Reklama

Matka Boża Kłobucka (13)

Kościół od początku wyznaje i głosi niezrównaną godność Boskiego Macierzyństwa Maryi. Już w 431 r. przeciw błędnej nauce Nestoriusza Sobór w Efezie uznał uroczyście nazwę "Bogarodzica" i przyznał ją Matce Jezusowej. Częstochowska archidiecezja nieustannie doznaje wstawiennictwa Maryi. Także mieszkańcy miasta i ziemi kłobuckiej modlą się do swojej Matki przed Jej cudownym obrazem w miejscowym kościele parafialnym i widzą w Niej swoją szczególną Opiekunkę.

Według tradycji, nazwa Kłobuck wywodzi się od znalezionego przy zakładaniu miasta żelaznego, pokrytego rdzą szyszaka, nazywanego przez dawnych sarmatów "kłobuczkiem". Pierwszą historyczną wzmiankę o kulcie religijnym w mieście spotykamy w 1287 r., gdy źródła wspominają stałego duszpasterza przy kościele - Mikołaja. Proboszczem w Kłobucku był słynny Jan Długosz - znany historyk Polski. Kard. Zbigniew Oleśnicki w 1454 r. oddał kościół w Kłobucku Konwentowi Kanoników Laterańskich, sprowadzonych z klasztoru Bożego Ciała w Krakowie. Zakon Kanoników Regularnych szerzył w swoich kościołach żywe nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Mstów, Truskolasy i Kłobuck, jako tradycyjnie jego siedziby, do dziś stanowią ośrodki szczególnego kultu maryjnego.

Ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej w Kłobucku znajduje się po lewej stronie w nawie głównej obecnego kościoła parafialnego. Ołtarz ten zbudowano w 1772 r. dzięki staraniom ks. Antoniego Wybranowskiego. Prace artystyczne wykonał znany snycerz z Kłobucka - Jan Jaworski. W górnej części ołtarza umieścił rzeźbę Chrystusa Króla w otoczeniu aniołów. Poniżej cudownego obrazu znajduje się wizerunek św. Józefa i portret św. Maksymiliana. Według opinii rzeczoznawców cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny jest nieco wcześniejszy niż ołtarz. Pochodzi z połowy XVII w. Malowany w stylu barokowym przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Maryja lewą dłonią podtrzymuje Jezusa, w prawej dzierży królewskie berło. Głowa oraz dłonie i stopy Maryi i Dzieciątka są malowane, reszta postaci zakryta jest złoconą sukienką.

Wizerunek Matki Bożej Kłobuckiej zwanej Ucieczką Grzeszników zawsze był otaczany nadzwyczajną czcią całego miasta i okolicy. Na każde święto maryjne do cudownego obrazu przychodzili nie tylko pojedynczy wierni, ale zorganizowane pielgrzymki z okolicznych parafii. Znana jest w Kłobucku stara tradycja pielgrzymek z Miedzna, Truskolas i Białej na doroczny odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Czciciele Matki Najświętszej tworzą przy kościele Żywy Różaniec, Sodalicję Mariańską i Franciszkański Zakon Świeckich. Dokumenty historyczne podają, że Bractwo Różańcowe przy cudownym obrazie Najświętszej Maryi Panny w Kłobucku uczestniczyło we wszystkich odpustach udzielanych przez Generała Dominikanów. Jego członkowie w każdą niedzielę dwukrotnie - rano i wieczorem - śpiewali Różaniec w kościele. Ku czci Matki Bożej Kobuckiej powstała specjalna pieśń:

Pod Twym okiem Matko Boża, w Kłobucku spędzamy dni,

Przychodzimy, Gwiazdo Morza, pieśń radosną śpiewać Ci.

Usta nasze cześć Twą głoszą, głos do nieba niósł bram,

Serca nasze Ciebie proszą, łaski zdrowia użycz nam.

Wpatrując się w obraz Maryi trzymającej na ręku Dzieciątko, umiejmy dostrzegać Ją w życiu archidiecezji i w swoim życiu. Przylgnijmy z dziecięcą ufnością do Matki Bożej, a Ona wyprowadzi nas z trudności, pomoże rozwiązać problemy, uprosi liczne i święte powołania kościelne. Ona może wyjednać pokój Boży w duszach, otrzeć wszelką łzę i ukazać błogosławiony Owoc Żywota swojego - Jezusa Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciaki z lampionami

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Nie chodzi mi o pouczanie – chodzi raczej o dotarcie do prawdy, która jak adwentowy lampion wniesie w nasze życie trochę światła. Możemy iść z pędem tego świata i wyśmiewać wszystko, co związane z Bogiem i Kościołem. Możemy też, z odwagą i wrażliwością, spróbować odkryć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję