kiedy Kościół przeżywał trudne chwile, np. z powodu szerzenia się herezji, przezwyciężał je przy pomocy modlitwy różańcowej. Nie sposób wymienić niezliczoną rzeszę świętych - pisze Jan Paweł II - którzy znaleźli w Różańcu autentyczną drogę uświęcenia. U progu trzeciego tysiąclecia Kościół staje przed wieloma nowymi i bardzo trudnymi wyzwaniami. Czas, aby chrześcijanie uświadomili sobie, że wezwanie do świętości jest w rozumieniu Kościoła normalną drogą każdego z nas. To wszystko skłania Jana Pawła II do prośby, abyśmy weszli najgłębiej, jak tylko potrafimy na drogę modlitwy różańcowej. Niewątpliwie prezentowana publikacja bp. Romana Andrzejewskiego może być w tym zakresie wielką pomocą. Warto też oddać się lekturze książki, aby poznać, jak bp Andrzejewski interpretuje nowe tajemnice światła Różańca Świętego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co rośnie w nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2018, str. 33

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Jednym z podstawowych elementów rzeczywistości jest wzrost. Rosną ludzie, wzrastają społeczności, rozwijają się idee i rzeczy. W dzisiejszych czytaniach mowa jest o wspaniałym cedrze, który wyrasta z małej gałązki, o ziarnku gorczycy, z którego wyrasta okazały krzew.

Trzeba jednak zauważyć, że wzrost sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszak może wzrastać dobro, ale może także wzrastać zło. Żyjemy w czasach, w których rozpowszechniony jest zabobon postępu, który głosi, że nowe jest zawsze lepsze od starego. To jedna z przyczyn szybkiego rozpowszechniania się zła w postaci np. przekręcania znaczeń podstawowych pojęć, takich jak małżeństwo i rodzina. Co więcej, niekiedy może się wydawać, że zło rośnie szybciej niż dobro. Dlatego Jezus uczy nas zaufania i cierpliwości. Królestwo Boże nie przegrywa z królestwem szatana. Może wydawać się małe, niepozorne, jak ziarnko gorczycy, ale prędzej czy później wyrośnie we wspaniałą roślinę, w której gałęziach można znaleźć schronienie. Autentyczny, trwały wzrost dobra wymaga pokory. Czytamy u proroka Ezechiela, że drzewo wysokie, będzie poniżone, a drzewo niskie wywyższone. Chełpiący się swoją wielkością niech zatem uważają, bo mogą upaść. Pokornego natomiast podźwignie Pan. Niekiedy czujemy się jak uschłe drzewo, które nie przynosi żadnego owocu. Dzisiejsze Słowo nas pociesza: powierz swą słabość Bogu, w Nim odnajdziesz sens swego życia. Zauważyliśmy, że Jezus uczy nas cierpliwości w oczekiwaniu owoców, ale trzeba najpierw podkreślić, że sam Bóg jest cierpliwy. Duch Święty cierpliwie działa w nas i wokół nas, byśmy mogli żyć wiecznie. Niestety, cierpliwy umie być także duch zły. Wskazywał na to m.in. Efrem z Edessy (zm. 373). Diabeł krąży wokół nas cierpliwie, by nas zniewolić, często pod pozorem dobra. Zauważmy, jak działa przemysł aborcyjny albo ideologia tzw. mniejszości seksualnych. Zaczynają od przekonywających słów o wolności, tolerancji, poszanowaniu inności, i powoli doprowadzają do ustanowienia kolejnych, chorych praw, do medialno-prawnego zamordyzmu, w którym nie można publicznie nazwać zła złem. Przeciwstawiajmy się tym trendom, patrząc na Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję