Reklama

List z Chicago

Będziecie moimi świadkami

Niedziela Ogólnopolska 48/2002

Pan Jezus powiedział: "będziecie moimi świadkami (...) aż po krańce ziemi" (Dz 1, 8). Jest mi dane pielgrzymować na kontynent amerykański z relikwiami św. Ojca Pio, wielkiego proroka naszych czasów. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych w południe wylecieliśmy z Warszawy samolotem rejsowym LOT-u. W czasie podróży zauważyliśmy wielką kulturę, serdeczność i uprzejmość pracowników LOT-u. W samolocie człowiek wierzący może odkryć bliskość Boga - 10-godzinny lot nastrajał do modlitwy, czego dowodem były widoczne w dłoniach pasażerów różańce.
Chicago powitało nas słoneczną pogodą. Na lotnisku oczekiwali już czciciele Ojca Pio. Tego dnia wracał też z Rzymu kard. George Francis Eugene, arcybiskup Chicago, którego spotkaliśmy na lotnisku. Chicago liczy 7 mln mieszkańców, z przedmieściami - ok. 10 mln, położone jest nad jeziorem Michigan. Obecne są tutaj wszystkie kultury i języki. To miasto wielu wyznań religijnych. Miejscowa Polonia skupia ok. 2 mln mieszkańców, którzy gromadzą się w 46 kościołach w mieście i 15 w obrębie miasta, gdzie sprawowana jest Msza św. w języku polskim.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest tutaj normalnym dniem pracy. Świątynie katolickie skupiające wiernych pochodzenia polskiego wypełniły się jednak tymi, którzy w modlitwie różańcowej, wypominkowej i przez zapalanie lampek polecali Panu Bogu swoich przodków. Tego dnia pojechałem na cmentarz amerykański i spotkałem tam tylko dwie modlące się osoby. Amerykanie odwiedzają cmentarze w ostatni poniedziałek maja, składając hołd poległym w obronie swojej ojczyzny. W ostatni weekend października obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych święto Halloween, nawiązujące do zwyczajów pogańskich. Zwyczaj celebrowania tego święta można już zaobserwować i w Kraju nad Wisłą.
W uroczystość Wszystkich Świętych modliłem się w kościele św. Kamila - w dynamicznej parafii kierowanej przez ks. Piotra Galka. W Dzień Zaduszny wypadła pierwsza sobota miesiąca. Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa trwała na modlitwie od godzin wieczornych do pierwszej po północy.
W pierwszą niedzielę listopada odbyła się intronizacja relikwii św. Ojca Pio w parafii św. Heleny - w przepięknym kościele, zbudowanym wraz z kompleksem budynków parafialnych w 1952 r. Parafię tę ożywia duchem apostolskim proboszcz - ks. Ryszard Miłek, do niedawna rektor Polskiego Seminarium im. bp. Abramowicza w Chicago, wraz z wikariuszem - ks. Janem Henkiem.
Wśród ruchów religijnych w chicagowskich parafiach obecne są - oprócz Straży Honorowej: Arcybractwo Serca Jezusowego, Grupa Adoracyjna, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Pogłębienia Wiary, Grupa Rozważająca Katechizm Kościoła Katolickiego...
Wśród czasopism zauważyłem tygodnik Nowe Życie oraz Niedzielę, która cieszy się tutaj popularnością. Kościół św. Pryscylli przoduje wśród parafii rozprowadzających tygodnik z Częstochowy. Dociera tutaj również głos Radia Maryja. Apostolsko oddziałuje, organizując pielgrzymki katolickie, Biuro św. Bernarda. Jeżeli chodzi o media miejscowe, to podobnie jak w naszym kraju, kreują one styl życia podporządkowany narzuconej ideologii i modzie. Uwidacznia się to w ośmieszaniu moralności chrześcijańskiej czy nagłaśnianiu dawnych i sporadycznych skandali. Mają jeden cel: niszczyć Kościół Jezusa Chrystusa. Komu na tym zależy? Ludzie wierzący ze spokojem odbierają takie informacje, ostrzegając jednocześnie, że ta kampania wkrótce dotrze i do naszego kraju, bo wszystko jest sprytnie sterowane. Dlatego ludzie Kościoła przyjęli z radością list apostolski ogłaszający Rok Różańca Świętego, ufając w zwycięstwo Maryi.
Zainteresowanie duchowością św. Ojca Pio jest tutaj ogromne. Wierni z głęboką wiarą całowali jego relikwie, prosząc o wstawiennictwo u Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję